שתף קטע נבחר

סערת הברכה בערבית של דובר צה"ל

רס"ן אביחי אדרעי צילם סרטון שבו הוא אוכל את ארוחת שבירת הצום יחד עם חיילים מוסלמים בצה"ל במסגרת חודש הרמדאן. מאות אלפים צפו בסרטון. כמה השתלחו באדרעי וכמה בירכו: "וואלה אתה עצום"

 

 

חודש הרמדאן מצוין ברחבי העולם הערבי וגם כאן בישראל. כמיטב המסורת, הדוברים הישראלים בירכו בערבית ברשתות החברתיות את מיליארד וחצי המוסלמים שמציינים בתקופה הזו של השנה את חודש הצום הקדוש. מי שברכתו עוררה הדים רבים השנה הוא ראש מדור תקשורת ערבית בדובר צה"ל, רס"ן אביחי אדרעי, שחשבונותיו ברשתות החברתיות פופולריים מאוד בעולם הערבי.

 

אדרעי, הידוע לאזרחי מדינות ערב כ"דובר צה"ל בשפה הערבית", הקליט סרטון לרגל הרמדאן שבמהלכו הוא אוכל את ארוחת שבירת הצום יחד עם חיילים ערבים מוסלמים בצה"ל, שמשתפים אותו בחוויות שלהם מהחודש הקדוש לבני דתם. לבסוף, הוא כמובן מברך אותם בברכת הרמדאן המסורתית. בתוך יממה, אותו סרטון זכה למאות אלפי צפיות, וכצפוי התגובות לא אחידות והיו לא מעט שהשתלחו בסרטון ובאדרעי עצמו ואפילו בקללות.

רס"ן אדרעי והחיילים ()
רס"ן אדרעי והחיילים

דמות מוכרת בעולם הערבי. דובר צה"ל בשפה הערבית ()
דמות מוכרת בעולם הערבי. דובר צה"ל בשפה הערבית

גם מתאם פעלות הממשלה בשטחים האלוף יואב פולי מרדכי בירך (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
גם מתאם פעלות הממשלה בשטחים האלוף יואב פולי מרדכי בירך(צילום: דובר צה"ל)

עם זאת, היו גם תגובות אוהדות. "וואלה אתה עצום, אביחי", כתב אחד מהמגיבים, והוסיף: "אני מייחל להזמין אותך לארוחת שבירת צום עיראקית וממתקים עיראקיים טריים. מגיע לך כל טוב, אחי". גולש בשם מוחמד תקי כתב: "תודה על הברכה. הלוואי שאנחנו נאכל יחד ארוחת שבירת צום באל-אקצה". 

 

הסרטון זכה לתהודה רבה בתקשורת הערבית ובייחוד במצרים, שם ראו בו סוג של התגרות. "אדרעי מתגרה במצרים וחוגג את הרמדאן והרקע הוא הפירמידה", נכתב בכותרת של העיתון "אל-יום א-סאבע". במקביל, ברשתות החברתיות נפוץ חיקוי לברכה של אדרעי, שכבר זכה בעבר לחיקויים. מי שהגיבה בתקיפות הייתה השדרנית הלבנונית ברשת "אל-ג'זירה" הקטארית, ראדה עוויס, הידועה בעמדותיה האנטי-ישראליות. היא פתחה האשטאג (תגית) עם קללה עסיסית נגד "אביחי הכובש".

 

הצטרף לברכות מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, שפנה גם הוא לתושבים הפלסטיניים עם ברכה בשפה הערבית לרגל חודש הרמדאן. "אני שמח לפנות אליכם, המוסלמים בעולם והפלסטינים ביהודה ושומרון ובעזה, ולברך אתכם לרגל חודש הרמדאן. רמדאן כרים. אני מאחל לכולם כל טוב ובייחוד לאור הצעדים שנקטנו לרמדאן. אני אעשה הכול כדי שהרמדאן יהיה חוויה חיובית בכל המישורים ותוכלו להפיק ממנו את המיטב במישור הדתי, המשפחתי והחברתי".

 

אלוף מרדכי הוסיף כי "תוכלו לצפות בתוכניות המיוחדות של הרמדאן וגם אני אצפה בסדרה 'באב אל-חארה'. מאחל לכולכם צום קל וממליץ שתבקרו באתרי הנופש והדת באיו"ש. מי יודע, אולי אפילו ניפגש. בריאות ושלום לכולכם. ברכות".

 

אל אדרעי ומרדכי הצטרף גם דובר לשכת ראש הממשלה בשפה הערבית, אופיר גנדלמן, שפרסם ברכה מצולמת לכבוד החודש הזה. ברכות שמעוררות שיח ברשתות החברתיות ובתקשורת הערבית - לשלילה ולחיוב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים