שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  "מחכים שכולנו נמות". אמנים דורשים לחשוף את האמת על ילדי תימן

  חיים משה לא בטוח אם אחיו ואחותו מתו, ומנסה להתמודד עם אי הוודאות שמלווה אותו כל חייו. מרגלית צנעני זוכרת איך הצבא שלח לשכונה לוכדי עריקים לתפוס נערים שלפחות על הנייר מתו מזמן. פרשת ילדי תימן מודחקת על ידי ישראל הרשמית כבר כמעט שבעה עשורים, אבל המשפחות מסרבות לשכוח. כעת אמנים בולטים מהעדה כותבים ל-ynet וקוראים למדינה לחשוף את האמת עכשיו - ולא לחכות עוד 70 שנה

  היא מלווה אותנו כבר כמעט שבעה עשורים - מאז קום המדינה - ועדיין, החברה הישראלית מתקשה להאמין שהזוועה הזו אכן התרחשה. מנגד, המשפחות השבורות והצאצאים שגדלו לתוכה מסרבים לשכוח וממשיכים לטעון לטיוח של הממסד. כמעט שבעה עשורים, ופרשת ילדי תימן החטופים עדיין איתנו: מודחקת, זועקת, צצה מפעם לפעם, חוזרת לכותרות - ושוב נקברת.

   

  מחר (יום ג'), 21 ביוני, יצוין יום המודעות והזיכרון בפרשת ילדי תימן, מזרח ובלקן. זהו לא יום זיכרון ממלכתי כמובן. זהו תיק סגור, מבחינתה של ישראל הרשמית. תיק סגור שכעת, קולות בולטים בעדה התימנית מבקשים לפתוח: לחשוף את העדויות, לחשוף את הפרוטוקלים של ועדות החקירה השונות, לחשוף מה באמת קרה בשנים הראשונות לקום המדינה, ומה היו ממדיה של הפרשה. מרגלית צנעני, יואב יצחק, חיים משה, אייל גולן, ישי לוי וגלי עטרי כותבים במיוחד ל-ynet ודורשים מהמדינה: גלו לנו מה עלה בגורל הילדים עכשיו - ולא עוד 70 שנה.

   

   

  הפשע הגדול ביותר של מפא"י / מרגלית צנעני

  כשגדלתי בנתניה שמענו מהמון משפחות על חטיפת הילדים, אבל היינו משוכנעים שהם מתו. הכל השתנה כשהגענו לגיל 18 והתחלנו לקבל צווי גיוס. כולנו: לא רק החיים, אלא גם המתים לכאורה. ההורים לא הבינו איך זה קרה.

   

  האבסורד הוא שהמדינה לא הסתפקה רק בשליחת צווים - אלא שלחה גם לוכדי עריקים. הם תפסו את עצמם רק כשהיה כבר מאוחר מדי: האחים החלו לחקור ולבדוק, ובמקום תעודות פטירה - מצאו רישום על כך שהילדים עזבו את הארץ. אז הבנו ששיקרו לנו. שהילדים האלה נחטפו.

   

   

  "הפשע הגדול ביותר של ממשלת מפא"י", מרגלית צנעני (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
  "הפשע הגדול ביותר של ממשלת מפא"י", מרגלית צנעני(צילום: ירון ברנר)

  הפרשה הזו היא הפשע הגדול ביותר של ממשלת מפא"י. חמדו את הילדים שלנו. חשבו שאנחנו אבק אדם, ושיש לנו מספיק ילדים - אז כלום לא יקרה אם אחד או שניים ייעלמו. כאילו עשו לנו טובה. טובה? זה פשע נגד האנושות. מדובר בטראומה לכל החיים של משפחות שלמות. שלוש ועדות חקירה ובתי המשפט ממשיכים להסתיר את האמת - אחרת למה קברו את הפרוטוקולים? על מי שומרים פה?

   

  די. האימהות האלה בכו עד נשימתן האחרונה. רובן כבר מתו. לשמחתי, יש עכשיו הרבה אקטיביסטים מזרחים שיודעים איך לעורר מהומה. אומרים 'האק' לפנים ודורשים תשובות. אני רק חושבת, אם דבר כזה היה קורה לנכד שלי - הייתי מתה. הם רוצים לחכות שכולם ימותו אבל זה לא יעזור להם. אנחנו לא נוותר עד שהאמת תצא לאור.

