שתף קטע נבחר

יש חקיקה, עכשיו צריך אכיפה

למרות החקיקה המתקדמת בכל הנוגע לילדים נפגעי התעללות, עדיין חסרים חוקים ורבים מהקיימים זקוקים לעדכון - איך מקדמים חקיקה ומה נמצא על הפרק? אולפן ynet למען הילדים

בשיתוף מיזם מהל"ב

 

למרות החקיקה המתקדמת בישראל, בכל הנוגע לילדים נפגעי התעללות, עדיין חסרים חוקים ורבים מהקיימים זקוקים לעדכון. במסגרת המיזם למניעת התעללות בילדים (מהל"ב), פועלת המועצה לשלום הילד לקידום חקיקה חדשה ולייזום תיקוני חקיקה ועוקבת אחר אכיפה של חקיקה קיימת. 

 

ח"כ יפעת שאשא ביטון (כולנו), יו"ר הוועדה לזכויות הילד, עו"ד ורד וינדמן, מנכ"לית המועצה לשלום הילד וד"ר יורם בן יהודה, מומחה ברפואת ילדים ורפואה דחופה, סגן מנהל מחלקת ילדים במרכז הרפואי מעייני הישועה, יו"ר החברה הישראלית למניעת התעללות והזנחת ילדים בהר"י הגיעו לאולפן ynet לשוחח על נושא:

 

 

המיזם למניעת התעללות בילדים ( מהל"ב), נולד לפני כשנה על רקע נתונים מקצועיים המגובים במחקרים, בהם מחקר של אוניברסיטת חיפה, שמצאו כי שיעור הילדים שנפגעו מהתעללות בישראל גדול בהרבה משיעור המקרים המדווח וכיום כל ילד חמישי בישראל הינו נפגע התעללות (פיזית, מינית רגשית או הזנחה).

 

מטרתו של המיזם להפחית את שיעורי התעללות- על סוגיה השונים, בילדים בישראל. מיזם מהלב הינו שותפות של מס' גופים מובילים בארץ העוסקים בתחום המחקר ובפעילות למניעת התעללות בילדים בהם מכון חרוב והמועצה לשלום הילד.

במסגרת שותפותה במיזם, פועלת המועצה לשלום הילד לקדם חקיקה המסייעת במניעת פגיעה והתעללות בילדים, צעד שישפיע על עשרות אלפי ילדים בהווה ובעתיד.

 

במסגרת המיזם, פועלת המועצה לקידום חקיקה חדשה ולייזום תיקוני חקיקה ועוקבת אחר אכיפה של חקיקה קיימת.

בין הצעות החוק שמקדמת המועצה במסגרת המיזם:

 

1. הצעת חוק למניעת העסקה של עברייני מין במוסדות מסוימים: הצעת החוק מציעה להרחיב את החוק הקובע איסור להעסיק במקומות בהם שוהים ילדים, מי שהורשע בעבירת מין כדוגמת אינוס ומעשה מגונה, ולהחיל אותו גם על מי שביצע עבירות מסוימות של הטרדה מינית (כדוגמת פניות בעלות אופי מיני לילדים באמצעות צ'טים אינטרנטים).

 

2. הצעת חוק לתיקון חוק הפיקוח על מעונות, אשר תאסור על העסקת עובד/ת במעון שבו שוהים ילדים אם הורשע/ה בעבירת אלימות.

 

3. הצעת חוק רישוי ופיקוח על מסגרות חינוכיות לפעוטות, אשר קובעת כי כל מסגרת חינוכית לפעוטות תהא חייבת ברישיון ותפוקח על ידי המדינה. ההצעה נועדה להבטיח כי ילדים, בשנות ילדותם הראשונות (לידה עד 3) יזכו לטיפול ולחינוך הולם ומוגן.

 

4. הצעת חוק לתיקון חוק זכויות נפגעי עבירה (יידוע על יציאה ממעון נעול): הצעת חוק שתחייב יידוע נפגע עבירה בדבר כניסה, יציאה ושחרור של פוגע ממעון נעול במטרה למנוע מנפגע העבירה טראומה נוספת (למשל, כתוצאה ממפגש אקראי עם הפוגע).

 

הורים, אנשי מקצוע ואחרים שמבקשים להתמודד עם נושא מורכב זה עשויים להיתקל בשאלות ודילמות. להלן מספר טלפונים של ארגונים אליהם תוכלו לפנות על מנת לקבל עזרה בנושא:

  • אל"י - האגודה להגנת הילד, קו מצוקה 6935*
  • אל"י – האגודה להגנת הילד (קו מצוקה להודעות טקסט בלבד) 054-2949596
  • המועצה לשלום הילד 02-6780606
  • מרכז הסיוע לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית 1202*
  • קו חירום של משרד הרווחה - מוקד 118

  

"זה לא ייגמר עד שנדבר" הנו מסע הסברה למניעת התעללות בילדים בשיתוף מיזם מהל"ב, המועצה הלאומית לשלום הילד ומכון חרוב, ונועד להעלות את המודעות לתופעת ההתעללות בילדים, על מנת להילחם בה ולסייע לשמור על בטחונם של ילדי ישראל


 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ילדים ב סיכון פאנל אולפן התעללות בילדים
מומלצים