שתף קטע נבחר

הטבח בארה"ב החזיר את פצועי הברנוער לאחור: "יכול לקרות שוב בארץ"

תומר רביב, שנפצע בפיגוע הירי בברנוער, נזכר בפחדים והזהיר: "חייבים לעורר את המודעות, זה דבר שעלול לחזור על עצמו. הכתובת על הקיר, זה עניין של זמן". יונתן בוקס שנפגע גם כן: "לא הופתעתי". עיריית תל אביב הוארה בצבעי דגלי ארה"ב והגאווה

  

 

"חייבים לעורר את המודעות ולהעיר את הממשלה, כי דבר כזה יכול לקרות שוב גם בארץ, זה דבר שעלול לחזור על עצמו. הכתובת על הקיר, זה עניין של זמן". תומר רביב (24) היה בחור צעיר כשנפצע בפיגוע בברנוער, ואחרי ששמע הבוקר על הטבח באורלנדו הוא מספר על הפחדים שלו, גם כיום. "ללא ספק זה החזיר אותי אחורה".

 

מאז שנפצע בברנוער הספיק רביב להפוך לשוטר במשטרת ישראל, וכיום הוא סטודנט למשפטים ומאמן כושר. הוא מספר שקרא תגובות נוראיות ברשתות החבריות אחרי הרצח בפלורידה.

תומר רביב. "אי-אפשר לברוח מהומופוביה" (צילום: כתריאל קראוס) (צילום: כתריאל קראוס)
תומר רביב. "אי-אפשר לברוח מהומופוביה"(צילום: כתריאל קראוס)
 

בניין עיריית תל אביב מואר בצבעי הגאווה, דגל ארה"ב ודגל ישראל (צילום: מתוך הטוויטר) (צילום: מתוך הטוויטר)
בניין עיריית תל אביב מואר בצבעי הגאווה, דגל ארה"ב ודגל ישראל(צילום: מתוך הטוויטר)

"ראיתי תגובות שבהן נכתב 'מגיע להם, צריך להרוג את ההומואים ולשרוף אותם, אין להם זכויות קיום'. זה מראה כמה אנחנו חברה גזענית, לא מקבלת ולא תומכת", אומר רביב. "התגובות של אנשים ברשתות חברתיות הן בדיוק אותן תגובות שהיו בזמן הברנוער. זה החזיר אותי אחורנית, הלב שלי נשבר לרסיסים בכל פעם שאני שומע שחברי הקהילה הלהט"בית נרצחים בגלל מי שהם".

 

רביב אומר שגם בתל אביב הוא מרגיש לא בטוח. "אנחנו אוכלוסייה שנמצאת בסיכון, להיות להט"ב זה דבר מסוכן. אני יודע שבערים מסוימות אני לא יכול ללכת יד ביד עם חבר שלי, כי זה עלול להביא לפציעה שלי ואפילו למוות. הדבר הזה רודף אותנו בכל מקום, גם בתל אביב, גם בבית שלנו. אי-אפשר לברוח ולחמוק מהומופוביה".

 

אירוע הזדהות בכיכר ציון בירושלים ()
אירוע הזדהות בכיכר ציון בירושלים

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

גם בגן מאיר בתל אביב כיבדו את הנרצחים (צילום: מתן טורקיה) (צילום: מתן טורקיה)
גם בגן מאיר בתל אביב כיבדו את הנרצחים(צילום: מתן טורקיה)

יונתן בוקס (21) נפצע בפיגוע בברנוער, ומאז הוא נעזר בכיסא גלגלים. ב-24.6 הוא ישתתף במצעד הגאווה בחיפה, אבל עם לא מעט חששות.

 

"זה לא חדש לי שיש שנאה כלפי להט"ב וזה לא הפתיע אותי", הוא אומר על הפיגוע הרצחני באורלנדו. "אני מנסה שלא להסתכל אחורה. כן, יש לי את הפחדים האלה שזה יקרה שוב בארץ, אני לא מבין למה אי-אפשר לחיות בשקט ובשלום. אני מופיע בסוף החודש במצעד הגאווה בחיפה ויש את הפחדים שיקרה אירוע מהסוג הזה כמו מה שקרה בירושלים, בברנוער או בחו"ל. דווקא האירוע בשרונה החזיר אותי ממש אחורה, נראה לי שבגלל שגם אני נפצעתי בתל אביב".

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

קשה לעיכול. אנשים באורלנדו לאחר הרצח (צילום: AP) (צילום: AP)
קשה לעיכול. אנשים באורלנדו לאחר הרצח(צילום: AP)
 

לבוקס יש גם טענות למדינה והתייחסותה לנפגעי הברנוער. "המדינה הפקירה אותנו, לא מתייחסים אלינו כנפגעי פיגוע. למדינה לא היה אכפת. אני לא מתכוון לצלול שוב לתוך מהדורות החדשות, אני לא רואה סיבה להתעמק בזה יותר מדי, זה רק ידכא אותי יותר. אני משתדל להיות כמה שיותר אופטימי".

 

במהלך היום היו בתל אביב ובירושלים אירועי הזדהות לזכר הקורבנות של הטבח באורלנדו. ראש עיריית תל אביב-יפו, רון חולדאי, אמר הערב: "טבח השנאה הנורא שאירע באורלנדו הוא טרגדיה נוספת בשורת האירועים שאנו חווים לאחרונה. שוב קיבלנו תזכורת כואבת על כך שהטרור ממשיך להכות בכל מקום בארץ ובעולם. אני שולח תנחומיי למשפחות ההרוגים והפצועים שהטרור קטע באכזריות את שגרת חייהם. לפני זמן קצר שלחתי מכתב תנחומים בשמי ובשם תושבי תל אביב-יפו למושל פלורידה ולראש עיריית אורלנדו. ישראל וארצות הברית חולקות את אותם ערכים של חופש וזכויות הפרט לכל אדם. לצערי הרב, ישנם אנשים שנוקטים אלימות אכזרית כדי לאיים על דרך חיינו ועל ערכינו. אסור לנו לתת לטרור להשיג את מטרתו ולעצור את חיינו. הערב נאיר את בניין העירייה בצבעי דגל ארצות הברית, דגל ישראל ודגל הגאווה - מתוך הזדהות עם קרבנות הפיגוע והפגנת סולידריות עם ידידינו האמריקנים". 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: כתריאל קראוס
תומר רביב
צילום: כתריאל קראוס
מומלצים