   

  מחכים שאלו שעשו את זה ימותו / יואב יצחק

  ברור שהייתה פה חטיפה. אנשי מפא"י המיתולוגית עשו דברים מסריחים, ומחכים שאלו שעשו את זה ימותו ובגלל זה קברו את הפרשה ל-70 שנה. כדי שלאף אחד כבר לא יהיה אכפת. רוצים לשמור על אלו שעדיין חיים והיו מעורבים בזה, אבל שוכחים שהמשפחות עדיין חיות, פגועות וחסרות מנוחה. הן לא מעניינות אף אחד.

   

  "אסור לשתוק, האמהות לא יודעות מנוחה", יואב יצחק (צילום: עוופר עמרם) (צילום: עוופר עמרם)
  "אסור לשתוק, האמהות לא יודעות מנוחה", יואב יצחק(צילום: עוופר עמרם)

  אני גר בראש העין ולהערכתי, בכל בית שלישי בעיר חטפו ילד. אני מכיר את הסיפורים משחר ילדותי. אותם סיפורים שדור שלם של אמהות מספר. סיפורי זוועה שאף אחד לא רוצה לפתוח, מתוך פחד מפני מה שיתגלה. כנראה חטפו תינוקות תימנים כי האשכנזים רצו שיהיה להם כושי בבית. זה נשמע מצחיק, אבל מה חשב לעצמו זוג לבן שלקח ילד שחור? מה יאמרו לו לגבי צבע העור כשיתבגר? זה עצוב לומר, אבל זו האמת.

   

  על עוזי משולם ז"ל, שהציף את זה, אמרו שהוא הזוי. נוח היה לתאר אותו כהזוי, וכולם נפלו בפח הזה. התימנים לא היו בנויים להילחם אז, ומאז למדנו שאת הממסד אי אפשר לנצח. לצערי, אני לא מאמין שהפרסום המחודש של הפרשה יביא לשינוי בגישה של הממסד - אבל אסור לנו לשתוק יותר: בשביל האמהות האלה שלא יודעות מנוחה עד היום.

   

  אמרו שאחי ואחותי מתו. אני כבר לא מאמין / חיים משה

  אמא שלי סיפרה שאח שלה בא לבית החולים ושיחק עם הילד, ולמחרת אמרו לו שהילד מת. הוא היה חזק כמו גנגסטר, פוצץ את המקום ובסוף מצא את הילד חי בתוך אמבולנס. לי היו אח ואחות שאמרו שמתו, לאשתי הייתה אחות עם אותו סיפור. אז קיבלנו את זה שאמרו לנו שהם מתו. היום? אני לא יודע. אין לי ראיות אבל המקרה הזה גרם לי לשאול שאלות ולחיות עם אי ודאות.

   

   

  "אין משפחה תימנית שלא מכירה מישהו שנחטף לו ילד", חיים משה (צילום: שרון רביבו) (צילום: שרון רביבו)
  "אין משפחה תימנית שלא מכירה מישהו שנחטף לו ילד", חיים משה(צילום: שרון רביבו)

  פרשת ילדי תימן היא סיפור עצוב שנגע בהמון משפחות והגיע הזמן, אחרי עשרות שנים, לפזר את מסך הערפל מעל הפרשה העצובה הזו ולגלות מה באמת קרה לילדים האלו. ולא עוד 70 שנה, אלא היום! חשוב לתת להורים שילדיהם נחטפו, שהיום הם אנשים מבוגרים, תשובות לגבי מה עלה בגורלם של הילדים. חיים או מתים? בארץ או בחו"ל? האם טוב להם? אלה שאלות שההורים שאלו את עצמם יום-יום במשך עשרות שנים, ורבים לקחו את זה עמם עד לקבר.

   

  זה הסיפור של הנאיביות של התימנים, שבאו לארץ הקודש ולא האמינו שישקרו להם. אין משפחה תימנית שלא מכירה מישהו ממעגל ראשון או שני שנחטף לו ילד. אנחנו חיים את זה כבר עשרות שנים ואני שמח שעכשיו הנושא הזה צף, ומקווה שלא יטאטאו אותו שוב ויחכו שכולנו נמות עד שהאמת תתגלה. הלוואי ויבוא יום ונדע מה קרה לבני המשפחה שלנו, ואולי אפילו נתאחד. זה באמת יהיה חלום שמתגשם, וכדי שזה יקרה - חייבים לחשוף את הפרוטוקולים והעדויות.

