שתף קטע נבחר

התנועה לחופש המידע: נתניהו מנסה להסתיר את הוצאות מעון רה"מ

משרד רה"מ היה אמור להעביר את חשבוניות מעון רה"מ לשנת 2014, אבל כעת נתניהו ביקש מבית המשפט לדון מחדש בנושא, כשעורך דין פרטי ייצג אותו. הטענה: "המידע כולל פרטים שעלולים לפגוע ברה"מ ובני ביתו". התנועה לחופש המידע: "בקשה חריגה שצריכה להדאיג כל אזרח"

משרד ראש הממשלה מסרב להעביר לתנועה לחופש המידע את חשבוניות הוצאות מעון ראש הממשלה על אף פסיקת בית המשפט בנושא. כך טוענת היום (ב') התנועה. ראש הממשלה בנימין נתניהו אף מבקש לדון מחדש בנושא, הפעם כשעורך דין פרטי מייצג אותו.

 

בשנת 2015 עתרה התנועה לחופש המידע לבית המשפט המחוזי בירושלים, בדרישה לקבל את חשבוניות הוצאות מעון ראש הממשלה בשנת 2014. בינואר האחרון התקבל פסק דין בהסכמת שני הצדדים, במסגרתו סוכם כי משרד ראש הממשלה יעביר לתנועה את החשבוניות בתוך 90 יום, והעתירה תימחק. למרות זאת, לאחר שההליך המשפטי הסתיים, הוגשה לאחרונה בקשה לצרף את ראש הממשלה נתניהו כמשיב בעתירה, כשעו"ד דוד שמרון ייצג אותו באופן אישי.

מעון ראש הממשלה בירושלים (צילום: גיא אסיאג "ידיעות אחרונות") (צילום: גיא אסיאג
מעון ראש הממשלה בירושלים(צילום: גיא אסיאג "ידיעות אחרונות")

את הבקשה, שאותה מגדירה התנועה לחופש המידע "חריגה", נימקה הפרקליטות בכך שלאחר שנאספו כל החשבוניות על מנת להעבירן לתנועה לחופש המידע, התברר כי הן כוללות "מידע הכולל פרטים על אודות ראש הממשלה ובני ביתו, אשר מסירתם עלולה לפגוע בו".

 

בתנועה לחופש המידע הדגישו כי לאחר שניתן פסק דין, לצדדים עומדים 45 יום לערער על פסק הדין או לבקש לבטל אותו - אך משרד ראש הממשלה הגיש את הערעור לאחר מכן, לאחר כ-80 יום. לפי התנועה לחופש המידע, גם הטענה שמדובר במידע פרטי לא הועלתה במהלך המשפט עצמו.

 

בתגובת התנועה לבית המשפט הודגש כי חוק חופש המידע מאפשר לרשות שלא למסור את המידע, אם המידע המבוקש פוגע בפרטיותו של אדם, אך הרשות לא חשבה שמדובר במידע פרטי. עוד נטען כי ראש הממשלה לא ביקש להצטרף להליך המשפטי בזמן שהוא התנהל, אלא רק לאחר שהוא נדרש להעביר את החשבוניות הפוגעות לטענתו בפרטיותו.

 

עו"ד רחלי אדרי, המייצגת בתיק את התנועה לחופש המידע: "הבקשה החריגה של ראש הממשלה צריכה להדאיג כל אזרח. בית המשפט הורה, בהסכמת משרד ראש הממשלה, למסור את החשבוניות לידי התנועה כבר לפני חמישה חודשים. ראש הממשלה נוקט תרגילים משפטיים מופרכים במאמץ להתחמק מביצוע פסק דינו של בית המשפט".

 

ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה: "בסוגיה זו הוגשה בקשה לבית המשפט וההליך תלוי ועומד. המדינה תמסור את התייחסותה במסגרת ההליך, כמקובל". מהליכוד נמסר בתגובה לטענות התנועה לחופש המידע כי משרד ראש הממשלה מסרב להעביר לה את חשבוניות הוצאות מעון ראש הממשלה לשנת 2014: "'התנועה לחופש המידע' צריכה לשנות את שמה ל'התנועה לחופש המידע לענייני נתניהו'. היא רודפת באובססיביות וקטנוניות את ראש הממשלה עד לרמת החשבוניות ללחם וגבינה לבנה".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שאול גולן,  "ידיעות אחרונות"
בית ראש הממשלה בקיסריה
שאול גולן, "ידיעות אחרונות"
מומלצים