שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  רשות ההגבלים: חשש ממיזוג יינות ביתן-מגה

  על רקע אסיפות הנושים של מגה, עדכנה הרשות את בית-המשפט בדבר חששותיה ממכירת מגה ליינות ביתן. ברשות חוששים בין היתר מפגיעה בתחרות ב-8 אזורים, מהשותפות שלה עם סיטונאית הפירות והירקות הגדולה ביכורי שדה דרום וכן מפגיעה בתחרות במכירות דרך האינטרנט

  על רקע אסיפות נושי רשת מגה הנערכות היום (ה'), במסגרתה יאשרו או לא יאשרו את רכישת מגה על-ידי יינות ביתן, רשות ההגבלים העסקיים עדכנה את בית המשפט בדבר החששות שנבחנים בנוגע למיזוג בין הרשתות.

   

  המחדל של רשות ההגבלים בדרך לרכישת מגה ע"י יינות ביתן

  מסתמן: יינות ביתן תרכוש את מגה; המתחרים לא מוותרים

   

  בתוך כך, יינות ביתן, שבבעלות נחום ביתן, הגדילה את הצעתה לרכישת מגה ב-50 מיליון שקלים. ההצעה, שכוללת גם את רכישת המלאי, עומדת כעת על 455 מיליון שקלים. המכירה נדרשת את אישור הרשות להגבלים עסקיים. 

  נחום ביתן. האם יזכה לרכוש את מגה? (צילום: שוקה כהן) (צילום: שוקה כהן)
  נחום ביתן. האם יזכה לרכוש את מגה?(צילום: שוקה כהן)
    

   

  חששות רשות ההגבלים

  הרשות חוששת מפגיעה בכ-8 אזורי תחרות בהם ככל הנראה קיימת סמיכות בין סניף יינות ביתן לסניף מגה ועקב כך יהיה חשש לכוח יתר של יינות ביתן באזורים האלה. יינות ביתן כבר הודיעה כי הצעת המחיר שלה היא ללא התניה, קרי, גם במידה והממונה על ההגבלים תורה לרשת למכור מספר סניפים - ההצעה תישאר זהה. אם רמי לוי היה נבחר לקנות את מגה, היה נאלץ למכור למעלה מ-40 סניפים.

   

  נבחן גם חשש לפגיעה בתחרות בתחום רכש סיטונאי של פירות וירקות, בשל השותפות של יינות ביתן עם ביכורי שדה דרום, שחקן משמעותי בתחום. לשתי החברות בעלות ב"ביכורי ביתן". לביכורי שדה גם שותפות עסקית עם חברת המזון הגדולה - נטו, אם כי הרשות לא מתייחסת לעובדה זו.

   

  כמו כן נבדק חשש לפגיעה בתחרות בתחום מכירת המזון באינטרנט, ונבדק חשש להיווצרות כוח שוק לחברה הממוזגת מול ספקים. נאמני רשת מגה מסרו בתגובה כי מדובר בהודעה טכנית בלבד ואין בה שום דבר חדש.  

   

  במסגרת בדיקת המיזוג, הוציאה הרשות דרישה לקבל נתונים מארבעים גופים שונים, ומתקיימות שיחות עם קמעונאים, ספקים, סיטונאי פירות וירקות, מגדלי תוצרת חקלאית, מועצת הצמחים וגורמים ממשלתיים רלוונטיים. הערכת הרשות היא שהבדיקה תסתיים תוך שבועיים מהיום.

   

  החששות התחרותיים הוצגו לנאמנים וליינות ביתן ביום שלישי, וביום ראשון צפויה להתקיים ישיבה ברשות בנוכחות הנאמנים ויינות ביתן.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המקצוענים
  מומלצים