שתף קטע נבחר

ליברמן נפגש עם אלופים במילואים

רגע לפני שהוא תופס את המושכות במשרד הביטחון, נפגש השר המיועד אביגדור ליברמן עם שורת אלופים (במיל') וניסה להרגיע אותם: אקדם מדיניות ממלכתית ואחראית

שר הביטחון המיועד אביגדור ליברמן (צילום: EPA) (צילום: EPA)
שר הביטחון המיועד אביגדור ליברמן(צילום: EPA)

ימים ספורים לאחר שמונה לשר הביטחון, משגר אביגדור ליברמן מסרי הרגעה לעבר צמרת צה"ל. בימים האחרונים נפגש עם שורה של אלופים (במיל') והבהיר להם: אהיה שר ממלכתי ואחראי. הקצינים הבכירים התרשמו לטובה מכנות דבריו.

 

ליברמן, שייכנס לתפקידו ביום שלישי הקרוב, צריך לגבש בהקדם צוות מקצועי ולמנות ללשכתו ראש מטה ודובר. בינתיים הוא הספיק לקיים פגישות עם אלופים (במיל') ועם גורמים במערכת הביטחון לשעבר והתחייב לנהוג באחריות. עם זאת, גורמים במערכת הביטחון ממתינים לראות אם אכן יעמוד בהבטחתו ומבהירים: "ימים יגידו".

 

רק בשבוע הבא לאחר כניסתו הפורמלית לתפקיד יחל בסבב פגישות עם הצמרת הצה"לית המכהנת וייוועד עם הרמטכ"ל, עם אלופים בכירים ועם מנכ"ל משרד הביטחון החדש, אלוף (במיל') אודי אדם שהחליף אתמול את אלוף (במיל') דן הראל.

 

רוב האישים שנועדו עם ליברמן אמרו לו כי אדם הוא הבחירה הנכונה למנכ"ל וכי טוב יעשה השר החדש אם ישאיר אותו בתפקיד - ולא יבצע מינוי אישי או פוליטי במקום. 

 

אדם (58) למעשה חזר אתמול למערכת הביטחון עשר שנים אחרי מלחמת לבנון השנייה שבעקבותיה התפטר מתפקידו כאלוף פיקוד צפון. טקס ההחלפה הקצר שהתקיים בקריה התנהל בפעם הראשונה בלי נוכחות שר ביטחון - תפקיד שייוותר בלתי מאויש עד לכניסתו של ליברמן בשבוע הבא.

 

מנכ"ל משרד הביטחון החדש אודי אדם (מימין), והמנכ"ל היוצא דן הראל ()
מנכ"ל משרד הביטחון החדש אודי אדם (מימין), והמנכ"ל היוצא דן הראל

עדים שהשתתפו בטקס סיפרו על אירוע תמוה וטענו כי הקומה ה-14 שבה שוכנת לשכת השר נראתה "עצובה ומדכדכת מתמיד". "אפילו התמונות כמעט ולא נותרו על הקירות", אמרו.

 

השבוע זו גם אחת הפעמים הנדירות שבהן לא בוצעה הערכת המצב שבועית בראשות השר עם חברי המטכ"ל. במקום זאת קיים הרמטכ"ל גדי איזנקוט הערכת מצב בלשכתו - בעוד שהרל"שים עידכנו בפרטים את מזכיריהם הצבאיים של השר החדש ושל ראש הממשלה.

 

בקרב הנוכחים בטקס ההחלפה ניכרה תחושת אכזבה: רבים תהו מדוע ראש הממשלה, שמכהן כשר הביטחון בפועל, לא הגיע לקבל את פניו של אדם ולהיפרד מהראל.

 

"נכנסתי לתפקיד לפני כשלוש שנים, למזרח תיכון אחר לגמרי", אמר המנכ"ל היוצא דן הראל. "בשלוש השנים האחרונות החיים שלנו התהפכו. היה שינוי פנימי גדול מאוד בישראל, גם ביחס למשרד הביטחון וגם בכלל לביטחון. במקביל משרד הביטחון ממשיך לעשות גם את משימותיו וגם משימות לאומיות. המהפך שהובלנו יחד עם משרד האוצר הוא בעיניי השינוי המשמעותי ביותר. ההסכם הרב־שנתי המסדיר לראשונה את תקציב הביטחון מאפשר את יישום 'תר"ש גדעון' ואת המשך מימוש הפרויקטים העצומים של צה"ל".

 

מחליפו בתפקיד הודה להראל על תרומתו הרבה לביטחון ישראל והבטיח: "ניקח את המקל ונעשה את העבודה בצורה המקצועית והטובה ביותר, כשמשימתנו המרכזית היא לתמוך בצורכי צה"ל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
השר המיועד אביגדור ליברמן
צילום: גיל יוחנן
מומלצים