שתף קטע נבחר

"צריכה להוכיח שאני אמא"

ליטל תומשוב התחתנה עם בת זוג שילדה שני ילדים והיא מגדלת אותם מיום היוולדם, אבל כדי שהמדינה תאשר את ההורות שלה באופן רשמי היא חייבת להוכיח את תפקודה כאם. "עובדת סוציאלית באה אלי הביתה לבדוק אם אני באמת אמא לילדים האלו למרות שהם שלי בדיוק כמו של זוגתי"

הייתי שם כל רגע וכל צעד בהריון. כל בדיקה, כל טיפול IVF, כל תזוזה וכל שנייה של ההריון של מאירה - הייתי שם לצדה. ואז, אחרי הלידה, פתאום כותבים בתעודת הזהות של הילד שלילד יש רק אמא אחת, ואת לא שם. ולכי תיאבקי עכשיו כמה שנים בתהליך אימוץ ארוך ומתיש, שאת גם לגמרי האמא. לכי שבי לשיחה עם עובדת סוציאלית שתבחן את המסוגלות ההורית שלך, והאם הילדים שלך מגיבים אלייך כאל אם לכל דבר. ועד שהמדינה תתן לך את האישור הנכסף הזה - שהילד שלך הוא אכן שלך - את תלויה בכל גחמה של כל פקיד, אם יקבל אותך או לא, אם יבין שאת האמא או לא.

 

זה אומר שבזמן הזה, עד שכתוב לך שאת האמא של הילד, את לא יכולה לרשום את הילדים לגן, לא יכולה לקחת אותם לטיפת חלב או לקופת חולים. פעם לקחתי את אביב למיון, וכאילו שהסיטואציה של לקחת את הילד הקטן שלך לבית חולים לא מעוררת מספיק היסטריה וחרדות, האחות בקבלה, במקום לקבל את אביב ישר לטיפול, לא הבינה מי אני ומה הקשר שלי לילד, ולמה שום דבר מזה לא מופיע בתעודת זהות.

 

 (צילום: אלבום משפחתי) (צילום: אלבום משפחתי)
(צילום: אלבום משפחתי)

לילד כואב והוא צריך לראות רופא מהר אבל כדי שהוא יוכל לקבל את הטיפול הרפואי, את צריכה פתאום לספר את סיפור החיים שלך, איך פגשת את מאירה בצבא, איך יצאתן מהארון יחד ולחוד, ואך החלטתן להתחתן ב-2005, ואיך כל זה מוביל לרגע הזה כאן ועכשיו, שאת עם הילד שלכן במיון, ושאת מבקשת שיקבלו אותו למרות שאת לא רשומה בתעודת זהות שלו.

 

תבינו, אין לי בעיה לצאת מהארון ולספר על עצמי, אבל ברגעים כאלו, של לחץ וחרדה זה מאוד מתסכל שבמקום לקבל טיפול מהיר ומכיל כמו כל כל הורה אחר, אני צריכה קודם כל לעמוד ולשכנע שיש לי קשר לילד הזה שעומד לצידי וקורא לי אמא. בפעם אחרת, כמה ימים אחרי הלידה של רונה הלכתי לרשום אותה בקופת חולים, רק כדי לגלות שהפקידים מסרבים לרשום אותה כי היא לא באה עם 'האמא' להירשם. לא משנה כמה ניסיתי להסביר, הם נותרו עיקשים בסירובם, ובסופו של דבר, מאירה, עדיין עם התפרים והכול, נאלצה לדדות לקופת חולים כדי שרונה תוכל להירשם ולקבל טיפול.

 

אולי יעניין אותך גם:

- "הבן שלי לא יכול ללכת לקייטנה ואין לו מענה"

- הסיכוי ללידה רגילה אחרי ניתוח קיסרי

- המורה קיבלה איחולי מוות

 

הילדים שלי, גם אם לא ילדתי אותם

לפני הלידה של אביב היו לי חששות ופחדים. איך הילד יגיב אלי? והאם אתחבר אליו, למרות שלא אני ילדתי איתו? הלידה של אביב היתה מאוד קשה למאירה, וכל הזמן התרוצצתי סביבה ודאגתי לה כי כאב לה והיה לה קשה. ואז, האחיות נתנו לי להחזיק אותו - וזהו. כל החששות ותהיות התפוגגו באותו רגע. להחזיק את הדבר הקטן הזה, את הייצור הקטן הזה שכל כולו תלוי בך ואת כל עולמו - זה שובה את ליבך. אני לא חושבת שרגע המפגש הראשון היה מרגש עבורי פחות ממה שהוא היה מרגש עבור מאירה. שתינו בכינו והתרגשנו, ועבור שתינו זה אחד הרגעים הכי מרגשים שהיו לנו. החיבור שלי עם הילדים הוא לא פחות חזק מהחיבור של מאירה, זה חיבור חזק מאוד שרק הולך ומתחזק עם כל יום שעובר.

 

ולמרות שאני ומאירה ביחד מאז הצבא (כן, היא האישה שבגללה יצאתי מהארון, ואני האישה שבגללה היא יצאה מהארון), ולמרות שהתחתנו ב-2005, ולמרות שאת ההחלטה להביא ילדים עשינו ביחד, ולמרות שאת כל הטיפולים והבדיקות עשינו יחד, עדיין פתאום אחרי הלידה מתחיל תהליך ארוך לקבלת הכרה על ההורות שלי לילדים שלנו.

 

 (צילום: אלבום משפחתי)
(צילום: אלבום משפחתי)

 

לפני חודש כחלק מתהליך האימוץ של רונה, קיבלנו כולנו זימון למבחן אצל עובדת סוציאלית, שצריכה לבדוק איך הקשר שלי לילדים. למרות שהילדים איתי מגיל אפס צריך לבדוק את המסוגלות ההורית שלי, ואיך הקשר של הילדים אחד עם השני, והאם אנחנו משפחה מתפקדת. זה פשוט מגוחך, וזה סתם בזבוז של המשאבים של המדינה - עדיף שישקיעו את המשאבים האלה בילדים שבאמת זקוקים לזה.

 

אחרי הבדיקה אצל העובדת הסוציאלית, אנחנו צריכות להופיע בבית משפט לענייני משפחה, והוא צריך לפסוק אם מגיע לי לקבל צו אימוץ או לא. לפני כמה ימים לשמחתי קיבלנו את הצו אימוץ של רונה, ועכשיו אני צריכה לפנות לביטוח לאומי ולשאר הרשויות ולהודיע שאני בעצם גם האמא של הילדה.

 

לכתבות וטורים נוספים - היכנסו לפייסבוק הורים של ynet

 

מעולם לא רציתי להיות בהריון, ולמזלי, התברכתי בבת זוג שגם כן רצתה, וגם מבינה ומקבלת שאני לא רוצה. כל הזמן שואלים אותי, אם אין לי את הצורך הזה שיהיו לי ילדים 'ביולגים' משלי, ואם אני לא מרגישה שאני מפספסת משהו, והתשובה שלי היא שלא. עבורי ההחלטה הזו היא טבעית, אני לא מצטערת על ההחלטה הזו לא להיות בהריון. הילדים האלה, אביב ורונה, הם הילדים שלי, בדיוק כמו שהם של מאירה, גם אם לא אני ילדתי אותם.

 

הכותבת נשואה למאירה ליברמן-תומשוב. הן מגדלות יחד את שני ילדיהן - אביב ורונה

 

להסביר לילדים על הורות גאה  - צפו בתמונות מתוך חוברת הסבר לילדים של ארגון חוש"ן:

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלבום משפחתי
"החיבור עם הילדים הולך ומתחזק מיום ליום"
צילום: אלבום משפחתי
מומלצים