שתף קטע נבחר

בכיר באו"ם: "נתניהו אמר לי שישראל תתחייב בעתיד להימנע מניסויים גרעיניים"

ראש הארגון באו"ם שאחראי על יישום האמנה למניעת ניסויים גרעיניים אמר שרה"מ שוקל "מתי" לאשרר את האמנה ולא "אם". ישראל מחכה לצעדים דומים מצד ארצות הברית, מצרים ואיראן. נתניהו: "זה תלוי בעיתוי ובנסיבות"

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ראש הממשלה בנימין נתניהו(צילום: מוטי קמחי)

בכיר באו"ם אמר היום (ב') שראש הממשלה בנימין נתניהו מסר שישראל מוכנה לאשרר את האמנה למניעת ניסויים גרעיניים. לסינה זרבו, ראש הארגון שאחראי על יישום האמנה באומות המאוחדות, אמר לסוכנות הידיעות AP שנתניהו שוקל "מתי" לאשרר את האמנה, ולא "אם" לאשרר אותה. על פי הדיווח, זרבו אמר את הדברים בתום פגישה עם נתניהו.

 

בלשכת נתניהו אישרו את דבר הפגישה עם זרבו, אולם הדגישו: "ראש הממשלה אמר בפגישה שמדינת ישראל תומכת באמנה ובמטרותיה ולכן חתמה עליה. ראש הממשלה הוסיף שסוגיית האשרור תלויה בהקשר האזורי ובעיתוי המתאים".

 

האמנה אוסרת על ניסויים גרעיניים בים, ביבשה, באוויר, מתחת לקרקע מתחת לים ובחלל. במלאות 20 שנה לחתימה עליה הגיע זרבו לפני כמה ימים לישראל במטרה לשכנע את ראש הממשלה לאשרר אותה. ישראל הצטרפה לאמנה ואפילו הייתה בין המדינות שהיו שותפות לגיבושה. ואולם, שבע מדינות בעולם שחתמו על האמנה - בהן ארצות הברית, מצרים, איראן, צפון קוריאה, סין, הודו ופקיסטן - לא אישררו אותה,

ולכן היא לא יכולה להיכנס לתוקף.

 

ד"ר זרבו הגיע לארץ בהזמנת ראש הוועדה לאנרגיה אטומית, זאב שניר. זהו ביקורו השלישי בארץ והוא התקיים לציון 20 שנה לאמנה. גם בשנה שעברה הגיע זרבו כדי לשכנע את ישראל לאשרר את האמנה. הוא קיים בארץ פגישות עם מנכ"ל הוועדה לאנרגיה אטומית זאב שניר ועוד בכירים במשרד החוץ. ישראל הבטיחה לו אז שתאשרר את האמנה ביום שהתנאים האזוריים יאפשרו זאת, ולא התחייבה למועד ספציפי. 

 

בעבר סירבה ישראל לאשרר את האמנה בנימוק שארצות הברית לא עשתה זאת, והדגישה שלא תאשרר אותה כל עוד איראן ומצרים לא יעשו כן. ישראל משתפת פעולה עם משטר האמנה ואפילו הקימה בארץ תחנות סיסמיות המהוות חלק ממשטר האימות הגלובלי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים