שתף קטע נבחר

נתניהו זעם: "לא מעניינת אותי פוליטיקה קטנה"

טרם ישיבת הממשלה, עימות בישיבת שרי הליכוד: השרים לוין ואלקין התנגדו להעברת כספים לתוכנית הסיוע למגזר הערבי עד אשר תושלם חקיקה. השרה גמליאל טענה כי ממילא יהיה רוב בכנסת לחקיקה, ואין טעם להמתין. נתניהו התערב: "אי-אפשר לעבוד ככה"

 

עימות בישיבת שרי הליכוד סביב תוכנית הסיוע במגזר הערבי : השרים יריב לוין וזאב אלקין תקפו הבוקר (א') את השרה גילה גמליאל המקדמת את תוכנית הסיוע בסך 15 מיליארד שקל, ודרשו כי לא יועברו כספים לטובת קידום התוכנית עד שתושלם חקיקה בכנסת. גמליאל תקפה אותם בחזרה - וראש הממשלה בנימין נתניהו התערב.

 

לוין ואלקין טענו כי יש לחוקק בכנסת חוק שיבטיח אכיפה של בנייה בלתי חוקית בכפרים הערביים ולהעניק לממשלה כלים להתמודד עם עבירות על החוק, כלים שהם חלק מהתוכנית שמקדמת גמליאל. גמליאל טענה כי אין להתנות בין הדברים ויש להעביר ללא תנאי את הכספים, בסך כמיליארד שקל, לטובת שיפור ושיקום נושא הדיור במגזר. היא הוסיפה כי ממילא יש בכנסת רוב לחקיקה. יתר הכספים, אומרים גורמים בליכוד, עברו כבר כמעט במלואם.

 

במהלך הוויכוח בין השרים התערב נתניהו: "אני לא מוכן לווטו על ההתניה. לא מעניין אותי הקרדיט פה, לא מעניינת אותי פוליטיקה קטנה. זה עניין מהותי, זה העתיד של המדינה".

דורשת את העברת הכספים ללא תנאי. גמליאל (צילום: : מרק ישראל סלם) (צילום: : מרק ישראל סלם)
דורשת את העברת הכספים ללא תנאי. גמליאל(צילום: : מרק ישראל סלם)

עוד אמר נתניהו: "זה נושא מהותי וחשוב ואי-אפשר להוציאו אל הפועל מבלי שנהיה בטוחים שיש ביכולתנו לאכוף אותו בצורה ברורה ומסודרת. אי-אפשר לעבוד ככה. לא מצליחים להעביר כאן שום דבר בהסכמה מלאה".

 

גמליאל הדגישה את החשיבות שבהעברת הכספים באופן מיידי. בעמדתה תומך גם שר האוצר משה כחלון, שמיד לאחר ישיבת הממשלה ייפגש עם נתניהו לדון בנושא. כחלון, כמו גמליאל, לא מוכן לעיכובים בהעברת הכספים.

 

על העימות אמר השר לוין: "לאורך כל התהליך הבהרתי שהעברת הכספים חייבת להיות רק לאחר השלמת הליך החקיקה בכנסת ואחרי שנוודא שיש בידינו את כל כלי האכיפה המתאימים".

 

בפתח ישיבת הממשלה התייחס נתניהו לתוכנית: "הממשלה תדון גם בתוכנית מקיפה שנותנת מענה להיעדר האכיפה בעבירות תכנון ובנייה במגזר הערבי. יש לנו עניין לסייע להם ואנחנו עושים זאת בהרבה מאוד תחומים, אבל השלמת יישום התוכנית תיעשה יחד עם השלמת החקיקה הנדרשת לאכיפת סדר בכל הקשור לתכנון ובנייה במגזר הערבי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: : מרק ישראל סלם, אלכס קולומויסקי
גמליאל ונתניהו
צילום: : מרק ישראל סלם, אלכס קולומויסקי
מומלצים