שתף קטע נבחר

סגן מפקד פיקוד צפון במלחמת לבנון ה-2: "המפקדים בחשו"

ח"כ איל בן ראובן (המחנה הציוני) טוען כי דבריו של גל הירש ("רצח אופי תוך כדי קרבות") היו נכונים. "עסקנו בלחימה, בדיעבד התברר שהיו בחישות, והדברים פגעו במפקדים. הייתה תחושה שאין לך גיבוי"

 

עשור אחרי מלחמת לבנון השנייה, ומלחמות הגנרלים נמשכות במלוא העוצמה. יום אחרי שתא"ל (מיל') גל הירש, ששימש בזמן המלחמה כמפקד עוצבת הגליל, תקף את המטכ"ל דאז וטען כי במהלך המלחמה "היה רצח אופי, לכלכנות, השמצות – תוך כדי קרבות", מגבה היום אלוף (במיל') חבר הכנסת איל בן ראובן, סגן מפקד פיקוד צפון דאז, את הדברים. "היו תופעות של מפקדים שבחשו, בעיקר בתל אביב והסביבה, אנשים הציעו את עצמם להחליף מפקדי אוגדה במהלך הלחימה", אמר לאולפן ynet.

 

הדברים החריפים של הירש, שהיה מועמד לתפקיד מפכ"ל המשטרה, כוונו בעיקר לעמיתיו ללחימה. "במלחמה הזו היו גם הרבה מאוד בעיות חמורות של אתיקה בקרב הפיקוד הבכיר. היעדר קולגיאליות, בעיות של רעות ואחוות לוחמים, ואת זה יותר קשה לתקן. הייתה תקשורת בתוך החפ"קים כאילו שאנחנו בתוכנית ריאליטי", אמר בכנס שנערך בבר אילן. "נאלצתי לבחור תוך כדי המלחמה אם אני מתבונן לאחור, כי כבר ידעתי מה עושים לי מאחורה, לבין אם אני מסתכל קדימה. ואני בחרתי בחירה וידעתי שאת הנזק שנגרם לי מאחור, בגב, אני כבר לא אוכל לתקן".

דן חלוץ וגל הירש. החלטה על הדחה תוך כדי לחימה (צילום: יריב כץ, עמית מגל) (צילום: יריב כץ, עמית מגל)
דן חלוץ וגל הירש. החלטה על הדחה תוך כדי לחימה(צילום: יריב כץ, עמית מגל)

ח"כ בן ראובן נותן גיבוי לדברים ואומר כי אכן במלחמה ולאחריה היו תופעות לא ראויות. הוא מתאר סיטואציה שבה שבועיים וחצי בתוך הלחימה החליט הרמטכ"ל דאז דן חלוץ לפטר את הירש – וזה קיבל הודעה על כך גם מבתו. "אמרתי לו שאני נמצא עם גל בשטח והוא בסדר גמור. הסברתי שהוא התחיל ממקום לא קל של חטיפת חיילים והאוגדה כרגע מתפקדת היטב", אמר בן ראובן. "למחרת קורא לי האלוף אודי אדם ואומר לי 'הרמטכ"ל הודיע לי שהוא מפטר את גל'. אני כמובן אמרתי לאודי שאין חיה כזאת. אין שום סיבה, לא נכון, וזה לא ראוי ואכן הנושא טופל".

 

לדברי בן ראובן, את הבחישות והחתירה תחת מפקדים הוא שמע בדיעבד. "אני אומר את זה מצינור שני, לא עסקתי בכך במלחמה,

אבל היו תופעות של מפקדים שבחשו, בעיקר בתל אביב והסביבה, כמו למשל מפקד מסוים שבא ומציע את עצמו להחליף מפקד אוגדה כזה או אחר. זו תופעה מאוד לא ראויה. אני כן חוויתי את התופעות הלא ראויות אחרי המלחמה כשלמשל אני רואה בעיתון את תמונותיהם של ארבעת מפקדי האוגדה תחת הכותרת שהם אשמים במה שקרה במלחמה".

 

כשבן ראובן מתייחס להטלת אשמה, הוא בעיקר מכוון לחוסר גיבוי מצד הדרג העליון של הפיקוד. "אני לא חשתי בסכינים בגב, לחמנו, לא היה לנו זמן לחוש את כל התחושות האלה. בדיעבד כן", הוא אומר. "הדברים גלשו לפגיעה במפקדים, כמו שהיה עם גל, ואפילו אודי שהתפטר לאחר המלחמה. העניין העיקרי היה תחושה שאין מעליך גיבוי, אין מעליך פיקוד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח
ח"כ איל בן ראובן
צילום: חיים צח
מומלצים