שתף קטע נבחר

מתקפה על הח"כית שהלינה על אפליה בבחירת שופטים

במהלך דיון לבחירת שופטים חדשים, הדפו חברי הוועדה בזה אחר זה את טענות ח"כ נורית קורן בנוגע לאקט מפלה שנקט פסיכולוג כלפי מועמד בגלל מוצאו. השר כחלון: "אני מזרחי, אין כאן אפליה וגזענות". שרת המשפטים שקד: "יש בוועדה אפס גזענות". ח"כ קורן: "הסתתרה כוונה חשוכה"

עימות חריף התחולל היום (ג') בדיון של הוועדה לבחירת שופטים, שהתכנסה לבחור שופטים חדשים לבתי משפט מחוזיים, שלום, משפחה ועבודה. במהלך הדיון הועלו שוב ההאשמות של ח"כ נורית קורן (הליכוד), שלפיהן אחד מהפסיכולוגים הקשורים לוועדת הסינון העיר הערות על רקע אפליה עדתית כלפי מועמד לשיפוט. הטענות של ח"כ קורן נחשפו לראשונה בחודש שעבר ב"ידיעות אחרונות".

 

קורן מחתה כי הפסיכולוג שעליו הלינה שאל את המועמד לכס השיפוט "יש לך משבר זהות בגלל שאמך אשכנזייה ואביך ספרדי?". קורן דרשה לבדוק את האירוע ואת פיטורי הפסיכולוג, אולם בדיון היום בסוגיה התברר כי חברת הכנסת נותרה במיעוט. כל המשתתפים, ובראשם נשיאת בית המשפט העליון השופטת מרים נאור, הדגישו כי לטענותיה אין כל שחר.

הטענות נהדפו. ח"כ קורן ונשיאת העליון נאור (צילום: מוטי קמחי, אלכס קלומויסקי) (צילום: מוטי קמחי, אלכס קלומויסקי)
הטענות נהדפו. ח"כ קורן ונשיאת העליון נאור(צילום: מוטי קמחי, אלכס קלומויסקי)

שר האוצר משה כחלון (כולנו) אמר כי "אין בכלל מקום לדבר כאן על שיקולי אפליה וגזענות. גם אני ממוצא מזרחי. מעולם לא נתקלתי בשיקולי אפליה". שרת המשפטים איילת שקד (הבית היהודי) הצטרפה לביקורת כלפי קורן והתריסה בפניה: "בוועדה לבחירת שופטים יש אפס גזענות, ואין מקום להעלות טענות כאלה".

 

גם ח"כ רוברט אילטוב (ישראל ביתנו) הצטרף למוחים נגד קורן. לדבריו, "הוועדה מאוזנת, היא בוחרת שופטים מכל העדות והדתות ואני לא מאבחן כאן בעיה מערכתית. אם יש טענה נקודתית אנו מטפלים בה מיד ופותרים אותה".

 

חברת לשכת עורכי הדין אילנה סקר הדפה אף היא את הטענות של קורן: "אני הראשונה שארצה להילחם באפליה על רקע מוצא. לא ראיתי אפילו צל של אפליה על רקע מוצא. בעידוד הנשיאה נאור אנחנו דווקא מזרזים קידום אוכלוסיות מוחלשות בהליך הקבלה. הנשיאה או איש מחברי הוועדה מעולם לא שאל על מוצאו העדתי של אדם. לצערי אמירות כאלה של ח"כ קורן פוגעות באמון הציבור בשופטים".

חברי הוועדה לבחירת שופטים, היום ()
חברי הוועדה לבחירת שופטים, היום

ח"כ קורן ציינה בתגובה לדברי חברי הוועדה כי "לא אמרתי שהוועדה גזענית אלא שהפסיכולוג המאבחן במכון להשתלמות עשה זאת. הוא שאל מועמד לשיפוט באשר למוצאו העדתי. המועמד, אף

שהיה המום ונבוך מהשאלה, השיב כי אמו ממוצא אשכנזי ואביו ממוצא ספרדי. נראה כי תשובתו של המועמד, איש מקצוע מוערך, מאוד הטרידה את הפסיכולוג, אחרת קשה לתת הסבר מניח את הדעת לשאלת ההמשך הלא צפויה שהפנה אל המועמד – 'האם אין לך משבר זהות?'"

 

היא הוסיפה כי מדובר ב"התנהלות שערורייתית ופסולה שאין להקל בה ראש או לנהוג כלפיה בסלחנות. יש לעקור אותה מן השורש. המחשבה על כוונה חשוכה אפשרית שהסתתרה מאחורי אותה שאלה פולשנית, לא חוקית ומפלה – היא מזעזעת. יתרה מזאת, המחשבה כי חוות הדעת של אותו פסיכולוג, כזאת המייחסת משקל למוצאו של אדם ושיש בה כדי לקבוע מי ימונה לשופט בישראל ומי לא, היא מצמררת. בוועדת הבחירה קיימת בעיה, וטמינת הראש בחול משמעותה הנצחת הבעיה ולא התמודדות עמה".

 

הנשיאה נאור הדגישה שמעולם לא נשקל מוצאו של מועמד בקורס, ובוודאי שמעולם לא נפסל מועמד בשל מוצאו. היא הבהירה שהטענות שעליהן עמדה ח"כ קורן נבדקו באופן יסודי ונמצא כי אין בהן ממש. היא הדגישה שבפגישה בשש עיניים, שבה נכחה גם השרה שקד, נמסרו לה ממצאי הבדיקה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי, אלכס קלומויסקי
ח"כ קורן והשופטת נאור
צילום: מוטי קמחי, אלכס קלומויסקי
מומלצים