   

  זה לא חוקי מה שקורה כאן / גלי עטרי

  כבר לפני עשרים שנה שמעתי דיבורים על זה מכמה פעילים כמו נחום משה, שאמרו שיהפכו את העולם כדי לגלות את האמת - וכלום לא קרה. עוזי משולם ז"ל התחרפן מהסיפור הזה. אני באה ממשפחה תימנית שלמה ואצלנו לא שמענו על זה באותה תקופה. אבל עם השנים התחלנו לשמוע, ואני תורמת היום את הקול שלי כדי שהאמת תצא לאור.

   

   

  "למה מסתירים את הפרוטוקולים?", גלי עטרי (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
  "למה מסתירים את הפרוטוקולים?", גלי עטרי(צילום: ירון ברנר)

  אם זה אכן קרה, מדובר בשערורייה. דבר נורא ואיום, ואני מאמינה שאין עשן בלי אש. אני לא מבינה: למה מסתירים את הפרוטוקולים? למה לא מביאים תשובות? זה לא חוקי מה שקורה כאן. הכל מפרסמים, דברים יותר מסובכים פותרים, אז למה פה כל כך הרבה שנים חלפו ועדיין אין תשובות? זו שערורייה שאין כדוגמתה ואני בעד לפתוח את התיקים ולשים סוף לסאגה הזו, ולגלות כולנו את האמת פעם אחת ולתמיד.

   

  הפושעים שעשו את זה חייבים להיכנס לכלא / ישי לוי

  אני תימני גאה וזה נושא שקרוב לליבי וחשוב לא רק לי או לעדה התימנית אלא לכולנו. אני רוצה לדעת, מי הפושעים שקבעו לסגור את הפרוטוקולים? למה? כדי שכולם לא יהיו בין החיים, ולא יהיה מי שייתן את הדין וחשבון על מעשיו? למה אף אחד לא חושב על המשפחות שצועקות כבר שנים "איפה הילד"? זה קורע את הלב שלי. חייבים, אבל חייבים ושוב חייבים לפתוח את הפרוטוקולים האלו.

   

  "אנחנו כבר לא פראיירים ודורשים לגלות את האמת", ישי לוי ()
  "אנחנו כבר לא פראיירים ודורשים לגלות את האמת", ישי לוי

   

  גדלתי בראש העין, ושם שמעתי את זה בכל מקום. דודה של אבא שלי נחטפה, ואני יודע כמה משפחות הדבר הזה פירק. אני רוצה לדעת מה עלה בגורל הילדים. רוצה שאנשים שפשעו ישלמו את הדין. כמו שאני הרמתי יד על אשתי וישבתי בכלא - כך גם הם. זה מה שמגיע להם כי רבותיי, זו חטיפה לכל דבר. קרעו ילדים מהאמהות שלהם. לדעתי הפרשה הזו היא הדבר הכי מזעזע שקרה במדינה שלנו. הם ראו שהתינוקות התימנים חסונים, בריאים ושחומי עור - ולקחו אותם לעצמם. אולי עדיין לא מאוחר ואפשר לאחד אמהות עם ילדיהן? לאחד בין אחים?

   

  אסור לחכות 70 שנה. היום לא רק העדה התימנית דורשת תשובה - כל עם ישראל קם היום ודורש לדעת את האמת. אז לא ספרו את התימנים, אבל היום 99% מהאמנים הם תימנים ויש תימנים בכל התפקידים בצבא, במשטרה ובכל מקום. אנחנו כבר לא פראיירים. אנחנו דורשים לגלות את האמת והגיע הזמן שזה יקרה.

   

   

  "לחשוף את האמת עכשיו", אייל גולן (צילום: ענת מוסברג) (צילום: ענת מוסברג)
  "לחשוף את האמת עכשיו", אייל גולן(צילום: ענת מוסברג)

   

  לא לחכות עוד 70 שנה / אייל גולן

  הגיע הזמן לדעת עכשיו מה קרה, לחשוף את האמת עכשיו, ולא עוד 70 שנה. אני כבר לפני כמה שנים הוצאתי שיר מחאה על פרשת ילדי תימן. שרתי שם על ילדה בשם סעידה שנעלמה ועל הגעגועים של הסבא אליה והשאלות לגבי גורלה. 'סעידה' נוצר כבר אז כדי להביע את הכאב של המשפחות שלא ישכך עד שהאמת תצא לאור. הלב שלי עם המשפחות האלו.

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ירון ברנר
  אייל גולן ומרגול. איפה הילדים?
  צילום: ירון ברנר
  לאתר ההטבות
  מומלצים