שתף קטע נבחר

"עלות דירה זינקה ב-2015 ב-229 אלף שקל"

לדברי נדין בודו טרכטנברג, המשנה לנגידת בנק ישראל, עלות ממוצעת של דירה עלתה בשנה שעברה ב-13.5%. בין הסיבות להתייקרות - עלייה בריבית המשכנתאות והתארכות משך המשכנתא

עלות ממוצעת של דירה גדלה ב-13.5% בשנת 2015. כך חשפה היום (ב') המשנה לנגידת בנק ישראל, פרופ' נדין בודו-טרכטנברג, בכנס השנתי של מכון אהרון למדיניות כלכלית של המרכז הבינתחומי בהרצליה. לדבריה, מחירי הדירות בארץ עלו בשנה שעברה ב-7.8%, אולם עלות המימון עלתה ב-31%.

 

כתבות נוספות בערוץ הנדל"ן :

המרכז השפוי? הצצה לשוק הדיור מצפון לת"א

בזמן שחסכתם: הביקוש לדיור יוקרה לא עוצר

מהו רחוב הרצל היקר ביותר בישראל? מיוחד

 

המחיר אמנם עלה "רק" ב-100 אלף שקל לעומת המחיר הממוצע בתחילת 2015, אך סך העלות של רכישת הדירה עלתה ב-229 אלף שקל. לדברי המשנה לנגידה, הפער מוסבר בחלקו (36 אלף שקל) בעלייה בריבית המשכנתאות. סיבה נוספת שמסבירה התייקרות של 57 אלף שקל היא כי משך המשכנתא הוארך מ-19 שנה בממוצע ל-21 שנה. סיבה נוספת היא שהעלייה במחירי הדיור הגדילה את הוצאות המימון ב-36.5 אלף שקל.

 

לדברי טרכטנברג, למרות שמשנת 2011 עד שנת 2015 (לא כולל) מחירי הדירות עלו, עלות הרכישה בפועל לא עלתה, מכיוון שהריבית ירדה.

 

לדברי המשנה לנגידה, ריבית המשכנתאות גדלה, "אולי בגלל שזה משקף פרמיית סיכון גבוהה יותר, או בגלל שאנחנו יודעים שהבנקים הגדולים הגיעו לגבול המשכנתאות שהם רוצים לתת ולכן יש פחות תחרות במשכנתאות. במלים אחרות, המצב התחרותי של השוק נחלש בשנה האחרונה. מה שברור הוא שהמצב גרוע יותר ממה שהיה בשנה החולפת, במיוחד עבור משקי בית בעשירונים הנמוכים. עלות המימון היא חלק נכבד מאוד מההוצאה לדיור, ולכן כל שינוי קטן משפיע מאוד על משקי הבית".

 

לפי הנתונים שהציגה בודו טרכטנברג, 10% מהכנסות משקי הבית (בממוצע) יילכו לאורך השנים למימון הריבית על המשכנתא שלקחו ולתשלום על שירותי ניהול החסכונות ארוכי הטווח.

  

הגורם המפתיע לעליית מחירי הדירות - שיעור הגירושים הצומח. צפו: 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים