שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  ועדת השרים החליטה: יבוטל חוק הספרים

  הצעת שרת התרבות מירי רגב לבטל את חוק הספרים אושרה בהצבעה בוועדת השרים לחקיקה. החוק שמטרתו המוצהרת היתה להבריא את ענף הספרים, היה מושא לדיונים רבים בשנים האחרונות. הדיון בביטול יעבור למליאה

  לאחר שנים של דיונים, סאגת חוק הספרים מגיעה היום (א') ככל הנראה לסיומה עם ביטולו הקרב של החוק. בהחלטה דרמטית שהתקבלה בוועדת השרים לחקיקה הוחלט כי חוק הספרים יבוטל עוד לפני שבוע הספר. לאחר ההודעה של שרת התרבות מירי רגב אמש כי תפעל להבאת החוק לדיון בוועדה, הוחלט שלא לתת לחוק את אורך הנשימה שאמור היה להסתיים בחודש נובמבר בשנה הבאה.

   

  רגב. החליטה וביצעה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  רגב. החליטה וביצעה(צילום: EPA)
   

  מטרתו המוצהרת של חוק הספרים שעבר בכנסת ביולי 2013 היה שיקומו של ענף הספרים שנקלע לקשיים כלכליים. בנוסף, חלק מרכזי בו נועד להסדיר את יכולתן של רשתות הספרים לקבוע מחירים ומבצעים. מאז תחילתו של הקמפיין להעברת החוק, שנוהל בניצוחו של ח"כ דאז ניצן הורביץ, עורר החוק דעות מנוגדות לגבי יעילותו בשיקום הענף. היו שטענו כי החוק מיטיב עם הסופרים ועם הוצאות הספרים, ומנגד היו שטענו כי הוא מזיק לענף. רבים מן המו"לים נקטו בשנה האחרונה עמדה המצדדת בחוק. 

   

  מוקדם יותר השנה הודיעה שרת התרבות מירי רגב על כוונתה לבטל את החוק, מכיוון שלדבריה הוא אינו מיטיב עם הצרכן הישראלי. אמש היא נשמעה נחרצת הרבה ביותר באשר ליכולתה להביאו לדיון בועדה: "ספרים

  הם מצרך תרבותי בסיסי ונדרש", אמרה השרה, "יש לדאוג לכך שהם יירכשו במחיר השווה לכל נפש עבור כל אזרחי המדינה ללא קשר ליכולתם הכלכלית. הנגשת הספרות תקדם גם את הסופרים והמשוררים ותיתן להם במה רחבה יותר". עם זאת, עד כה לא פורסמו מסקנות הוועדה שמינתה השרה לבחינת יעילותו של החוק.

   

  בעקבות הודעה זו הגיבו גורמים שונים בענף הספרים לאפשרות הביטול. במכתב המופנה לשרי הממשלה שפרסמה רחלי אידלמן, יו"ר התאחדות המו"לים בישראל, היא הצהירה כי "אין שום הגיון לבטל את החוק לפני שבוע הספר העברי כיוון ששבוע הספר העברי הוא המקום בו גם החוק מאפשר לתת הנחות על ספרים לציבור. ביטול החוק גם ייתר את האפשרות לארגן את שבוע הספר בעתיד כי ההוצאות לאור לא תוכלנה לעמוד במימונו, עם שובם של המבצעים האגרסיביים של ארבע במאה, שהביאו לאבדן עצמאותן של הוצאות ספרים רבות ואף לחיסולן של לא מעט מהן".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים