שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  חתולים מבינים פיזיקה - אבל לא 5 יחידות
  חוקרים ביפן שקשקו מכלים, בחנו תגובות 30 חתולים והגיעו למסקנה - יש להם הבנה בסיסית של חוקי הפיזיקה, שמסייעת להם בציד
  מרגישים שהחתול שלכם זומם נגדכם ויודע בדיוק מה תעשו בעוד רגע? אז אולי לא כל כך תופתעו לדעת שכדי לדעת את הצעד הבא שלכם הוא משתמש בחוקי הפיזיקה, גם אם לא מדובר בפיזיקה ברמה של חמש יחידות לימוד.

   

  על פי מחקר חדש ביפן, חתולים משלבים הבנה של עקרונות "סיבה ותוצאה", לצד אלמנטים פיזיקליים, כדי להעריך את המיקום של טרף מסוים רק על פי הקולות. ב"דיילי מייל" נכתב כי החוקרים אמרו שיכולות אלו נובעות מהעובדה שמשפחת החתוליים צדה פעמים רבות באזורים בעלי ראות לקויה, וכך התפתח אותו כישרון מיוחד.

   

  חתולים "בודקים" חוקים בפיזיקה

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  החוקרים מאוניברסיטת קיוטו בחנו אם חתולים יכולים להסיק לגבי הנוכחות של אובייקט נסתר ולשער מה יהיה מיקומו על פי גירוי שמיעתי. הם הקליטו את התגובות של 30 חתולים בתרחישים שונים, כשעוצמת הרעש משתנה. בשורת הבדיקות הבוחן ניער מכל ובאותו הזמן השמיע רעש משקשק, כשבבדיקות אחרות לא נשמע דבר בעת ניעור המכל.

   

  "מידע מהסביבה לעתים קרובות מוגבל לחושים ספציפיים. למשל, חתול יכול לשמוע אבל לא יכול לראות את האובייקט שאותו הוא מתכוון לטרוף", כתבו המחברים במאמר שפורסם במגזין "Animal Cognition". "כשחתולים קולטים מידע לא מושלם, הם מנסים להשלים את החלקים החסרים באמצעות רמזים זמינים אחרים".

   

  גם אם קוראים לו אייזיק, הוא לא ניוטון. חתול (צילום: רויטרס)
  גם אם קוראים לו אייזיק, הוא לא ניוטון. חתול(צילום: רויטרס)

   

  קול נועד להראות כי יש אובייקט בתוך המכל, ואילו כשלא נשמע קול הדבר רמז לכך שהוא ריק. לאחר מכן החוקרים הפכו את המכל כדי להפיל את האובייקט - כדור ברזל - או לחשוף שלא היה בו דבר. בחלק מהמקרים, התנאים בניסוי תאמו לחוקי הפיזיקה - אם לא נשמע קול בעת שקשוק המכל, לא ייפול ממנו שום דבר. אבל אם אכן נשמע קול, יופיע אותו כדור.

   

  במקרים אחרים, עם זאת, הייתה סתירה בין הניסוי ל"חוקים" המוכרים לנו. כך, למשל, בעת שהפכו החוקים את המכל אחרי שהשמיעו רעש – לא נראה כדור נופל ממנו. ואילו לאחר שלא נשמע רעש, משהו נראה נופל בכל זאת.

   

  עוד סרטון חתולים שיפיל אתכם

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  מניתוח תגובות החתולים מצאו החוקרים כי החתולים בחנו זמן ממושך יותר את המכלים שרעש נשמע בעת שהחוקרים ניערו אותם. מסקנתם של החוקרים היפנים היא שהדבר מרמז לכך שהחתולים משתמשים בחוקי הפיזיקה כדי להעריך אם אובייקט מסוים אכן יופיע. החתולים גם בהו זמן רב יותר במכלים שבהם משהו "לא הסתדר" עם החוקים המוכרים.

   

  "חתילים יכולים להשתמש בהבנה סיבתית-לוגית של קולות ורעשים כדי להעריך הופעה של עצמים בלתי נראים", סיכם סאהו טאקאגי, שהוביל את המחקר. אז אחרי שאנחנו יודעים שהם מבינים פיזיקה בסיסית, השלב הבא יהיה לקרוא להם לעשות חמש יחידות מתמטיקה?

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "חתולים מבינים פיזיקה - אבל לא 5 יחידות"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים