שתף קטע נבחר

גדעון סער: המערכת הפוליטית איבדה את כל הבלמים, הכל סחיר

השר לשעבר נאם בכנס באילת: "גם הביטחון הפך לכלי משחק פוליטי", אמר סער ורמז שישוב לחיים הפוליטיים: "פסק זמן טיבו להסתיים"

 

גדעון סער בכנס באילת (צילום: מרסלו) (צילום: מרסלו)
גדעון סער בכנס באילת(צילום: מרסלו)

"עצוב לראות את המערכת הפוליטית מאבדת את הבלמים והאיזונים האחרונים. הכל סחיר, הכל מותר, אין כבר פרות קדושות", כך אמר היום (ו') השר לשעבר גדעון סער בכנס השנתי של התאחדות בוני הארץ (הקבלנים) שנערך באילת.

 

סער אמר עוד: "גם הדברים המקודשים ביותר הם סחירים. גם הביטחון הפך לכלי משחק פוליטי. אני לא מכוון למינוי של שר הביטחון אביגדור ליברמן כי אני לא אוהב פסילות אישיות ובעיקר כי ליברמן מונה והכנסת אישרה אותו לתפקיד ולי אין ארץ אחרת ואני מאחל לו בהצלחה רבה בתפקיד החשוב הזה. אבל כיפופי ידיים פוליטיים פומביים קואליציוניים בנושא של עבודת הקבינט הביטחוני. זה נושא פוליטי? אני הייתי בקבינט הביטחוני ב-3 ממשלות שונות. אבל ככה זה לא התנהל אף פעם".

 

הוא התייחס לנושא הוראות פתיחה באש ואמר: "המערכת הצבאית צריכה לעסוק בנושאים האלה בלי התערבות פוליטית שהיא מאוד מסוכנת כי אם כל חבר קבינט מביע בפומבי מתי נכון או לא נכון לפתוח באש, מה אמור להבין מזה החייל בשטח? אני מתקשה להבין אנשים שלוקחים על עצמם אחריות בנושאים האלה לומר דברים שהם לא מוסמכים להגיד. הדרג המדיני אמור לעסוק בהתוויית המדיניות והדרג המבצעי יעסוק בשטח".

 

עוד אמר סער: "כשהדרג הנבחר מתחיל להתעסק במיקרו טקטיקה זה טירוף מערכות. תפסיקו לספסר בנושא ביטחון המדינה, שלטון החוק, היסודות שמחזיקים אותנו. אני מציע פוליטיקה של גשרים במקום של שסעים והעמקתם באופן מכוון מטעמים פוליטיים או אלקטורלים. היום אנשים לא אומרים מה היעדים שלהם אלא נגד מי הם. הם מגדירים את הזהות הפוליטית או הציבורית על דרך השלילה. משמיצים ציבורים שלמים ואנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו את זה. יש לנו חברה הטרוגנית שמכילה ציבורים שונים. אנחנו לא קרובים למצות את הפוטנציאל שלנו כחברה, שאם נפעל בדרך אחרת נגיע אליו".

 

סער גם רמז שישוב בקרוב לחיים הפוליטיים: "החלטתי לקחת פסק זמן. פסק זמן טיבו להסתיים. עדיין אכפת לי מהמדינה. כשיסתיים פסק הזמן אצטרך לקבל החלטה ואז אבקש את אמון הציבור ואחזור לחיים הציבוריים. אני חבר הליכוד שמאמין בדרכו של הליכוד. עזבתי כיסא ותפקידים בכנסת ובממשלה אבל ממשיך לשלם את מסי החבר למפלגה באופן סדיר. מה שחשוב לי זה המדינה. אם אראה שיש לי אפשרות לבצע שינוי כי צריך – אני לא מחפש כיסא ולא מעניין אותי לחזור לפוליטיקה בשביל הפוליטיקה – אם אני אעריך שניתן לבצע שינוי שהציבור מעוניין בו אני אירתם לכך".

 

על השאלה אם יתמודד מול בנימין נתניהו, השיב: "בשביל להתמודד צריך לאפשר התמודדות – לא תיאטרון בובות. התמודדות אמיתית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים