שתף קטע נבחר

חולה אלצהיימר תקף את אשתו – ולא יישפט

כתב אישום הוגש נגד בן 80 שהכה את אשתו במהלך ויכוחים. המדינה התעקשה לבצע אבחון נוסף למצבו, אבל השופטת לא הסכימה

בית משפט השלום ברחובות הורה לאחרונה להפסיק את ההליכים נגד בן 80 הסובל מאלצהיימר, שהואשם בשני מקרים שבהם הכה את אשתו. חרף עמדת המדינה, שדרשה להפנותו לאבחון נוסף, קבעה השופטת עינת רון כי הוא לא כשיר לעמוד לדין.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

בשנתיים האחרונות הוגשו נגד הקשיש שני כתבי אישום בגין שני אירועים, שבהם תקף את אשתו במקל הליכה ואיים עליה, בין היתר כיוון שהיא דרשה ממנו שלא יסתובב עירום בבית. הנאשם הופנה לבדיקה אצל פסיכיאטר, ששוחח עם בני משפחה ועבר על החומר הרפואי, שממנו התברר שהאיש זקוק להשגחה 24 שעות ביממה.

 

הפסיכיאטר קבע כי הנאשם סובל מהפרעה נוירו-קוגניטיבית משמעותית, "שמתבטאת בעיקר בירידה בזיכרון, בהתמצאות בשיפוט חברתי ובהתנהגות". עם זאת, הפסיכיאטר ציין כי אינו יכול לקבוע בוודאות מה היה מצבו של הקשיש בעת ביצוע העבירות. הוא נותר עם ספקות בנוגע ליכולתו של הנאשם להבין את הפסול במעשיו. הוא סבר שאינו מבין את ההליך המתנהל נגדו ואת השלכותיו, ואינו כשיר לעמוד לדין.

 

המדינה חשבה שלא ניתן להסתפק בחוות הדעת הזו, וביקשה להפנות את הנאשם לוועדת אבחון שתבדוק שוב את כושרו השכלי ואת מגבלותיו.

 

מנגד, הסנגורית שייצגה את הנאשם טענה שיש להורות על הפסקת ההליכים נגדו לנוכח חוות הדעת, תוך שהדגישה כי הוא מטופל תרופתית וצמוד לו מטפל סיעודי כל העת.

 

מצבו לא ישתפר

השופטת עינת רון ציינה שמקובל להפנות נאשם לוועדת אבחון כאשר פסיכיאטר אינו מוצא ליקוי נפשי, או כשקיים ספק בנוגע לליקוי כזה, ויש צורך לבדוק האם מצבו של הנאשם נובע מליקויים אחרים. "לא זה המצב בענייננו", הבהירה.

 

כמו כן הזכירה השופטת שכבר במצבו כיום קבע הפסיכיאטר כי הוא אינו כשיר לעמוד לדין. "על כן, לא יהיה כשיר לעמוד לדין גם בזמן כלשהו בעתיד", היא ציינה והחליטה שאין טעם להפנות את הנאשם לוועדת האבחון.

 

"בין אם תמצא הוועדה כי אינו סובל מליקויים נוספים ובין אם תמצא כי הוא סובל מליקויים נוספים, לא יהיה בכך כדי לשנות את העובדה כי הוא סובל מדמנציה ובשל מצבו זה... הוא אינו כשיר לעמוד לדין", נכתב בהחלטה.

 

משכך הורתה השופטת על הפסקת ההליכים בשני התיקים. בשולי הדברים היא הורתה להעביר עותק מההחלטה אל מחלקת הרווחה בעיר שבה הוא מתגורר, על מנת לוודא שהוא ומשפחתו מקבלים שירותי רווחה מתאימים.

 

  • לקריאת ההחלטה המלאה – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המאשימה: עו"ד נעה חסיד
  • ב"כ הנאשם: עו"ד דגנית משעלי
  • עו"ד ניצה כהן עוסקת במשפט פלילי
  • הכותבת לא ייצגה בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים