שתף קטע נבחר

יוזמה חדשה לקיצור חקירות המשטרה

שרת המשפטים מתכוונת לקדם הצעת חוק ממשלתית שתעצור את הסחבת במשטרה ובפרקליטות. "ידיעות אחרונות" מפרסם הבוקר כי המטרה היא שבעבירות חמורות כמו רצח ואונס תוגבל חקירת המשטרה לשנה וחצי

הצעת חוק שמקדמת שרת המשפטים איילת שקד מתכננת לשים קץ לסחבת בחקירות המשטרה ובמערכת התביעה. כך מפרסם הבוקר (א') "ידיעות אחרונות". הצעת החוק נועדה להגביל הן את משך הזמן של חקירת המשטרה והן את פרק הזמן שחולף מרגע סיום החקירה ועד להחלטת הפרקליטות על הגשת כתב אישום נגד חשוד.

 

היוזמה נולדה מהצעת חוק פרטית שהגישו ח"כ יאיר לפיד (יש עתיד) ויו"ר ועדת החוקה של הכנסת, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי). ועדת השרים לחקיקה אמורה הייתה לדון היום בהצעה זו, והשרה שקד, העומדת בראש הוועדה, תבקש בישיבה לדחות את הדיון בכמה שבועות שכן היא מתכוונת לאמץ את רוח ההצעה של הח"כים לפיד וסלומינסקי ולקדם הצעת חוק ממשלתית שתעצור את הסחבת במשטרה ובפרקליטות.

 

על פי ההצעה המקורית, משך ההליכים ייקבע על פי חומרת העבירה. בעבירות "קלות", שהעונש עליהן הוא עד שלוש שנות מאסר (למשל: גרימת מוות ברשלנות, גניבה, תקיפה בנסיבות לא מחמירות או קבלת דבר במרמה), חקירת המשטרה לא תימשך יותר מתשעה חודשים, והחלטת הפרקליטות על הגשת כתב אישום תינתן בתוך תשעה חודשים מרגע סיום החקירה, כלומר, ההליכים לא יימשכו יותר משנה וחצי. כך גם במקרים שבהם המשטרה עצמה מגישה כתב אישום ולא הפרקליטות, כפי שנהוג לעתים בעבירות קלות.

 

בעבירות בינוניות, שהעונש עליהן הוא בין שלוש לעשר שנות מאסר (למשל: קבלת שוחד או מתן שוחד, רישום כוזב במסמכי תאגיד, בעילה אסורה בהסכמה או גניבת רכב) חקירת המשטרה לא תימשך יותר משנה וחצי, והחלטת הפרקליטות על הגשת כתב אישום תינתן בתוך שנה מתום חקירת המשטרה.

 

גם בעבירות חמורות, שהעונש עליהן הוא יותר מעשר שנות מאסר (למשל: רצח, ריגול, הריגה או אונס), תוגבל חקירת המשטרה לשנה וחצי. עם זאת, בעבירות מסוג זה לא יוגבל פרק הזמן העומד בפני הפרקליטות כדי להחליט על הגשת כתב אישום.

 

"בעבירות שהעונש בגינן הוא יותר מעשר שנות מאסר, האינטרס הציבורי במיצוי הליכי החקירה ובגילוי האמת גובר על אינטרס החשוד בקציבת משך זמן החקירה", נכתב בדברי ההסבר להצעת החוק של חברי הכנסת לפיד וסלומינסקי, "על כן, בעבירות אלו מן הראוי שלא יוגבל משך זמן החקירה".

 

הצעת החוק של לפיד וסלומינסקי קובעת עוד כי במקרים שבהם נדרשת חקירה ארוכה יותר מן המקובל, או שהנחקר עצמו נוקט תרגילים כדי למשוך זמן, כפי שקורה לא פעם בחקירות של אישי ציבור, של ראשי משפחות פשע או של עבריינים בעלי אמצעים, יוכל היועץ המשפטי לממשלה לאפשר למשטרה ולפרקליטות לחרוג ממגבלת הזמן שנקבעה.

 

"המתנה של אדם עד לתום החקירה המשטרתית מותירה אותו באי-ודאות לגבי עתידו, ולכך השלכות משמעותיות על חייו", נכתב בדברי ההסבר להצעה. "יתר על כן, לעתים יש בכוחה של החקירה לפגוע בכבודו ובשמו הטוב של החשוד, במעמדו החברתי, במקור פרנסתו, באינטרסים חשובים אחרים שלו ובתפקודו של גוף שבו הוא ממלא תפקיד. על כן, מן הראוי לצמצם את משך החקירה כדי להפחית עד כמה שניתן את הפגיעה במי שמתנהלת נגדו חקירה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
החקירות יתקצרו?
צילום: עידו ארז
צילום: מוטי קמחי
איילת שקד
צילום: מוטי קמחי
מומלצים