שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  גפילטע פיש על איי רובוט: אנגלמאיר באולפן ynet

  שושק'ה העירומה על הסוס של דיזנגוף ועוד שלל מיצגים והרפתקאות מופרעות בתערוכה "הארץ המוב-תחת" של המאייר זאב אנגלמאיר. ראיון באולפן ynet וכמה דוגמאות מתוך התערוכה

  מובייל ענק של גפילטע-פיש צפים באוויר, 110 שדיים - חלקם בקוטר שני מטרים ושושק'ה אחת שתעשה נעים לאורחים: אחרי שנים ארוכות של עבודה בדו-ממד, בסוף השבוע האחרון נפתחה לראשונה תערוכה המבוססת על יצירותיו של אמן הקומיקס והקריקטורה המשעשע והפרובוקטיבי זאב אנגלמאיר.

   

  כובש את בית העיר (איור: זאב אנגלמאיר) (איור: זאב אנגלמאיר)
  כובש את בית העיר
   

  בראיון לאולפן ynet מספר אנגלמאיר על הדמות המלווה אותו שנים רבות, שושק'ה התל אביבית: "היא הכי חופשייה, חיה, חוגגת את החיים והכי זורמת בעולם, אני מקנא בה", הוא אומר ומספר עד כמה קל לצייר אותה - "בסך הכל שני תלתלים שמתחברים", מסביר את פשטותה. "אין לה לעולם נקיפות מצפון, גם כשהיא עושה דברים בטעות. זו שושק'ה. היא גם הולכת בעירום רוב הזמן". פסל של שוש'קה, אגב, הוצב בכניסה למקום התערוכה החדשה של אנגלמאיר - בית העיר ברחוב ביאליק בתל אביב, כאשר היא רכובה על סוס משל היתה ראש העיר הראשון מאיר דיזנגוף.

   

  שושק'ה והעיר הגדולה (איור: זאב אנגלמאיר) (איור: זאב אנגלמאיר)
  שושק'ה והעיר הגדולה(איור: זאב אנגלמאיר)
   

  התערוכה החדשה של אנגלמאיר נקראת "הארץ המובתחת". "אני אוהב את השם הזה כי אפשר להסתכל עליו מכל מיני זוויות", הוא אומר. "אפשר לחשוב על הארץ שהובטחה ובית העיר הוא התגלמות שלה. אבל בשם הזה יש גם הומור, לא רק זעם".

   

  אבל יש בעבודה שלך הרבה מאוד פוליטיקה וביקורת, אפשר להניח בימים של מצב ביטחוני לא פשוט שמתערבב ביצירה שלך שנעשית בתל אביב.

   

  "אני חושב שחלק מהשפה שלי, שהיא קולאז'ית, מושפעת מזה. מכך שאפשר לקחת כל מיני סוגים של חומרים ולערבב אותם. זו מין שקשוקה ויזואלית שנראית לי מאוד נכונה למקום. גם הרחוב נראה ככה, הכל מודבק אצלנו דבר-לדבר".

   

  מתוך התערוכה (איור: זאב אנגלמאיר)
  מתוך התערוכה(איור: זאב אנגלמאיר)

   

  על הקמת התערוכה הוא מספר: "אלה היו שלושה חודשים מוטרפים של עבודה מאומצת כדי לצאת מהספרים ומהדו-ממד ולהגיע להציג אותם בתלת-ממד לראשונה.

   

  ביקורת - אבל הומוריסטית (איור: זאב אנגלמאיר) (איור: זאב אנגלמאיר)
  ביקורת - אבל הומוריסטית(איור: זאב אנגלמאיר)
   

  זה ממד שלא היית בו עד היום.

   

  "נכון, וזו היתה חוויה ממש מלהיבה ואני ממש מקווה שזו רק התחלה כי זה גם משנה את ההסתכלות על דברים. פתאום בתלת-ממד אפשר ליצור ולהסתכל על העולם בצורה תלת-ממדית. סביבי היו גם הרבה מאוד אנשים שעזרו לי בכל התהליך, כל אחד בתחומו". אנגלמאיר מדגיש את העירייה שסייעה להעלאת התערוכה והיוולדותה.

   

  התמסדת? אתה עובד עם העירייה בסופו של דבר...

   

  "התמסדתי? תבוא לתערוכה ותראה אם התמסדתי. אני לא מרגיש ככה. לאמנים יש משהו אנרכיסטי כזה שמורד, אבל במקרה הזה קיבלתי תמיכה ואפשרות לממש את העבודות שלי וזה ממש כיף".

   

  אז אתה עדיין הילד הרע של האמנות הישראלית?

   

  "אני לא שש להגדיר את עצמי כי אם אתה נורא מגדיר את עצמך, אחרי כמה זמן אתה קצת משתעמם אז אני רוצה קצת לשנות עם התלת ממד הזה, מיצבים, מוזיקה ועוד".

   

  תערוכת "הארץ המובתחת" - בית העיר, תל אביב

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים