שתף קטע נבחר

הפיס לא הציג מחירים - ויתרום למכורים

ביהמ"ש אישר פשרה בתביעה ייצוגית נגד מפעל הפיס, בה נטען כי הוא מציע למכירה בדוכנים כרטיסי גירוד חישגד וטפסי הגרלות לוטו מבלי להציג מחירון כחוק. מפעל הפיס לא הסכים עם הטענה, אך החל להציב מחירון ויתרום 1.2 מיליון שקל לעמותות מכורים להימורים או למלגות לסטודנטים

מפעל הפיס יתרום 1.2 מיליון שקל לעמותות מכורים להימורים או למלגות לסטודנטים, בגלל אי הצגת מחירון כחוק - כך נקבע בהסכם פשרה בתביעה ייצוגית שאושר בבית המשפט המחוזי בחיפה.

 

לכתבות נוספות בערוץ הצרכנות 

 

התובע הייצוגי, שהגיש את הבקשה לתביעה בשם ציבור צרכני חישגד ולוטו, טען כי מפעל הפיס מציג בדוכניו כרטיסי גירוד וטפסי הגרלות מבלי להציג מחירי מוצרים אלה שנמכרים "מאחורי לדלפק". לכן, טען התובע, מן הראוי שיוצג מחירון בדוכנים, כדי שהצרכן יידע את המחירים בטרם הרכישה.

 

 

לטענתו, מכירת המוצרים מבלי להציג כראוי את מחיריהם לציבור הלקוחות מפירה את חוק הגנת הצרכן, המחייב הצגת מחירים במחירון או על גבי המוצר. מאחר ומדובר במוצרים הנמכרים "מאחורי הדלפק", על מפעל הפיס לסמן מחיריהם של המוצרים באמצעות הצבת קטלוג בנקודות המכירה. עוד עתר המבקש לקבוע כי החברה תפצה את חברי הקבוצה אותה הוא מייצג, על הפגיעה ביכולתם להשוות בין המוצרים השונים הנמכרים בדוכניה של המשיבה.

 

מפעל הפיס: המחיר מסומן על גבי הטפסים

מפעל הפיס השיב כי הוא מקפיד על סימון מחיר המוצרים המוצגים על ידי הזכיינים למכירה בהתאם להוראות דיני הגנת הצרכן - על גבי כל אחד מכרטיסי החישגד מוטבע מחיר במקום בולט ובספרות ברורות; על גבי כרטיס השתתפות בהגרלת הלוטו מוטבע מחירו של הכרטיס. עוד טען מפעל הפיס כי אין צורך במחירון, כיוון שאין מדובר במוצרים הנמכרים "מאחורי דלפק" כהגדרתם בדיני הגנת הצרכן, וכן כיוון שהדין אינו מחייב הצבת קטלוג בנוסף לסימון מחיר על גבי המוצר, אלא מדובר בשתי חלופות אפשריות.

 

מפעל הפיס טען עוד, כי לא הוכחה הטענה לפיה לא ניתן להבחין במחיר סדרות החישגד המוצעות למכירה. כן טען הפיס כי לא הוכחה קיומה של קבוצת תובעים; קיומו של נזק לתובע הייצוגי או למי מחברי הקבוצה, וכן לא הוכיח המבקש קיומו של קשר סיבתי בין הנזק הנטען לצרכנים לבין אי הצבת קטלוג מחירים.

 

במסגרת הסדר הפשרה, הוחלט כאמור כי מפעל הפיס יחל להציג מחירונים בנקודות המכירה ויפצה את הציבור ביחס לתקופת העבר. המחירונים החלו להיות מוצגים בדוכנים במאי 2015. מחירון אחד מציג את מחירי הסדרות השונות של כרטיסי חישגד, והמחירון השני מפרט את עלויות כרטיס ההשתתפות בהגרלת הלוטו, על אפשרויותיו השונות.

 

הוחלט כי הפיצוי שיינתן לציבור יהיה בדמות מלגות לסטודנטים או כתרומה לעמותה לגמילת מכורים להימורים, כגון עמותת אפשר או רוטרנו, מחמת אי היכולת לפצות את חברי הקבוצה באופן פרטני. התובע הייצוגי יקבל 25 אלף שקל ובא כוחו יקבל 275 אלף שקל, בתוספת מע"מ. סכומים אלה הם מעבר לתרומה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים