שתף קטע נבחר

מארה"ב עד לריביירה: גורמים חיצוניים מימנו נסיעות משפחת נתניהו בכחצי מיליון שקלים

יותר מ-50 אלף שקלים מארגון זר למימון טיסת נתניהו ורעייתו לארה"ב, כ-48 אלף שקלים לטיסת שרה נתניהו מגורם שאינו ידוע ואיש עסקים שמימן שהות בבית מלון לבני הזוג ובנם ב-66 אלף שקלים. אלה הסכומים שעולים מדו"ח מבקר המדינה על מימון נסיעות משפחת נתניהו. תגובת נתניהו: "ההר הוליד עכבר. לא היה שום ניגוד עניינים, שום מימון כפול ושום דבר בלתי חוקי"

 

קרוב לחצי מיליון שקלים: זה הסכום שמימנו גורמים חיצוניים על הנסיעות של בנימין נתניהו, רעייתו שרה נתניהו והבנים לבית המשפחה. כך עלה מדו"ח מבקר המדינה שפורסם אתמול (ד') על הנסיעות של ראש הממשלה בנימין נתניהו בעת שכיהן כשר אוצר לפני יותר מעשור בפרשה שמכונה "ביביטורס".

 

הטייח וינשטיין/פרשנות

 

מבקר המדינה יוסף שפירא קבע בדו"ח כי הנסיעות בשנים 2005-2003 חרגו מהכללים החלים בנושא, והדבר עלול ליצור מראית עין של קבלת טובת הנאה או של ניגוד עניינים. חומרים נוספים הקשורים לנסיעות נתניהו ומעלים חשש לפלילים הועברו ליועץ המשפטי לממשלה, שרק הוא מוסמך להחליט על חקירה פלילית, ולפיכך לא נכללים בדו"ח. אתמול פורסם ב"ידיעות אחרונות" כי המבקר כבר פנה ליועץ הקודם לפני חצי שנה, וכעת הוא מאשים כי החשדות טויחו ורומז ל"גרירת רגליים". בהודעה לתקשורת קובע המבקר כי הסוגיות "מעלות חשש לפלילים".

משפחת נתניהו (צילום: קובי גדעון, לע"מ) (צילום: קובי גדעון, לע
משפחת נתניהו(צילום: קובי גדעון, לע"מ)

צלילה לתוך הדו"ח מפרטת לפרטי פרטים את המספרים: כמה עלו טיסות נתניהו, רעייתו וגם אנשי פמליה שהצטרפו אליו ועד מימון שהייתם של הבנים של בני הזוג, יאיר ואבנר. החישובים בוצעו לפי השערים הממוצעים של המטבעות היציגים בתקופה המדוברת בין יוני 2003 ליולי 2005. שער הדולר עמד אז על 4.4 שקלים, שער האירו על 5.5 שקלים ולירה שטרלינג עמדה באותה תקופה על 7.7 שקלים בממוצע.

 

11,018 דולר לטיסות שרה נתניהו מגורם לא ידוע

המבקר מפרט את נסיעותיו של נתניהו ובני משפחתו שעליהן שילמו גורמים פרטיים. בימים 23-13 ביוני 2003 טס נתניהו לארצות הברית, אנגליה וצרפת. עלות הטיסה לבנימין נתניהו הייתה 6,992 דולר. איש עסקים מימן את טיסותיה של שרה נתניהו בסכום של 4,795 דולרים.

 

ב-19-15 בינואר 2004 טס נתניהו לאנגליה במימון הבונדס, שמימן גם את הוצאותיה של רעייתו. הבונדס שילם 7,469 דולר עבור כרטיסי טיסה לנתניהו, לרעייתו ולמלווה. כמה ימים לאחר מכן טסו נתניהו ורעייתו לארצות הברית – הבונדס מימן את טיסתו של נתניהו ואילו ארגון ששמו לא הוזכר מימן את טיסת שרה נתניהו. העלות הייתה 7,489 דולר.

 


 

במרס 2004 טסו בני הזוג להולנד. טיסתה של שרה נתניהו בסכום של 733 דולר מומנה על-ידי ארגון זר. שלושה חודשים לאחר מכן מימן ארגון זר אחר (לפי תחקיר "המקור" של רביב דרוקר בערוץ 10 – מכון המחקר "אנטרפרייז") ב-11,860 דולר את מחצית עלות הטיסות של בני הזוג נתניהו לארצות הברית.

 

נתניהו טס לארצות הברית יחד עם רעייתו ב-10-1 באוקטובר 2004. הבונדס מימן ב-13,747 דולר את הוצאות נתניהו, מנהלת לשכתו ומאבטח. הבונדס מימן את טיסתו של נתניהו מארצות הברית לריביירה הצרפתית ובחזרה לארץ. המבקר כתב כי לא ברור מי מימן את טיסותיה של שרה נתניהו בעלות של 11,018 דולר. בריביירה שהו בני הזוג ארבעה ימים (שלושה לילות), ועלות שהייתם במלון הייתה 7,627 אירו, קרי כ-2,500 אירו ללילה. מסכום זה שילם נתניהו 3,494 אירו, והבונדס שילם 4,133 אירו.


בטיסה נוספת לארצות הברית ולבריטניה בינואר 2005 מימן הבונדס את נסיעת בני הזוג נתניהו בעלות של 12,835 דולר. לעומת זאת, את השהות שלהם ושל בנם בבית מלון בלונדון בסכום של 8,568 ליש"ט (אז כ-66 אלף שקל) מימן איש עסקים "הפעיל בקרב ארגונים יהודיים בלונדון, ולו מיזמים בארץ בתחומי הנדל"ן והתיירות ועוד". הבונדס ואיש העסקים מימנו את שהותו של אחד מבניו של נתניהו בלונדון.

 

עוד עולה מהביקורת כי מוסד חינוכי מימן את הטיסה של בני הזוג נתניהו לבלגיה במרס 2005 בסכום של 2,747 דולר, וארגון אחר (לפי דרוקר – "ידידי הליכוד בארה"ב") והבונדס מימנו את עלות הטיסות לארצות הברית שלושה חודשים לאחר מכן בסכום של 11,920 דולר.

 

חודש לאחר מכן מימן הבונדס את הטיסות של בני הזוג נתניהו לבריטניה. בזמן שעלות הטיסה של ראש הממשלה הייתה 1,375 דולר, טיסת אשתו שרה עלתה 1,615 דולר. עלות שהותם של בני הזוג נתניהו באותה נסיעה מומנה על-ידי הבונדס בסכום של 5,343 לירות שטרלינג. גם בניהם של בני הזוג שהו עמם בלונדון. מי שמימן את שהותם, לפי הדו"ח, היה ראש לשכתו של נתניהו במשרד האוצר יחיאל לייטר, ששילם 2,880 דולרים באמצעות כרטיס האשראי האישי שלו.

 

בראיון ל-ynet אתמול הדף לייטר את הטענות: "אני לא יודע מה נכון היום, אבל אז בתקופה ההיא באמת לא היה לו כרטיס אשראי, יש גם סופרים שעדיין משתמשים במכונת כתיבה ולא מוכנים לעבור ללפטופ. נתניהו לא מבין בכרטיסי אשראי ואי-אפשר להאשים אותו בכך".

 

עוד אמר בעקבות פרסום הדו"ח: "אני ישן כל כך טוב ויפה, אני בדרום אמריקה, מה אתם רוצים מכרטיס אשראי מלפני עשר שנים?"

 

"מימון ללא בחינה משפטית מעמיד את נתניהו בניגוד עניינים"

"אין זה ראוי שבנסיעות של שר לחו"ל בתפקיד במימון הממשלה גורם חיצוני יממן את שהות השר בחו"ל", כתב המבקר שפירא בדו"ח שפרסם. המבקר כותב כי בכל המקרים המוזכרים, בדומה לשרים אחרים באותה תקופה, לא פנה נתניהו לוועדת המתנות או לוועדה למתן היתרים כדי שתבחן אם יש בקבלת המימון החיצוני משום קבלת טובת הנאה או מתנה אסורה.

 

"מהביקורת עולה כי נתניהו נסע לחו"ל במימון חיצוני בלי לדווח על כך לוועדת המתנות כדי שתקבע אם אין בקבלת מימון זה משום קבלת טובת הנאה אסורה. אין זה ראוי שבנסיעות של שר לחו"ל בתפקיד שבהן הממשלה מממנת את הטיסה, גורם חיצוני יממן את שהות השר בחו"ל", כתב המבקר, וציין כי "כך נהגו גם שרים אחרים באותה תקופה".

שרה ובנימין נתניהו (צילום: אוהד צויגנברג ) (צילום: אוהד צויגנברג )
שרה ובנימין נתניהו(צילום: אוהד צויגנברג )

המבקר מעיר כי מימון זה נעשה ללא בחינה משפטית של האפשרות שהוא מעמיד את נתניהו בניגוד עניינים בינו לבין הגורם המממן או שהוא בגדר מתנה אסורה לפי חוק המתנות. המבקר הוסיף כי כך נהגו גם שרים אחרים באותה תקופה.

 

שפירא מציין כי למרבית נסיעותיו של נתניהו בתפקיד התלוותה רעייתו שרה. "חלק מנסיעותיה מומנו על-ידי גורם חיצוני, בחלק מן המקרים הגורם החיצוני שמימן את נסיעתה של רעיית השר היה אחר מזה שמימן את נסיעת השר, ולא היה לו קשר לנסיעה; במקרה מסוים התלווה ילדו של נתניהו לנסיעה והוצאותיו מומנו במימון חיצוני". המבקר העיר כי גם מימונים אלה נעשו ללא בחינה משפטית של האפשרות שהמימון הוא בגדר מתנה אסורה לשר או שהוא מעמיד אותו בניגוד עניינים.

 

על הנסיעות במימון הבונדס מצא המבקר כי בנסיעה פרטית של נתניהו לארצות הברית בזמן היותו שר האוצר, מימן הבונדס את שהותו במלון, ובנסיעה בתפקיד לאנגליה במימון ממשלתי מימן הבונדס את השהות שלו ושל רעייתו במלון. כמו כן, בשתי נסיעות בתפקיד ששרה נתניהו הצטרפה אליהן, מימן הבונדס את הוצאותיה אף על פי שהוצאות בנימין נתניהו לא מומנו על-ידו.

 

שפירא רומז ל"טיוח", מנדלבליט מגן על וינשטיין

בשנת 2013, במהלך עבודת הביקורת, הועברו לבדיקתו של היועץ המשפטי לממשלה חומרים הנוגעים למימון נסיעות נתניהו לחו"ל. בספטמבר 2014 הודיע היועץ המשפטי לממשלה לשעבר, יהודה וינשטיין, ש"לא נמצא שיש מקום לפתוח בחקירה בחשד לביצוע עבירה פלילית מצדו של מר נתניהו" ובשל כך הודיע היועץ למבקר על סיום בדיקתו בעניינים אלה. אחד מנימוקי היועץ אז היה שבפרקליטות העריכו כי "אין סיכוי של ממש שהמשך בדיקה, ואף חקירה פלילית, יובילו לממצאים ברמה הנדרשת להעמדה לדין, בין היתר בשל חלוף הזמן הרב".

 

בהודעה לעיתונות לקראת הדו"ח מאתמול נכתב כי מבקר המדינה מצדו המשיך את הביקורת, ובמהלכה עלו סוגיות נוספות והתחדדו סוגיות קיימות המעלות חשש לפלילים. לפיכך העביר שפירא שוב בחודש מאי ובחודש דצמבר 2015 חומרים ליועץ המשפטי לממשלה. המבקר החליט לפנות מחדש ליועץ בסוגיות הנוגעות לחשש למימונים כפולים, הסטת מימונים וכן אי-בהירות לגבי התחשבנות עם חברת אל על בגין שימוש של משפחת נתניהו בנקודות בונוס של המדינה שנוצלו לכאורה לנסיעות פרטיות. לאור בדיקת היועץ המשפטי לממשלה, בעניינים אלה ונוספים, כך נכתב, יש סוגיות הנוגעות לנושא שמבקר המדינה מנוע מלבדוק אותן במסגרת דו"ח זה.

 

אתמול התייחס היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לפרשה בכנס של לשכת עורכי הדין ואמר: "יש לבחון את הדברים ללא עיכוב ולבצע בדיקה באופן ישיר וענייני. בחודשים הספורים שבהם אני מכהן, לא היססתי לפתוח בחקירות רגישות במקום שבו הדבר נדרש, כך גם כשמדובר באישי ציבור. דין אחד לכולם. האצבע לא קלה על ההדק, אך אם חומר הראיות יצדיק זאת, לא אהסס להעמיד לדין".

 

מנדלבליט התייצב להגנתו של קודמו בתפקיד, יהודה וינשטיין, בכנס הערב בלשכת עורכי הדין: "בשעות האחרונות שמעתי בתקשורת התבטאויות לא ראויות במישור האישי ביחס לקודמי בתפקיד. אני דוחה בכל תוקף את ההתבטאויות האלה כלפי מי שתרם רבות למדינת ישראל במשך שש שנות תפקידו".

 

תגובת נתניהו

מטעמו של ראש הממשלה נתניהו נמסר בתגובה: "אחרי שנים של כותרות מפוצצות ופרסומים בהיקף אדיר מתברר שההר הוליד עכבר. בנסיעותיו של מר נתניהו לא היה שום ניגוד עניינים, שום מימון כפול ושום דבר בלתי חוקי. היועץ המשפטי לממשלה כבר בדק את החומר שהעביר אליו המבקר ב-2013 וקבע שאין שום סיבה לפתוח בחקירה. אנו משוכנעים שכך יהיה גם עם הספיח שהועבר אליו ב-2015.

 

"מבקר המדינה קובע שנתניהו נהג בדיוק כמו שרים אחרים ושבאותה תקופה עדיין לא נקבעו הכללים לנסיעות שרים. הכללים לגבי נסיעות שרים נקבעו רק ב-2008, ואילו הדו"ח מתייחס לתקופה עד 2005. הניסיון להחיל רטרואקטיבית על נתניהו, ורק על נתניהו, כללים שנקבעו אחר כך אינו ראוי. התחושה היא שמדובר בדין מיוחד לנתניהו, ודין אחר לכל היתר.

 

"גברת נתניהו הצטרפה לנסיעותיו של בעלה כמקובל לגבי רעיות ראשי ממשלה לשעבר ולעתים גם לרעיות שרים. הגופים החיצוניים שהזמינו את נתניהו הם גופים ציבוריים כמו הבונדס, השדולה לטובת ישראל בבריטניה, מוסדות חינוך וכדומה. נסיעות אלה היו חשובות למדינת ישראל. במהלכן גייס מר נתניהו עשרות מיליוני שקלים לטובת המדינה, התראיין עשרות פעמים בתקשורת הבינלאומית והופיע בפני גופים ציבוריים רבים לטובת ההסברה הישראלית.

 

"במשך שנים ארוכות סורקים את נתניהו ורעייתו במסרקות ברזל ולא מוצאים כלום - כי אין כלום", נמסר.


פורסם לראשונה 24/05/2016 23:53

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: קובי גדעון/לע"מ
בנימין ושרה נתניהו
צילום: קובי גדעון/לע"מ
מומלצים