שתף קטע נבחר

לאור יום: אמצעי לחימה מתקדמים נגנבו בצאלים

נהג טרקטורון גנב משקפות לראיית לילה ואמצעים אלקטרוניים מתקדמים מחיילי מילואים שהתאמנו בבסיס. קצין: "אנחנו חסרי אונים". החיילים לא יישפטו. דובר צה"ל: "נעשית פעילות ענפה למניעת גניבות נשק"

שק קיטבג שהכיל משקפות, אמצעים לראיית לילה ואמצעי לחימה אלקטרוניים מתקדמים נגנב באמצע השבוע מכוח מילואים שהתאמן במחנה צאלים בדרום. במפקדת אוגדת צאלים הוחלט להעמיד לדין את חיילי וקציני המילואים שהיו במקום, מאחר שאמצעי לחימה אלה נחשבים ל"צלמים" (ציוד לחימה מבוקר, אמצעי לחימה קריטיים וחשובים מבחינת הצבא). העמדה לדין הייתה עלולה לגרור מאסר ממושך בכלא הצבאי. לאחר פניית ynet הבוקר (ה') הוחלט בצה"ל בסופו של דבר שלא לשפוט את החיילים.

 

גניבת ציוד צבאי היא תופעה רחבה שנמשכת שנים מבלי שהצבא והמשטרה מוצאים לה פתרון. המשטרה הצבאית פתחה בחקירת האירוע ולפי העדויות שנאספו על ידי החיילים, עולה תמונה מדאיגה על הקלות הבלתי נסבלת שבה תושבים בנגב המערבי מרשים לעצמם, כמעט על בסיס יומי, לגנוב ציוד צבאי ואמצעי לחימה מהכוחות הרבים שמתאמנים במרחב צאלים.

 

על פי העדויות, כאשר החיילים החלו לפרוק בשטח את הציוד מרכבי המשא שלהם, הגיע למקום טרקטורון, והנהג ניצל כמה רגעים בהם החיילים היו עם הגב אליו, לקח את אחד הקיטבגים ונמלט - לאור היום. החיילים החלו במרדף רכוב אחריו, אך הוא הצליח לברוח.

 

לפי עדויות נוספות של קציני מילואים וגורמי לוגיסטיקה במחנה צאלים, עולה כי התופעה התגברה בשנה האחרונה וכללה גניבות של מקלעים מנגמ"שים ומטנקים שחנו בשולי הבסיס. בעקבות התופעה שהסבה נזק רב לצה"ל ולסיכון ביטחוני של ממש, ולנוכח הערכה

כי חלק מאמצעי הלחימה שנגנבו משמשים חוליות הברחה בגבול מצרים, הוחלט לפני כמה שנים בזרוע היבשה להשקיע מיליוני שקלים בפרויקט הגנה נרחב בבסיס. הפרויקט כלל עיבוי הגדרות, פריסה של אמצעי תצפית ומצלמות וכן חמ"לים חדשים.

 

"למרות שיתוף הפעולה שקיים כעת בין המשטרה לצה"ל בנושא, הגנבים ממשיכים בשלהם ועושים זאת סביב השעון, גם באמצע היום. אנחנו חשים חסרי אונים", סיפר קצין מילואים שמתאמן כעת בצאלים. "מרבית החיילים והקצינים ממושמעים ומודעים לתופעה ולכן מקפידים על שמירת הציוד והצבת שומרים סביב השעון, אבל מצד שני, אוסרים על החיילים במקרים כאלה לבצע נוהל מעצר חשוד. הגנבים מודעים לכך ומנצלים זאת פעם אחר פעם".

 

דובר צה"ל מסר בתגובה: "נושא הגניבות במרחב זה מוכר ומטופל על ידי גורמי אכיפת החוק. בצה"ל בכלל ובמחנות במרחב זה בפרט נעשית פעילות ענפה למניעת גניבות נשק, הכוללת מאמצים בתחומי האבטחה, המניעה והאכיפה. המקרה המתואר נמצא בחקירת מצ"ח". גורמים צבאיים הוסיפו: "השק שנגנב הכיל משקפת ואמצעי לראיית לילה. החיילים המעורבים במקרה לא יועמדו לדין, לא הייתה כוונה לשפוט את החיילים".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
בסיס צאלים. ארכיון
צילום: דובר צה"ל
מומלצים