שתף קטע נבחר

עימות בקואליציה סביב "חוק המקוואות"

ועדת הפנים הייתה אמורה להכין לקריאה ראשונה את החוק שנועד למנוע מנשים לטבול במקוואות הטהרה הציבוריים בפרטיות, אך חברות הכנסת מועלם (הבית היהודי) ועזריה (כולנו) פוצצו את הדיון: "לא יכולנו לתת לו לעבור"

עימות בקואליציה סביב "חוק המקוואות ": חברות הכנסת רחל עזריה (כולנו) ושולי מועלם (הבית היהודי) פוצצו היום (ב') דיון של ועדת הפנים, שבו ביקש ח"כ משה גפני (יהדות התורה) להכין לקריאה ראשונה את החוק השנוי במחלוקת – בניגוד לסיכום מוקדם בין הסיעות. מדובר בחוק עוקף בג"ץ אשר נועד למנוע מנשים לטבול במקוואות הטהרה הציבוריים בפרטיות, ללא נוכחות בלנית, וכן לאסור שימוש של הרפורמים והקונסרבטיביים במתקנים אלה להטבלת מתגיירים.

 

לפני כשלושה חודשים הביאו החרדים את הצעת החוק לדיון בוועדת השרים לענייני חקיקה. לאור התנגדות כולנו והבית היהודי הוחלט כי הוא יאושר רק בקריאה טרומית, ורק אם תהיה הסכמה על נוסח מתוקן המקובל על כל סיעות הקואליציה הוא יקודם לקריאה ראשונה. אלא שהבוקר החליט גפני להתעלם מההחלטה ההיא, ובצעד חד-צדדי הביא את ההצעה במתכונתה המקורית לדיון בוועדת הפנים.

אילוסטרציה (shutterstock) (shutterstock)
אילוסטרציה(shutterstock)

יו"ר סיעת הבית היהודי, ח"כ מועלם, זעמה על היו"ר דוד אמסלם (ליכוד). "דרשתי שינויים בהצעת החוק והם לא הוכנסו", טענה, "דרשתי שלא תהיה פגיעה בזכותן של נשים לטבול. שום דבר לא קרה וגם לא הוצג בפניי נוסח החוק שאתם מעלים עכשיו. אני דורשת לסגור עכשיו את הדיון".

 

בעקבות המחאה, התפזר הדיון ללא הצבעה, והצדדים התכנסו לניסיונות פשרה. כשנראה היה שעזריה, מועלם וגפני הגיעו לנוסח מוסכם המונע פגיעה בפרטיות הנשים הטובלות, הסתייג ממנו משרד המשפטים משום שהוא מפלה לרעה את המתגיירים הרפורמים והקונסרבטיבים. לבסוף הוחלט שלא לקיים הצבעה, והמשך הדיון נדחה למועד אחר.

 

לפי ההצעה המקורית של גפני, טבילה לשם טהרה במקוואות הציבוריים תהיה רק על פי ההלכה, כפי שמפרשת אותה הרבנות הראשית, כלומר - בנוכחות בלנית. כמו כן, לא יחולו על המקוואות הוראות חוק איסור אפליה בשירותים ובכניסה למקומות ציבוריים, כלומר, יותר למועצות הדתיות לאפשר בהם טבילת גיור לאורתודוכסים ולא לזרמים אחרים. בנוסח המוסכם נמנעה רק הפגיעה בפרטיות הטובלות. חוות הדעת של משרד המשפטים קבעה כי אין לאשר את החוק, אלא אם יוקמו מקוואות נפרדים, חלופיים, לרפורמים וקונסרבטיבים.

 

מנכ"ל התנועה הרפורמית, הרב גלעד קריב, שולל את ההצעה החדשה וקורא להתערבות נתניהו במשבר. "נוסח הפשרה לחוק המקוואות המוצע על ידי משרד המשפטים הוא בושה למנסחיו וביזיון חוקתי", אמר. "משרד המשפטים מציע חוק המתיר לגוף ציבורי להפלות בריש גלי ולנהוג בניגוד לחוקי היסוד. המשך הקידום של חוק המקוואות מעמיד בסכנה את כל הדיאלוג בין ממשלת ישראל ליהדות התפוצות והזרמים הלא-אורתודוכסים. אנו מצפים להתערבותו המהירה של ראש הממשלה בנושא".

 

מנכ"ל התנועה המסורתית, עו"ד יזהר הס: "האם הקואליציה הזו השתגעה? האם ממשלת ישראל ירדה מהפסים? החוק הזה לא רק משפיל עד עפר את הנשים הטובלות, לא רק לא חוקתי, אלא חוק עוקף בג"צ שנותן גט כריתות ליהודי התפוצות. המקוואות הם מבני ציבור, וכמו שלא ייתכן שיהיה שלט בכניסה לספרייה ציבורית שיאסור על כניסת אתיופים, כך לא יעלה על הדעת שדמוקרטיה תחוקק חוק שידיר רפורמים וקונסרבטיבים, וגם יפגע, כי אם כבר אז כבר, בטובלות המבקשות לטבול בפרטיות".

 

ח"כ עזריה (כולנו), יו"ר השדולה ליהדות ישראלית: "החוק על פי ניסוחו המקורי היה פוגע במאות אלפי טובלות בישראל, ופשוט לא יכולנו לתת לו לעבור. בסיכומים קואליציוניים צריך לעמוד, ואני שמחה שהשותפים התעשתו ושהצלחנו למנוע פגיעה בטובלות".

 

ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) אמרה בתגובה כי "הקרקס המבוים שהתנהל היום בדיון בוועדה הוא על גבן של מאות אלפי טובלות מכל המגזרים, דתיות וחילוניות. עשו צחוק מהוועדה. התוצאה של הסיבוב הפוליטי הזה תהיה פגיעה בנשים ובמשפחותיהן ונזק אדיר ליהדות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
ח"כ מועלם
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים