שתף קטע נבחר

ביהמ"ש קבע: "חברת הנדל"ן אדמה תפורק"

ביהמ"ש המחוזי בת"א דן בדו"ח שהוגש לגבי התנהלות חברת שיווק הקרקעות החקלאיות ובעל השליטה, אורן קובי. המנהל המיוחד, עו"ד חגי אולמן: "כספי לקוחות אדמה - במגדלי יו או במכונית המזראטי של אורן קובי"

השופט איתן אורנשטיין קבע היום (ב') כי חברת הנדל"ן אדמה תפורק וכי עו"ד חגי אולמן, המנהל המיוחד של החברה, ימונה למפרק זמני. בית המשפט המחוזי בתל אביב דן הבוקר (ב') בדו"ח שהוגש באשר להתנהלותה של אדמה ובעל השליטה בה.

 

מנכ"ל אדמה מתנגד לבקשה לפשיטת רגל

מנהל מיוחד יבחן האם חברת אדמה תפורק

השופט לחברת הנדל"ן אדמה: "איפה הכסף?"

 

"בהינתן האמור בבקשות לפירוק, בבקשה להקפאת הליכים עצמה ושאין חולק שהחברה הגיעה לחדלות פירעון ובהיעדר מימון", כתב השופט אורנשטיין בהחלטתו, "אין מנוס אלא להורות על סיום הליכי הקפאת ההליכים ומעבר להליכי פירוק. משכך, אני ממנה את עו"ד אולמן כמפרק זמני".

 

בטרם החלטתו ציינו באי כוח הנושים שהתייצבו לדיון כי אין מקום להקפאת הליכים והצטרפו לעמדתו של המנהל המיוחד שלפיה אין מנוס מלהורות על פירוק החברה ולמנות לה מפרק זמני.

 

"הלקוחות יכולים לבחור איפה כספם - במגדלי יו, במגדלי אקירוב, בג'יפ הריינג' רובר או במכונית המאזארטי שכן כל כספי הלקוחות נמצאים היום בנכסיו האישיים של בעל החברה", אמר בפתח הדיון המנהל המיוחד.

מגדלי יו. "כספי לקוחות אדמה במגדלי יו ובמגדלי אקירוב" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מגדלי יו. "כספי לקוחות אדמה במגדלי יו ובמגדלי אקירוב"(צילום: AFP)

אתמול הגיש המנהל המיוחד שמונה על ידי בית המשפט, עו"ד חגי אולמן, דו"ח חריף על התנהלות אדמה ובעל השליטה, אורן קובי, ובו קבע כי אין מנוס מלפרק את החברה. "הדו"ח מציג תמונה קשה ועגומה, כמעט בלתי נתפסת, של התנהלות שערורייתית, הכרוכה במעשים החשודים, חשד עבד, כמעשי מרמה של חברת אדמה בבעלות אורן קובי", כתב אולמן לבית המשפט.

 

עו"ד אולמן, שותף וראש מחלקת חדלות פירעון במשרד יהודה רוה ושות', מונה בשבועות האחרונים על ידי שופט בית המשפט המחוזי בתל-אביב, איתן אורנשטיין, כמנהל מיוחד לחברת אדמה. זאת במטרה לקבוע האם יש להורות על פירוקה של החברה או להעבירה לתקופת הקפאת הליכים לצורך אישור הסדר נושים.

 

"ניתן לומר", כך לפי הדו"ח של עו"ד אולמן, "כי היכן ששמנו פעמנו בחקירה זו, מצאנו עצמנו עומדים מול מחדל נוסף, שערורייה נוספת ודומה כי עוד היד נטויה ואין במפורט להלן משום סוף פסוק למעללי ומחדלי הקבוצה, החברה ואורן קובי בפרט".

 

"התמונה מאוד ברורה"

"נדמה לי שלא צריך להוסיף דבר", אמר עו"ד אולמן בפתח הדיון. "אני יכול לומר שפעלנו בצוות רחב בניסיון להתחקות אחר נכסי החברה. בדקנו מול הנושים, מול עוה"ד, עם בעלי הקרקעות ותחקרנו עובדים בחברה ואת בעל החברה. אנחנו יכולים עכשיו לומר שהתמונה היא מאוד ברורה: יש למעלה מ-100 רוכשים או שאין בכלל קרקע או שיש קרקע אבל התמורה שולמה רק בחלקה. יש רוכשים נוספים שביטלו אבל כספם לא הוחזר.

 

"יש רוכשים רבים שבכלל עוד לא מבינים שגלי ההדף עוד יגיעו אליהם, רשויות המס שוללות את כל הסכמי הנאמנות מטעמים שונים וזה יכול להוסיף עוד חובות גדולים של מיליונים לחברה. ישנם רוכשים רבים שטוענים שהחברה התחייבה לשלם את היתל ההשבחה של מאות אלפי שקלים וזה כלל לא נמצא במסת ההתחייבויות".

 

לדברי המנהל המיוחד, הרוכשים "עברו רמה כזו או אחרת של שטיפת מוח", ובין השאר הובטח להם זכות לדירה שלא קיימת, הוצג בפניהם משרד מפואר, ברושורים מבטיחים, הובטחה להם נאמנות וכן הוצג מסמך עלויות שיקרי.

 

"בפועל", כך לדבריו, "הייתה תחושה שהרוכש מוגן לחלוטין. כל העסקאות שבדקנו לא לוו על ידי עוה"ד. כל מה שהיה לרוכשים בנקודת הפתיחה זה הסכם שיווק. זה כמעט בלתי נתפס שרוכש משלם מיליון שקל כשכל מה שיש לו ביד זה הסכם שיווק בן 4 עמודים כשבסוף כל הכסף הולך לחברה. הניסיון להביא כסף לחברה היה טבול כולו במרמה".

 

"כל אחד מהלקוחות", הוסיף אולמן, "יכולים לבחור איפה כספם: במגדל יו, במגדל אקירוב, בג'יפ הריינג' רובר או במכונית המאזארטי שכן כל כספי הלקוחות נמצאים היום בנכסיו האישיים של אורן קובי, בעל החברה והמנכ"ל שלה. אין ספק שהכספים הוצאו ללא רווח ראוי לחלוקה, אין ספק גם שיש דיווחים כוזבים בדוחות החברה".

 

עוד בערוץ הנדל"ן: מדוע חיר למשתכן לא משתלם ליזמים? מוזמנים לצפות

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יח"צ
אורן קובי, מנכ"ל חברת אדמה
צילום: יח"צ
מומלצים