שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  בכפר בגליל: "פלוגת חיזבאללה" של הנח"ל

  מדים מנומרים, קלצ'ניקובים, הטמנת מטענים: חטיבת הנח"ל ערכה אימון ביום אויב כשלוחמיה מדמים את חיזבאללה מכף רגל ועד ראש. כל זאת מול העוברים ושבים בכפר סמיע שבגליל, שחזו בדגלי חיזבאללה מתנוססים. צפו

   

  מדמים לוחמת חיזבאללה. צפו    (קרדיט: דובר צה"ל)

  מדמים לוחמת חיזבאללה. צפו    (קרדיט: דובר צה"ל)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  בִּיום אויב - הדור הבא: בשנים האחרונות שדרג צה"ל את תחום ביום האויב בתרגילים ובאימוני ההכשרה של לוחמיו, אך בחטיבת הנח"ל לקחו את הנושא צעד אחד קדימה – והטילו על המפקדים והלוחמים לתכנן וליישם קרב מול כוחות צה"ל כאילו הם חלק מפלוגת לוחמים של הארגון השיעי, חיזבאללהצפו באימון.

   

  באימון חטיבתי נרחב שנערך בחטיבה הירוקה בחודשים האחרונים בצפון, פלוגות מהנח"ל הפכו לפלוגות חיזבאללה לכל דבר ועניין במהלך התרגילים הגדודיים, שבהם יתר הכוחות נלחמים בהם.

  השתמשו במדים מנומרים כמו חיזבאללה. לוחם נח"ל בתרגיל (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
  השתמשו במדים מנומרים כמו חיזבאללה. לוחם נח"ל בתרגיל(צילום: דובר צה"ל)
  לוחמי "פלוגות חיזבאללה" לא רק לובשים מדים מנומרים הזהים לאלה הקיימים בארגון מלבנון, שצה"ל רואה בו חצי-צבאי, אלא גם משתמשים בנשקי שלל המחולקים לחיילים, שהיו שייכים לחיזבאללה ונתפסו בעבר כמו רובי קלצ'ניקוב, מטולי RPG, עמדות מרגמה לצד משגרי רקטות ודגמי מטעני חבלה שהם נדרשים להטמין ולהפעיל מול כוחות צה"ל המתקרבים אליהם בהתאם לתורת לחימה סדורה של חיזבאללה.
  חמ"ל חיזבאללה עם הדגל המפורסם באמצע כפר בגליל (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
  חמ"ל חיזבאללה עם הדגל המפורסם באמצע כפר בגליל(צילום: דובר צה"ל)

  ל"פלוגות חיזבאללה" הקימו במהלך האימון גם חמ"לי פיקוד ושליטה הזהים, לפי המודיעין הצבאי, לחדרים בכפרים בדרום לבנון שמהם תנוהל הלחימה של חיזבאללה במקרה של מלחמת לבנון שלישית. בחמ"לים אלה, מעל מערכות קשר ועמדות מחשב לניהול הקרב, נפרסו הדגלים הצהובים של הארגון, והם ממוקמים במקום שצה"ל יחשוב כמה פעמים לפני שיתקוף אותו – בתוך בתי אזרחים ובסביבת האוכלוסייה, שאליה העביר חיזבאללה את מרכז הכובד שלו בעשור האחרון.

   

  במסגרת אימון חטיבת הנח"ל, פלוגת ביום האויב נפרסה ופעלה בכפר הדרוזי סמיע שבגליל. הגדוד שהתאמן קיבל משימה לכבוש ולטהר מפעילי ומשגרי חיזבאללה אחרי צעידת תמרון באורך 30 ק"מ. הכוחות משני צדי המתרס ירו זה על זה כדורים חסרי קליע והשתמשו באמצעים פירוטכניים רבים כדי לדמות עד כמה שניתן את מה שצפוי לחיילים בבינת ג'בל או במארון א-ראס.

