שתף קטע נבחר

טלפון, אופנוע ואקדח - הראיות נגד החשוד בחיסול שי שירזי

המשטרה טוענת כי פענחה את חיסול בנו של ראש ארגון הפשע ריקו שירזי וביום שני צפוי להיות מוגש כתב אישום נגד החשוד ברצח מיכאל לוי. הראיות: האופנוע ששימש את הרוצח לוי והאיכון הטלפוני שבוצע בזירה. טרם החיסול: שירזי שם דגים בתנור, יצא מביתו וכבר לא חזר

טלפון, אופנוע ואקדח – אלה הן הראיות שייכללו בכתב האישום שיוגש ביום שני הבא נגד מיכאל לוי בגין רצח העבריין שי שירזי בחודש שעבר. בתום 25 ימי חקירה הגישו אתמול (יום ה') חוקרי היאחב"ל לבית המשפט הצהרת תובע בעניינו של לוי, שנעצר בסמוך לאירוע. בידי המשטרה כלי הרצח, האופנוע ששימש את לוי למשימה ואיכון טלפוני שבוצע בזירה. פרקליטו, עו"ד ארז אבוהב, אמר לקראת הגשת האישום: "נהיה חכמים יותר כשנראה את הראיות בכתב האישום".

 

מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב רוני אלשיך, יכול לסמן לעצמו וי גדול לפחות בכל הקשור למלחמה בפשיעה החמורה. זאת פעם ראשונה אחרי שנים ארוכות, שהמשטרה מצליחה לסיים חקירת רצח של דמות בכירה בעולם התחתון עם הגשת כתב אישום.

זירת החיסול בתל אביב (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
זירת החיסול בתל אביב(צילום: שאול גולן)

רצח בנו של ריקו שירזי, שמרצה שמונה שנות מאסר הפצת חשבוניות פיקטיביות, פוענח למעשה מבחינה מודיעינית שלוש שעות בלבד לאחר הירי הקטלני. כבר אז החלו להתקבל אינדיקציות על כך שמיכאל לוי, עבריין מוכר בנתניה, הוא החשוד המרכזי. "זה סכסוך מקומי על כסף", אמרו ביאחב"ל – וצדקו. לפי הדו"חות המודיעיניים, השניים היו מסוכסכים בתחום ההלוואות בשוק האפור, ושירזי אף איים לפגוע בלוי.

 

סקירת השעות האחרונות בחייו של שירזי העלתה כי הרצח התבצע ככל הנראה באופן ספונטני, והמבצע ניצל חלון הזדמנות קצר כדי לבצע את המעשה. בשבעה במאי, בסמוך לשעה 21:00 בערב, יצא שי שירזי מביתו על מנת להחזיר את חברתו לביתה בראשון לציון. לאחר מכן הוא חזר לביתו, הכניס דגים לתנור, שם טיימר למשך חצי שעה וירד עם חבר למזדה הלבנה על מנת להפקיד המחאה על שם העסק שבבעלותו.

 

דווקא באותו הערב הוא לא יצא מהבית עם החבר המאבטח שמתגורר עמו, ונסע עם חבר אחר לסידורים. לפי הדו"חות הסודיים שהגישו החוקרים לבית המשפט, לוי קיבל מידע על כך ששירזי נצפה במהלך הסידורים, וכך יצאה אל הפועל התוכנית לחיסול. לוי, לפי החשד, התקרב לרכבו של שירזי וירה לעברו בצומת הרחובות אפרים סנה-תבין בתל אביב. כמה יריות מדויקות מטווח קצר לא הותירו סיכוי למי שכונה "הנסיך של עולם הפשע".

 

בעוד חוקרי הזיהוי הפלילי בוחנים את הזירה, נמצאו במרחק של כמה מאות מטרים מהזירה אופנוע ולידו אקדח. לחוקרים לא היה ספק שמדובר באופנוע של מי שלחץ על ההדק. אחת ההערכות של החוקרים הייתה כי מסוק ששהה באוויר והוסב לחיפושים אחר היורה הלחיץ את המבצע, ולכן הוא נטש את האופנוע בקרבת מקום.

שי שירזי (מימין) והחשוד ברצח מיכאל לוי (צילום: צביקה טישלר, מוטי קמחי) (צילום: צביקה טישלר, מוטי קמחי)
שי שירזי (מימין) והחשוד ברצח מיכאל לוי(צילום: צביקה טישלר, מוטי קמחי)

ריקו שירזי (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
ריקו שירזי(צילום: עופר עמרם)

צירוף של המידעים המודיעיניים וההערכות של הקודקודים הבכירים ביחידת להב 433, הוביל לסמן את לוי כחשוד המרכזי. בדיקה נוספת גילתה כי האופנוע רשום על שם קרובת משפחתו. בתרגיל טקטי, שנועד להרוויח זמן, הוחלט לעצור אותו בתואנה של ניסיון רצח אחר בנתניה. בדיקת המז"פ קבעה באופן חד-משמעי שהקליעים שחדרו לגופו של שירזי מקושרים לאקדח שנמצא בזירה.

 

לוי נעצר למשך חמישה ימים בתיק שחוקרת היחידה המרכזית של מחוז מרכז, אבל במקביל החלו חוקרי היאחב"ל לאסוף ראיות נגדו בגין רצח שירזי. הם הצליחו להשיג ראיות שחשפו כי המשתמש באופנוע היה לוי. רגע לפני השחרור המיוחל בתיק ניסיון הרצח, נעצר לוי בגין חשד לרצח שירזי ומכאן החלה החקירה הרשמית.

רנ"צ אלשיך. הצלחה בפענוח (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
רנ"צ אלשיך. הצלחה בפענוח(צילום: עמית שאבי)

עו"ד אבוהב ()
עו"ד אבוהב

עורכי הדין שחר חצרוני ותמיר סננס (צילום: מוטי קמחי, יריב כץ) (צילום: מוטי קמחי, יריב כץ)
עורכי הדין שחר חצרוני ותמיר סננס(צילום: מוטי קמחי, יריב כץ)

לפי דו"חות סודיים שהגישה המשטרה לבית המשפט ואשר יופיעו בכתב האישום, הטלפון הנייד של לוי אוכן באנטנה סלולרית ברמת השרון, בשכונה הצמודה לאזור שבו אירע הרצח.

האקדח נשלח שוב לבדיקת מעבדה מדוקדקת, וגם בבדיקה הזאת נמצאו ראיות שקושרות את החשוד לכלי הנשק.

 

במשטרה עוד ניסו לבדוק מי חילץ את החשוד מהזירה ועזר לו בתכנון. אבי אבוטבול נעצר למשך 20 יום בגין חשד למעורבות, אולם בסופו של דבר הוא שוחרר לאחר שלא נמצאו נגדו ראיות. ביום שני, יעבור כאמור התיק למגרש של בית המשפט המחוזי.

 

פרקליטו של לוי, עו"ד אבוהב, מסר כי "לשני החשודים יוחסו חשדות זהים. חשוד אחד שוחרר ללא הצהרת תובע. לגבי החשוד שאני מייצג נהיה חכמים יותר לאחר הגשת כתב האישום – אם יוגש בכלל".

 

עורכי הדין שחר חצרוני ותמיר סננס שייצגו את אבי אבוטבול מסרו בתגובה: "כפי שטענו מלכתחילה, לאבי אין כל קשר לאירוע. אנחנו שמחים שהיחידה החוקרת ובית המשפט הגיעו לאותה מסקנה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
שי שירזי
צילום: צביקה טישלר
מומלצים