שתף קטע נבחר

ביקור ראשון כשר ביטחון: ליברמן טס לארה"ב

בשבת הקרובה ימריא שר הביטחון לארצות הברית וייפגש עם מקבילו אשטון קרטר

 

ליברמן ייפגש עם מקבילו האמריקני אשטון קרטר (צילום: EPA, AP) (צילום: EPA, AP)
ליברמן ייפגש עם מקבילו האמריקני אשטון קרטר(צילום: EPA, AP)

שר הביטחון אביגדור ליברמן יטוס במוצאי שבת לוושינגטון וייפגש עם עמיתו האמריקני אשטון קרטר. ביום רביעי הבא ישתתף ליברמן בטקס לגלילת ה-F-35, מטוס הקרב העתידני שנרכש על ידי חיל האוויר.

 

ללא קשר לנסיעה, הבית הלבן הודיע אמש כי הוא מתנגד לתוספת של 455 מיליון דולר למימון הגנת ישראל מפני טילים. ההתנגדות הוצגה במכתב לקונגרס המתייחס לבקשה להגדלת הסיוע למערכות להגנה מפני טילים. המכתב, המשתרע על שישה עמודים, נשלח בעקבות החלטת הקונגרס על הגדלת הסיוע, ועל רקע העימות בין ממשל אובמה לממשלת נתניהו על הסכם סיוע חדש ורב-שנתי.

 

במכתב נאמר כי יועצי הנשיא יכולים להמליץ לו להטיל וטו אם הקונגרס יאשר את החריגה. בחלק הנוגע לישראל בהודעה של הבית הלבן נאמר כי "הממשל מתנגד לתוספת של 455 מיליון דולר לתקציב שנת הכספים 2017 לרכש ישראלי להגנה מפני טילים ולשיתוף פעולה בתוכניות מתקדמות". מנגד, בממשל דווקא התנגדו לקיצוץ 324 מיליון דולר מתקציב שנת הכספים הקרובה עבור תוכניות הגנה מטילים אמריקניות.

 

בלשכת ראש הממשלה הגיבו בצהריים להודעת הבית הלבן, ואמרו כי "אין כל קיצוץ בסיוע האמריקני". לדבריהם, "מדובר בוויכוח פנימי בין הקונגרס לבית הלבן על גודל התוספת השנתית לתוכנית ההגנה מפני טילים".

ליברמן ישתתף בטקס גלילת המטוס העתידני של חיל האוויר. F-35 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ליברמן ישתתף בטקס גלילת המטוס העתידני של חיל האוויר. F-35(צילום: AFP)

 

עוד נמסר מלשכת ראש הממשלה: "נתניהו פועל לעגן תוספת זו כחלק מהדיונים על הסכם הסיוע לעשר השנים הבאות. הסיוע הביטחוני להגנה מפני טילים לא רק שלא יקוצץ אלא יוגדל. הניסיון להפוך את הדיאלוג עם ארצות הברית לכלי ניגוח פוליטי ישראלי אינו ראוי, וכל ביטויי הפניקה אינם במקומם".

 

ממלא מקום ראש המועצה לביטחון לאומי יעקב נגל אמר הערב בתדרוך לכתבים מדיניים כי ישראל מעוניינת לחתום על עסקת סיוע ביטחוני חדשה עם ארה"ב לפני שהנשיא ברק אובמה יסיים את כהונתו. עם זאת, הוא הדגיש: "לא בכל מחיר".

 

נגל הדגיש גם כי אין קשר בין ההודעה של הבית הלבן למו"מ שמתנהל בין ישראל לארה"ב על הסיוע הביטחוני החדש. "הבית הלבן הודיע שהוא מתנגד לתוספת של 455 מיליון דולר להגנה מפני טילים. הם חושבים שהתוספת של 455 היא גדולה מדי ורוצים להקטין אותה. אין פה משבר ולא סיבה לדאגה. אנחנו במשא ומתן כדי להגיע לעסקה הטובה ביותר לעם ישראל, ואנחנו לקראת סוף התהליך".

 

לדברי נגל, מחר יתקיים דיאלוג אסטרטגי בין ישראל לארה"ב בשורה של נושאים. משלחת אמריקנית גדולה, בראשות של תת-מזכיר המדינה טוני בלינקן, תגיע לישראל. השיחות הללו לא יעסקו כלל בסוגיית הסיוע הביטחוני, שמנוהלת בצד האמריקני על-ידי היועצת לביטחון לאומי סוזן רייס ומהצד הישראלי על ידי נגל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
נוסע לוושינגטון. ליברמן
צילום: מוטי קמחי
מומלצים