שתף קטע נבחר

דאעש הודיע: מבצע הטבח באורלנדו השתייך לארגון

רשת NBC דיווחה מפי גורמים בחקירה כי עומאר מאטין, שרצח 50 בני אדם במועדון הגאה באורלנדו, צלצל למוקד 911 דקות לפני שהחל בטבח, נשבע אמונים לדאעש ופתח באש. לאחר מכן דיווחה סוכנות הידיעות "אל-אעמאק" המזוהה עם דאעש: המחבל הוא משלנו. ה-FBI אישר: מאטין נחקר בעבר על קשריו עם איסלאם קיצוני

 

ככל שנוקפות השעות, עוד ועוד מידע מתגלה מהטבח המזעזע במועדון "Pulse" באורלנדו  שהפך למקרה הירי הקטלני ביותר בתולדות ארצות הברית: רשתות טלוויזיה אמריקניות, בהן רשת CBS ו-CNN, פרסמו את תמונתו של עומאר מאטין, אזרח אמריקני בן 29 ממוצא אפגני. על פי רשת NBC, גורמים בחקירה טוענים שמאטין, שרצח אתמול (יום א') 50 בני אדם במועדון, צלצל למוקד 911 דקות לפני שהחל בטבח, נשבע אמונים לדאעש, הזכיר בדבריו את האחים צרנייב שביצעו את הטבח בבוסטון - ופתח באש. לאחר מכן הודיעה סוכנות ידיעות המזוהה עם דאעש: המחבל משתייך לארגון.

 

"ההתקפה החמושה שפגעה במועדון לילה להומוסקסואלים בעיר אורלנדו בפלורידה ושכתוצאה ממנה נהרגו ונפצעו יותר ממאה בני אדם בוצעה על ידי לוחם מ'המדינה האיסלאמית'", נכתב בסוכנות הידיעות "אל-אעמאק" המזוהה עם דאעש.

 

ב-CBS דווח כי מאטין היה תחת מעקב רשויות אכיפת החוק בחמש השנים האחרונות. בתקשורת האמריקנית פורסמו גם דיווחים על קשר בינו לבין ארגון דאעש, אך אין לכך אישור. נציג ה-FBI אמר במסיבת עיתונאים כי מאטין היה תחת חקירה בשנים 2013 ו-2014 וזומן לחקירה בשני המקרים על קשריו עם האיסלאם הקיצוני.

 

נציג ה-FBI עדכן שב-2014 חידש הארגון את הבדיקה של מאטין בעקבות חשד לקשר עם אמריקני שהיה מעורב בטרור, אבל "החלטנו שהקשר ביניהם היה מינימלי ולא מהווה איום". הוא הוסיף שמאטין רכש שני כלי נשק בשבוע האחרון או מעט לפני כן.

רשת CBS פרסמה את תמונת הרוצח עומאר מאטין ()
רשת CBS פרסמה את תמונת הרוצח עומאר מאטין

כוחות משטרה בביתו של מאטין (צילום: AFP) (צילום: AFP)
כוחות משטרה בביתו של מאטין(צילום: AFP)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

לבסוף, התיקים נסגרו לאחר שלא הצליחו להשיג ראיות נגדו. הגורם סיפר גם כי מאטין נולד בניו יורק, התחתן עם אישה בשם סיטורה יוספאי מניו ג'רזי והתגרש ממנה בשנת 2011 לאחר חודשי נישואין ספורים. עוד דווח כי הוא עבד למחייתו כמאבטח.

 

במקביל למידע החדש, גם העדויות מהטבח הנורא מתפרסמות. בנה של הלן רויסטר שהה במועדון כשמאטין החל לירות לכל עבר ורצח 50 בני אדם. רויסטר קיבלה שיחה מבנה והזדעזעה: "אימא, יש כאן גופות", הוא אמר לה. "הבן שלי בכה וצרח". ה"לוס אנג'לס טיימס" דיווח שנבדק אם הרוצח התפלל לאללה בזמן הטבח.

 

בתוך כך, הרשויות באורלנדו החלו לפרסם את שמות הנרצחים. עד כה מדובר בארבעה: אדוארד סוטומאיור, סטנלי אלמדובר, לואיס עומאר קאפו וחואן ראמון גררו. גם העדויות מהטבח נחשפות. הלן רויסטר סיפרה על השיחה המצמררת עם בנה שהיה במועדון ואמר לה: "אימא, יש כאן גופות".  

 

רויסטר המשיכה לספר בראיון לעיתון המקומי "אורלנדו סנטינל" כי שניים מחבריו נכנסו למועדון כדי לשלם את החשבון. אחד מהחברים נורה שלוש פעמים ופונה לבית החולים, ולא ידוע מה עלה בגורלו של החבר השני. "הוא בדיוק הגיע מניו יורק ואמרתי לו לא ללכת למועדונים. אמרתי לו שאורלנדו משוגעת", סיפר האב המודאג גרג רויסטר.

 

 

עדיין לא ברור אם קשור לדאעש ()
עדיין לא ברור אם קשור לדאעש

אביו של מאטין טען כי הוא כעס אחרי שראה גברים מתנשקים ()
אביו של מאטין טען כי הוא כעס אחרי שראה גברים מתנשקים

עשרות ממתינים מחוץ לבית החולים באורלנדו ומחכים רק לקבל בשורות טובות. פאטרינה אוונס הייתה מחוץ למועדון כשהחל הטבח: "שמענו בום, בום, בום כמו זיקוקים ואז אנשים החלו לנוס על נפשם", היא סיפרה.

 

ג'קי סמית' הייתה בתוך המועדון וסיפרה כי שניים מחבריה נורו על-ידי מאטין. "אני לא יודעת מה מצבם. אני מחכה לעדכון ולא מפסיקה לבכות. ראינו אדם נכנס ומתחיל לירות. לאף אחד לא היה סיכוי. עשיתי הכול כדי לברוח משם".

 

ג'יליאן אמאדור שוחררה מבית החולים לאחר שנחתכה מזכוכית במהלך היריות: "אנשים רמסו זה את זה", היא סיפרה. "אני מרגישה נורא ואני מאוד מפוחדת לצאת החוצה".

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

מחוץ למועדון עמדה מינה, שבנה אדי, בן 30, היה בפנים. הוא שלח לה מסרון כשהחל הירי וביקש ממנה להתקשר למשטרה. הוא סיפר לה שרץ לשירותים עם מבלים אחרים במועדון כדי להסתתר. אחר כך כתב לה: "הוא מתקרב". היא מספרת: "ההודעה הבאה שלו הייתה 'הוא תפס אותנו, הוא כאן איתנו'. זו הייתה השיחה האחרונה איתו". אם אחרת סיפרה בבכי בבית החולים: "אני לא יודעת איפה הבן שלי. הוא בני היחיד. הוא ילד טוב. קמתי במקרה לשירותים ב-03:00 לפנות בוקר וראיתי הודעה מהחברים שלו".

 

"בדיוק עמדנו ללכת הביתה ואז התחלנו לשמוע ירי", סיפר אנתוני טורס, אחד המבלים במקום. "כולם התחילו לרוץ ולצרוח". הוא סיפר לעיתון "ניו יורק דיילי ניוז" כי חזר מהר למועדון וראה אנשי חילוץ והצלה מפנים נפגעים רבים לאמבולנס אחד. אדם אחר שבילה במועדון סיפר: "רקדנו ובילינו, כולם היו במצב רוח טוב, ואז פתאום התחלנו לשמוע ירי".

המסרון שקיבלה מינה ג'סטיס מבנה מתוך המועדון (צילום: דיילי מייל) (צילום: דיילי מייל)
המסרון שקיבלה מינה ג'סטיס מבנה מתוך המועדון(צילום: דיילי מייל)

ריקרדו, שהיה גם הוא במועדון, סיפר: "הייתי שם. חמוש פתח באש. אנשים על רחבת הריקודים ובבר השתטחו על הרצפה וחלק מאתנו שהיו קרובים לבר וליציאה האחורית הצליחו לחמוק החוצה ולברוח. הגעתי בשלום הביתה, אני מקווה שגם השאר". עד ראייה אחר סיפר כי כשהוא שמע רעשי פיצוץ לא הבין בתחילה שמדובר ביריות, אלא חשב שמדובר באפקטים שהם חלק מהמוזיקה שנוגנה.

 

הרשויות הגדירו את האירוע "טרור פנימי". בראיון לרשת NBC טען תחילה מיר סאדיק מאטין, אביו של עומאר, כי לדעתו המניע הוא שנאה להומוסקסואלים.

 

"לפני כמה חודשים הוא ראה שני גברים מתנשקים במיאמי. הוא כעס על כך ולדעתי זו הסיבה למעשיו. אין לזה כל קשר לדת". האב הביע צער על מעשיו של בנו: "לא היינו מודעים לכך שהוא יבצע מעשה נורא שכזה. אנחנו בהלם כמו אמריקה כולה".

 

מאטין פרץ למקום מצויד ברובה ובאקדח בשעה 02:00 לפנות בוקר שעון מקומי, והחל לירות לכל עבר. הוא פגע בעשרות אנשים, אבל במשך שעות לא מסרו הרשויות מידע על הרוגים. רק בצהריים התגלו ממדי האסון. במסיבת העיתונאים הודיעה המשטרה כי הוא היה חמוש גם בחומרי נפץ, וכי הוא נהרג במהלך קרב היריות עם הכוחות המיוחדים. הדרמה כולה נמשכה יותר משלוש שעות, ובמהלכה חילצה המשטרה כ-30 בני אדם מהמועדון.


פורסם לראשונה 12/06/2016 19:36

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים