שתף קטע נבחר

עיתונאים ערבים ספגו נאצות על גינוי הפיגוע בתל אביב

התגובות בתקשורת הערבית לפיגוע בשרונה חשפו את העימותים בין האיראנים לסעודים. עיתונאית מצרית שתהתה מה הגבורה ברצח אנשים במסעדה, קיבלה נזיפות. עיתונאי סעודי ניחם את משפחות הנרצחים וזכה לקללות

 

מדינות ערב לא פרסמו גינויים רשמיים לפיגוע הטרור בשרונה בשבוע שעבר, שגבה את חייהם של ארבעה בני אדם, אולם היו דווקא קולות שיצאו בפומבי נגד הפיגוע וגררו תגובות נגדיות. העיתונאית המצרייה בות'יינה כאמל, שב-2011 אף השתעשעה ברעיון להתמודד בבחירות לנשיאות מצרים אך בסוף ויתרה על כך, הייתה בין האמיצים שלא חששו להביע את דעתם נגד הרצח. 

 

"איזו גבורה זו שאתה נכנס למסעדה ורוצח את האנשים שאוכלים בה?" תהתה כאמל בקול רם בחשבון הטוויטר שלה. לצד גילויי תמיכה בדבריה, לא מעטים הסבו את תשומת לבה למעשים של ישראל נגד הפלסטינים, וכאמל הסכימה שמדובר ב"פשעים גדולים". לאחר מכן היא ענתה בציוץ: "התגובה על פשע בפשע לא מבטלת את הפשע שאתה עושה".

 

 

אל ענזי. לא מסכים לרצח אזרחים חפים מפשע ()
אל ענזי. לא מסכים לרצח אזרחים חפים מפשע

כאמל. "איזו גבורה זו שאתה נכנס למסעדה ורוצח את האנשים שאוכלים בה?" ()
כאמל. "איזו גבורה זו שאתה נכנס למסעדה ורוצח את האנשים שאוכלים בה?"
 

בהמשך, ככל הנראה לאור התגובות החריפות שקיבלה, הבהירה כאמל כי כאשר מבצעים פעולות נגד "המתנחלים" או "צבא הכיבוש", זה דבר אחר. אחד הגולשים ענה לה בזלזול: "כל היהודים שנמצאים על אדמת פלסטין הם כובשים ומתנחלים. אם את מוותרת על תל אביב, אז הפלסטינים דבקים בה".

 

העיתונאי המצרי ואיל קנדיל מהעיתון "אל-ערבי אל-ג'דיד", הידוע בסיקורו המוטה נגד שלטון עבד אל-פתאח א-סיסי, הגיב על דבריה של כאמל באמירה צינית: "בות'יינה מגנה את הפיגוע בתל אביב, חולקת את הצער עם אביחי אדרעי (דובר צה"ל בערבית) ומאחלת לשכניה הערביים שהצום יהיה לרצונם וארוחת שבירת הצום תהיה ערבה לחיכם".

 

פיגוע הירי בשרונה. "טרור וברבריות" (צילום: AP) (צילום: AP)
פיגוע הירי בשרונה. "טרור וברבריות"(צילום: AP)
 

מי שהלך רחוק יותר מכאמל הוא העיתונאי והפרשן הסעודי דחאם בן טריף אל-ענזי, שבעבר אף השמיע קריאה לפתוח שגרירות סעודית בישראל. "הפעולה בתל אביב היא טרור וברבריות. ההזדהות שלנו והתמיכה שלנו בזכות של הפלסטינים לא אומרת שאנחנו מסכימים לרצוח אזרחים וחפים מפשע. תנחומינו למשפחות הקורבנות".

 

האמירה של אל-ענזי עוררה תגובות קשות בחשבון הטוויטר שלו, בעיקר של פלסטינים שאיחלו לו להגיע לגיהנום. "טפו עליך ועל הכבוד שלך, יא כלב", כתב אחד הגולשים. אחד אחר השיב לו כי "הטרור האמיתי הוא הכיבוש".

 

מי שניצל היטב את הציוץ של אל-ענזי הייתה התקשורת האיראנית ובייחוד הערוץ האיראני "אל-עאלם" בשפה הערבית, בניסיון להראות עד כמה סעודיה משתפת פעולה עם ישראל נגד איראן ובכלל נגד "ציר ההתנגדות", שכולל את המשטר הסורי וחיזבאללה. בכתבה נרחבת באתר נכתב שאל-ענזי הוא חבר באגודת העיתונאים הסעודים ו"נראה שאיש התקשורת הסעודי הזה לא שם לב לפשעים הישראליים המתמשכים בשטחים הפלסטיניים ולהרג היום-יומי שמתבצע שם". לאחר מכן ציינו בערוץ האיראני את המפגשים בין גורמים ישראליים לסעודיים במסגרת חימום היחסים והנורמליזציה.

 

בהקשר הזה, מי שספגה ביקורת חריפה במיוחד היא רשת אל-ערבייה הסעודית, שבפוסט בחשבון הפייסבוק הרשמי שלה כינתה את נרצחי הפיגוע בשרונה "קורבנות". התגובות היו נזעמות במיוחד והיו שכינו את הרשת "הערוץ העברי", כמשחק מילים במקום "ערוץ אל-ערבייה". אחד המגיבים כתב בציניות כי בערוץ היו צריכים גם "להתפלל לעילוי נשמתם של ההרוגים בתל אביב". גולש אחר כתב: "כמה נתעבים הם... אין להם מינימום של ערביות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים