שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  "דם הכופרים כדם כלב". הפוסטים של המחבל משרונה

  עמוד הפייסבוק של מוחמד מחמארה, אחד מהמחבלים שרצחו ארבעה בני אדם בשרונה, רווי מסרים הקוראים "לא לסגת עד שהאיסלאם ישלוט", ונחשד כי הסית נגד "כופרים שדמם כדם כלבים". השרים איילת שקד וגלעד ארדן, היוזמים חקיקה נגד הסתה ברשת, נועדו עם בכירי פייסבוק: "האינטרנט חשוף מדי"

   

  "מביישים את הדת שלנו והבושה היא אצלנו". אחד מהפוסטים בעמוד של המחבל ()
  "מביישים את הדת שלנו והבושה היא אצלנו". אחד מהפוסטים בעמוד של המחבל

  "לא תהיה כניעה עד שהאיסלאם ישלוט", "דם הכופרים כדם כלבים", "הכופרים פועלים נגד האל". מוחמד אחמד מוסא עיד מחאמרה, אחד מבין שני המחבלים שרצחו ארבעה בני אדם במתחם שרונה בתל אביב לפני כשבועיים, חשוד כי פרסם חומרי הסתה אלימים בימים שלפני יציאתו אל הטבח.

   

  מדובר במקרה נוסף מבין רבים בחודשים האחרונים, המעלים שאלות רבות בנוגע לדרכים האפקטיביות להילחם בתופעה. על רקע יוזמתם לחקיקה להסיר תכנים פוגעניים מהרשת וחסימת גישה אליהם, נפגשו הבוקר (ד') שרת המשפטים איילת שקד והשר לביטחון פנים גלעד ארדן עם אנשי פייסבוק העולמי והציגו בפניהם נתונים על ההסתה ההולכת וגוברת ברשת, שלטענתם בלתי נפרדת מגל הטרור במדינה בחודשים האחרונים.

   

  היום נחשף כי המחבל פרסם פוסטים רבים הכוללים פסוקים מהקוראן ומהשהאדה – הכרזת האמונה באל אחד ובאיסלאם. בין היתר פרסם המחבל פנייה מתוך עמוד עיראקי אל מוסלמים ש"אינם מתנהגים כפי שהאל רוצה". הטקסט בפוסט מתייחס אליהם כאל "מוסלמים ללא זהות, עבדים של הלאומיות והמיניות", "מוסלמים ללא איסלאם ומוסלמים ללא ג'יהאד". בציטוט אחר מאותו טקסט נכתב כי "כל מי שהוא כופר, יש לו דם של כלב".

  "דם הכופרים הוא דם כלבים". מוחמד אחמד מוסא עיד מחאמרה ()
  "דם הכופרים הוא דם כלבים". מוחמד אחמד מוסא עיד מחאמרה

  "לא תהיה נסיגה ולא תהיה כניעה עד אשר ישלוט האיסלאם" ()
  "לא תהיה נסיגה ולא תהיה כניעה עד אשר ישלוט האיסלאם"

   

  הפוסט החשוד כמסית לאלימות נגד "כופרים" נלקח מתוך עמוד פייסבוק בשם "חדשות עיראק 37". הדף מציג עצמו ככזה שפונה לאלו ש"דוחים את האיסלאם". בתיאור הדף נכתב: "אילו יכולנו להופיע בחלומותיכם, היינו עוקרים את בתיכם". מדובר במסרים שאינם זהים אך מזכירים בין היתר מסרים של אל-קאעידה דאעש, השואפים להקים חליפות איסלאמית ולהילחם נגד "כופרים", הכוללים לא-מוסלמים ואף מוסלמים לא אדוקים.

   

  כמו כן פרסם המחבל תמונות הכוללות את השהאדה ("אין אלוהים מלבד אללה ומוחמד הוא שליחו"), ומתחת לאחת התמונות כתב: "לא תהיה נסיגה ולא תהיה כניעה עד אשר ישלוט האיסלאם".

   

  שקד וארדן לפייסבוק: "קשר ישיר בין הסתה ל'טרור יחידים'"

  על רקע הדיווחים הרבים על אודות הסתה ברשת בחודשים האחרונים נועדו הבוקר שרת המשפטים איילת שקד והשר לביטחון פנים גלעד ארדן, היוזמים חוק להסרת תוכני טרור מהרשת, עם בכירים בחברת פייסבוק העולמי. הצדדים דנו בנושאים המטרידים את גורמי אכיפת החוק, בראשם שימוש בפייסבוק לצורך הנעת פעילות טרור. השרים הדגישו כי בגל הטרור האחרון, נמצא קשר ישיר בין הסתה ברשת לבין ביצוע פעולות הטרור המכונות "טרור היחידים".

   

  יוזמתם של שקד וארדן נגד הסתה ברשת    (צילום: אורי דוידוביץ ואלי סגל)

  יוזמתם של שקד וארדן נגד הסתה ברשת    (צילום: אורי דוידוביץ ואלי סגל)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  השרים ביקשו מהנהלת פייסבוק לפעול להסרת תכנים מסיתים תוך פרק קצר זמן של עד 24 שעות, כפי שפייסבוק פועלת כיום במדינות האיחוד האירופי. השרים ובכירי פייסבוק דנו בקידום האינטרס המשותף לכל הגורמים לשמירה על שיח בטוח ברשת לצד הצורך בהבטחת שיח חופשי.

   

  "בפייסבוק, יחד עם רשתות חברתיות אחרות, ראו בשנה האחרונה כי ההסתה ברשת זה כר נרחב להוצאת פעולות טרור", אמרה השרה שקד לאולפן ynet בתום הפגישה עם אנשי פייסבוק. "אי אפשר להשאיר את הזירה האינטרנטית חשופה ופרוצה, וגם בפייסבוק מתחילים להבין את זה. עלינו להדק את שיתוף הפעולה איתם עוד יותר".

   

  היום הודיעו השרה שקד והשר ארדן כי יפעלו לחקיקת חוק להסרת תכנים פוגעניים מרשתות חברתיות כחלק מהמלחמה בהסתה ברשת. בנוסף, יעסוק החוק בחסימת גישה לתכנים אסורים ומסרי הסתה לטרור והסרתם המוחלטת, בדומה לחוקים דומים הקיימים במדינות כמו אוסטרליה וצרפת.

   

  "גופי הטרור וארגונים פוגעניים עושים שימוש פסול בזירת האינטרנט. כדי לבלום את ההתפשטות יש לפעול במהירות וביעילות ולעדכן את החקיקה הקיימת לאתגרים המקוונים החדשים העומדים בפנינו", מסרה שקד. "נעשה הכול כדי לקדם במהירות את החקיקה שתאפשר להוציא צווים להסרת תכנים מסיתים", הוסיף ארדן.

   

  ליעד אוסמו השתתף בהכנת הידיעה
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המחבלים בשרונה. מימין: חאלד מחאמרה ומוחמד מחמארה
  מומלצים