  חיילי הנח"ל מוכנים לפעולה (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
  חיילי הנח"ל מוכנים לפעולה(צילום: דובר צה"ל)

  "ביום אויב זה כבר מקצוע מבחינתנו, ואנחנו בוחנים את המפקדים והלוחמים ביום האויב כהישג נדרש לכל דבר – כיצד הם היו פועלים מול צה"ל אם הם היו אנשי חיזבאללה", הסביר קצין בכיר בנח"ל ל-ynet. "הם נבחנים היכן נכון להציב בפאתי הכפר מול כוחות צה"ל את מטעני הצד. 'פלוגת חיזבאללה' נדרשת להציב בצורה חכמה כוחות תצפית שעליהם לזהות את חיילי הגדוד מתקרבים עם אמצעי איסוף".

   

  הקצין הבכיר הסביר כי "אם פלוגת ביום האויב זיהתה קודם, אנו 'משמידים' את הכוח שזוהה והותקף והגדוד ממשיך בלעדיו. כל זה קורה בכפר בגליל, עם נביחות הכלבים, שלדי המבנים בפאתים סבוכי הצמחייה, ריחות הכפר, הבנייה הנמוכה, הגדרות סביב הבתים ואפילו אותה הדרך שבה מחנים את המכוניות בשיפועי הכבישים הצרים. זה הכי קרוב למציאות הצפויה בדרום לבנון".

   

  הגורם מציין כי אימון מסוג זה יעיל יותר מכל שיעור תודעת אויב שעובר לוחם בצבא: "אנו משתדלים על בסיס המודיעין הקיים והמעודכן על חיזבאללה להתאים עד כמה שניתן את האימון ולוקחים בחשבון את צבירת הניסיון המבצעי שצבר הארגון בלחימתו בסוריה".

   

  נגמ"שי נמר גם בחיל ההנדסה

  בתרגיל נוסף, נמרי הנדסה השתתפו אתמול בתרגיל מחלקה ראשון של נגמ"שי הנמר שהותאמו במיוחד לצרכים הייחודיים של לוחמי ההנדסה. במהלך התרגיל ברמת הגולן, שהתקיים כחלק מאימון של חטיבת ברק 188, תרגלו הכלים הבקעה ופריצה וכן תרגולות מקצועיות של חיל ההנדסה כמו התגברות על מכשולים.

   

  נגמ"שי נמר ברמת הגולן    ( צילום: מנהלת המרכבה (מנת"ק))

  נגמ"שי נמר ברמת הגולן    ( צילום: מנהלת המרכבה (מנת"ק))

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  הנמר בפעולה (צילום: מנהלת המרכבה (מנת"ק)) (צילום: מנהלת המרכבה (מנת
  הנמר בפעולה(צילום: מנהלת המרכבה (מנת"ק))

   (צילום: מנהלת המרכבה (מנת"ק)) (צילום: מנהלת המרכבה (מנת
  (צילום: מנהלת המרכבה (מנת"ק))

  בתרגיל חצה נגמ"ש הנמר תעלת נ"ט ללא הכנה או סיוע של אמצעי הנדסה, הניף והשיק גשר ולאחר מכן נסע על אותו גשר וחצה תעלה אחרת.

   

  נמר ההנדסה, שמפתחת מנהלת המרכבה במשרד הביטחון (מנת"ק), נבנה בשלוש תצורות: נגמ"ש למפקד פלוגה עם כף דחפור, נגמ"ש למפקד מחלקה עם אמצעי פריצה ונגמ"ש לסמל מחלקה עם יכולות גרירה וגישור. על גבי הנמרים החדשים של חיל ההנדסה מוצבת גם מערכת "מעיל רוח" להגנה מפני ירי נ"ט.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: דובר צה"ל
  חייל הנח"ל לבוש כלוחם חיזבאללה
  צילום: דובר צה"ל
  מומלצים