שתף קטע נבחר

הממשלה תאשר העברת 70 מיליון שקל להתנחלויות

משרדי הפנים, האוצר, החקלאות והבריאות יקצו מיליונים מתוך תקציבם לטובת תוכניות חינוכיות, סיוע לעסקים ומענקים למתנחלים. במחנה הציוני מתריעים: "כל שקל היה צריך לעבור לעוטף עזה וליישובי הדרום, שעדיין מנסים להחזיק את הראש מעל המים מאז צוק איתן"

 

עלי בחבל בנימין. ארכיון (צילום: דוברות בנימין) (צילום: דוברות בנימין)
עלי בחבל בנימין. ארכיון(צילום: דוברות בנימין)

אף שתקציב המדינה כבר אושר, יצביעו היום (יום א') שרי הממשלה על העברת 70 מיליוני שקלים להתנחלויות. זאת עקב המצב הביטחוני הרגיש שדורש הוצאות חריגות. 

 

הסכום כולל מענק חד-פעמי לרשויות המקומיות ביו"ש על סך 15 מיליון שקל, שיועברו ממשרד הפנים וממשרד האוצר. משרד החקלאות יקצה 10 מיליון שקלים לשיפוץ וחידוש מבני ציבור לחיזוק הביטחון והבטיחות. מרכזי חוסן יופעלו לטובת התושבים והם יכללו גם תגבור מענים פסיכו-סוציאליים בהשקעה כוללת של 12 מיליון שקלים בפריסה של שלוש שנים. יוזמה שתצא לפועל בשיתוף של משרד החינוך, משרד הרווחה ומשרד הבריאות - תכלול הפעלת תוכניות חינוכיות, הגברת תוכניות וסיוע מתנדבים, סיוע לעסקים גדולים ובינוניים, ומענקים מיוחדים להקמת מלונות ותשתיות לפיתוח התיירות ביו"ש.

 

השר יריב לוין (הליכוד) הסביר: "לאחר שנים של ניסיונות, לראשונה נצליח להשוות את התנאים ביהודה ושומרון לאלו שבשאר חלקי הארץ ולתמוך תקציבית בהקמה של בתי מלון ומלוניות במוקדי תיירות מרכזיים". בכך כיוון למענק של משרד התיירות שבראשו הוא עומד, בגובה 20% מעלות ההקמה של בית מלון.

 

"המענק המנהלי המוצע ישווה לראשונה את זה שניתן ביישובים בתוך הקו הירוק, גם ליישובים שנמצאים במפת חוק עידוד השקעות הון ליישובי יהודה ושומרון שעד כה לא זכו למענק דומה, בין היתר בשל העובדה כי החוק לא חל בשטחים".

 

באופוזיציה מיהרו לתקוף את ההצעה. ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) הגיב: "זו החלטה פשוט מקוממת. בזמן שעיירות הפיתוח צועדות לירושלים בגלל הזנחה פושעת של הממשלה, מזרימים עשרות מיליוני שקלים להתנחלויות. מתי לממשלה הזו כבר יהיה אכפת מהפריפריה שנותרת מאחור?"

 

חברת מפלגתו, ח"כ סתיו שפיר: "זו ממשלה הזויה שבמקום לטפח את הנגב והגליל ולשקם את התיירות שנפגעה בגלל המצב הביטחוני, מתנדבת לבנות לתיירים מרפסת עם נוף למפעל ההתנחלויות שפוגע בביטחון ישראל ובזהותה היהודית והדמוקרטית". לדבריה, "כל שקל מהכסף הזה היה צריך לעבור לפיתוח תיירות בעוטף עזה וביישובי הדרום, שעדיין מנסים להחזיק את הראש מעל המים מאז צוק איתן. שם זכו לחבילת פיצויים מצומקת למרות שהם שומרים על קו הגבול שלנו ונמצאים כבר יותר מעשור תחת אש. אני מתביישת בשביל השרים והח"כים בקואליציה, שמדברים פעם אחר פעם בשם הפריפריה, אך כשמגיע רגע ההחלטה הם גוזלים את התקציבים של הפריפריה כדי לדאוג רק לחברים שלהם".

פורסם לראשונה 18/06/2016 23:30

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
לטובת תשתיות בהתנחלויות
צילום: רויטרס
מומלצים