שתף קטע נבחר

הצעת חוק: לתקן את העוול לאלמנות צה"ל ברכישת דירה

"החוק הנוכחי הוא לא פחות מלעג לרש", טוען ח"כ יואל חסון שיוזם תיקון המבקש להסדיר את ההטבות הניתנות לאלמנות, שכיום הן "פיקטיביות" בשל ניכוי מההטבה הקבוע בחוק. "אין בזה שום היגיון - חייבים לתקן את זה"

 

סגן יו"ר הכנסת ח"כ יואל חסון (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
סגן יו"ר הכנסת ח"כ יואל חסון(צילום: גיל יוחנן)

סגן יו"ר הכנסת, ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני), הגיש היום (ד') הצעת חוק המבקשת להסדיר את ההטבות ברכישת דירה לאלמנות צה"ל – שכיום, לפי החוק הנוכחי, הן "פיקטיביות" בשל ניכוי כספי מתוך ההטבה שלעתים אף עולה על סכום ההטבה. לפי התיקון המוצע, הניכוי יחול רק על דירות הנמכרות בסכום של מיליון שקל ומעלה, ובאחוז נמוך מסך מחיר הדירה, כדי להבטיח את ההטבה המגיעה לאלמנות. "החוק הנוכחי הוא לא פחות מלעג לרש", אמר חסון.

 

על פי המצב כיום, במסגרת חוק התגמולים למשפחות שכולות, אלמנות המחליפות דירה זוכות למענק כספי של 67.5 אלף עד 175 אלף שקל ברכישה הדירה החדשה. בפועל, נכתב בהצעת החוק, מדובר בהטבה שלא באה לידי ביטוי במלואה בעקבות קריטריון הקובע שמההטבה ינוכו 20% משווי הדירה שנמכרה. לטענת חסון, המשמעות היא כי ההטבה כמעט לא ניתנת למימוש.

אילוסטרציה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה(צילום: shutterstock)
 

לדבריו של חסון, אלמנה שמוכרת דירה ששווייה מיליון שקל לא תקבל אפילו שקל אחד, משום שתאלץ לנכות 200 אלף שקלים – סכום הגבוה אפילו מההטבה המרבית.

 

בעקבות הפרסום בשבוע שעבר בידיעות האחרונות שחשף את העוול בחוק, העלה ח"כ חסון הצעת חוק המבקשת לתקן את החוק הקיים, כך שהניכוי יחול רק על דירות הנמכרות בסכום של מיליון שקל ומעלה. על פי ההצעה, במדרגה הראשונה, של מיליון עד 2 מיליון שקל ינוכו 2%, ובדירה הנמכרת מעל 2 מיליון שקל ינוכו 5% בלבד.

 

להצעה הצטרפו גם חברי הכנסת ענת ברקו, נחמן שי, איציק שמולי ואיתן כבל. "אלמנות צה"ל זכאיות להטבות רבות והן ראויות לכך, אולם הסעיף של סיוע בשכר הדירה כפי שהוא מופיע בחוק כיום, הוא לא פחות מלעג לרש", אמר חסון. "אין שום היגיון בסעיף הזה ועל כן אנחנו חייבים לתקן אותו".

 

חסון הוסיף: "הצעת החוק שהגשתי יחד עם חברת הכנסת ענת ברקו וח"כים נוספים מציעה פתרון הולם לבעיה והופכת הטבה שכיום היא לא יותר מאות מתה – להטבה ממשית. בעבר זכיתי לחוקק חוק המקנה לאלמנות צה"ל את הזכות להינשא בשנית מבלי לאבד את זכאותן לתגמולים.

 

"אני מאמין כי החקיקה לטובת אותן נשים היא חקיקה מהרף המוסרי הגבוה והחשוב ביותר, ועל כן בכוונתי להיאבק על הצעת החוק שהגשתי היום כדי שתעבור ותקל על האלמנות. אותן נשים שעולמן חרב עליהן עם נפילת בעליהן, ראויות לכל סיוע אפשרי מצד המדינה, כך שהעלות של הצעת החוק בטלה בשישים לעומת הערך המוסרי הגבוה הטמון בה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דנה קופל, "ידיעות אחרונות"
ח"כ יואל חסון
צילום: דנה קופל, "ידיעות אחרונות"
מומלצים