שתף קטע נבחר

ילדים שאמם חטפה לארץ יוחזרו לאב בארה"ב

ישראלית-אמריקנית הוציאה את ילדיה, בני 8 ו-5, ממוסדות החינוך בארה"ב ועלתה על טיסה לארץ. ביהמ"ש בת"א קבע: הם נחטפו ועליהם לחזור לאב

בית המשפט לענייני משפחה בתל אביב הורה לאחרונה להחזיר לארה"ב שני ילדים, בני 8 ו-5, שהוברחו לישראל על ידי אמם אחרי שעזבה את אביהם.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

בני הזוג, שניהם בעלי אזרחות כפולה, ישראלית ואמריקאית, נישאו לפני כ-17 שנה ונולדו להם שני ילדים. לאורך השנים גרה המשפחה בארה"ב, למעט שנה אחת בישראל. במרס 2015 אספה האם את שני הילדים ממסגרות החינוך שלהם ועלתה עמם על טיסה לישראל. בטרם המריאו היא שלחה לחמותה הודעת טקסט שבה כתבה כי היא והילדים בדרכם לישראל לצמיתות.

 

בתחילת ינואר השנה הגיש האב תביעה לבית המשפט למשפחה בתל אביב וביקש כי שני ילדיו יושבו לארה"ב בהתאם לחוק אמנת האג להחזרת ילדים חטופים. לטענתו, כמה חודשים לפני החטיפה האם הייתה במצב נפשי ירוד ולכן הסכים שתיסע עם הילדים לחופשה בישראל בחודשי הקיץ, ואף חתם בקונסוליה על מסמכים המאפשרים לה לפעול בעניינם בישראל גם בשמו.

 

לתדהמתו, האם הקדימה את מועד הטיסה ו"במהלך חד צדדי ומתוכנן היטב" חטפה את הילדים ומאז היא מונעת ממנו קשר תקין עמם.

 

האם טענה מנגד שנמלטה בשל אלימותו של האב כלפיה, ושהחזרת הילדים לארה"ב עלולה לפגוע בשלומם, שכן אביהם אדם אלים השקוע בחובות כבדים.

 

לא הסכים ולא השלים

אבל השופטת תמר סנונית פורר קבעה באופן חד משמעי שמדובר בחטיפה. לדבריה, הוכח כי האב חתם על המסמכים בקונסוליה כשסבר שהאם והילדים נוסעים לחופשה. גם הודעת הטקסט ששלחה האם לסבתא מאשרת כי האב לא ידע על העזיבה ותומכת בגרסתו.

 

נקבע כי אין כל בסיס לטענת האם שלפיה האב הסכים או השלים עם המהלך, ולראייה האם עלתה על הטיסה בסתר, תוך הוצאת הילדים מבית הספר והגן באמצע היום, ללא הכנה מוקדמת וללא חפציהם האישיים. השופטת הוסיפה כי גם תכתובות המייל הרבות בין הצדדים מוכיחות את המצוקה העצומה של האב לאחר החטיפה.

 

עוד נקבע כי האם לא הצליחה להוכיח קיומו של החשש החמור לילדים אם יושבו לארה"ב, ומכל מקום "אין להשלים עם מצב שבו תחת לנקוט הליכים כדין, מעדיף הורה אחד לפעול באופן חד צדדי ללא ידיעתו של ההורה השני ולקבוע עובדות בשטח על חשבון ילדיו הקטינים ועל חשבון ההורה האחר".

 

השופטת סיכמה כי לו האם דאגה לטובת הילדים, היה עליה להתמודד עם המצב על ידי נקיטת הליכים מתאימים בארה"ב, שכן את המחיר של התנהגותה שילמו, ועוד ישלמו, דווקא הקטינים. היא הורתה להחזיר את הילדים לארה"ב ופסקה לחובת האם הוצאות של 60 אלף שקל.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובע: עו"ד ליטל קוזקוב מטעם הסיוע המשפטי
  • ב"כ הנתבעת: עו"ד עו"ד רפי שדמי ועו"ד סיוון שמר
  • עו"ד אסף לאור ממשרד עו"ד הרצליך-לאור עוסק בדיני משפחה
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים