שתף קטע נבחר

סערה במערכת הפוליטית: "קמפיין מתוכנן ומאורגן למעבר למשטר כמעט מלוכני"

תגובות זועמות באופוזיציה לפרסום ב-ynet כי ח"כ יואב קיש מהליכוד מקדם חוק שיאסור על חברי כנסת לעתור לבג"ץ. הרצוג: "זה אקדח שנתניהו מצמיד לרקה של מערכות האכיפה והמשפט". יחימוביץ': "קוראת לשר האוצר משה כחלון להשתמש לאלתר בזכות הווטו שלו". ח"כ קיש: "הצביעות חוגגת"

 

 

חברי כנסת מסיעות באופוזיציה הגיבו הבוקר (ה') בזעם לפרסום ב-ynet לפיו ח"כ יואב קיש מהליכוד מקדם חוק שיאסור על חברי כנסת לעתור לבג"ץ. יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג תקף את ראש הממשלה נתניהו שלטענתו עומד מאחורי הדברים. "זכות העמידה בפני בג"ץ קיימת לח"כים כבר עשרות שנים", אמר הרצוג. "הניסיון לפגוע בה הוא אקדח שנתניהו מצמיד לרקה של מערכות האכיפה והמשפט ומקרב את ישראל לקצו של האיזון הדמוקרטי העדין הקיים בחברה הישראלית".

 

עוד עדכונים מהמערכת הפוליטית - בטוויטר של כתבתנו הפוליטית מורן אזולאי

 

יו"ר המחנה הציוני הוסיף ואמר כי "ההתערבות הבוטה בעבודת רשויות החוק, הלחץ על בכירים בפרקליטות, הניסיונות להשתלט על אמצעי התקשורת וכעת הקמפיין לנטרול בית המשפט הוא קמפיין מתוכנן ומאורגן למעבר למשטר כמעט מלוכני. הליכוד חותר לצמצום זכות העמידה בבג"ץ. זה מתחיל עם ח"כים, אחר כך חקיקה, לוחמים בשחיתות, ארגוני זכויות אזרח, איכות השלטון, ועובדים. יישאר רק בית הדין של ההתאחדות לכדורגל".

יצחק הרצוג ובנימין נתניהו (צילום: אלכס קולומויסקי,AFP) (צילום: אלכס קולומויסקי,AFP)
יצחק הרצוג ובנימין נתניהו(צילום: אלכס קולומויסקי,AFP)
   

ח"כ שלי יחימוביץ' קראה לשר האוצר משה כחלון להשתמש לאלתר בזכות הווטו שלו כדי למנוע את "החוק הפרוע, הבלתי שוויוני והבלתי חוקתי החדש מבית מדרשו של הליכוד" שיפגע בבית המשפט העליון.

 

"הצעת החוק נוטלת מהח"כים זכות בסיסית העומדת לכל אזרח - לעתור בגין עניין עקרוני", אמרה יחימוביץ'. "הצעת החוק סוללת את הדרך לממשלה חסרת עכבות לחוקק ברוב, ולו קלוש, כל חוק הזוי שיתחשק לה, בלי קשר לחוקתיותו. הפגיעה היא בחברי הכנסת, אך יותר מכך, זהו עוד ניסיון לערער את מעמדו של בג"ץ. אין ספק שהחוק הוא בהשראתו של נתניהו, אך על מציעו, ח"כ יואב קיש, לזכור כי הוא עומד בראשות ועדת הכנסת שתפקידה לדאוג להעצמת הכנסת וחבריה, ולא לקעקע את זכויותיהם".

ח"כ יואב קיש (צילום: אוהד צויגנברג "ידיעות אחרונות") (צילום: אוהד צויגנברג
ח"כ יואב קיש(צילום: אוהד צויגנברג "ידיעות אחרונות")
  

ח"כ סתיו שפיר אמרה כי "נתניהו משקיע אנרגיה רבה בפירוק מנגנוני הריסון העדינים ששומרים על הדמוקרטיה, בהחלשתם של שומרי הסף, הרגולטורים, הפקידים, ובראש ובראשונה התקשורת, מערכת המשפט והכנסת. חבר הכנסת קיש בסך הכול פועל בשליחותו".

 

שרת המשפטים לשעבר ח"כ ציפי לבני אמרה כי "היוזמה החדשה של נתניהו, באמצעות קיש, למנוע מח"כים וגופים מפלגתיים עתירות לבג"ץ היא חלק מניסיון השתלטות הימין הקיצוני על הדמוקרטיה, בית המשפט וכל חלקה טובה. המלחמה על הדמוקרטיה היא לא עניין תיאורטי - היא כאן ועכשיו. כשהליכוד חובר לבית היהודי שחובר לתקומה שחובר לליברמן - אנחנו חייבים להציג חזית נגדית אחת של כל מי שהדמוקרטיה חשובה לו ולא משנה אם קוראים לזה שמאל מרכז או ימין רך".

ח"כ ציפי לבני (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ח"כ ציפי לבני(צילום: גיל יוחנן)

ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד), יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, אמרה כי "ממשלת ישראל ירדה מהפסים ולא יודעת להפסיד בכבוד, לא מוכנה לקבל ביקורת ומנסה בכל דרך למזער את עבודת הפיקוח של חברי הכנסת". לדבריה, "הצעת החוק מנסה לפגוע בזכותנו להגן על אזרחי מדינת ישראל מפני החלטות ממשלה הרסניות, והממשלה שתאשר חוק כזה היא ממשלה שבאותו הרגע חתמה על תעודת הפטירה של הדמוקרטיה בישראל".

 

ח"כ מיכל רוזין ממרצ אמרה: "לא עבר חודש ממינויו של ח''כ קיש וכבר הוא פועל לכריתת הידיים והרגליים של הדמוקרטיה דרך הגבלת ייצוג הציבור. זה ניסיון פופוליסטי ומופרך מיסודו. אילו ח''כ קיש היה מכיר את בית המשפט העליון, ולא ניזון מהדה-לגיטימציה של חבריו בימין, הוא היה יודע כי לא כל בעיה פתירה במליאה ולעיתים אנו נדרשים לבג''ץ כדי להכריע. ישנם נושאים מהותיים, הן מהקואליציה והן האופוזיציה, שמקומם הוא בית המשפט העליון".

סערה בכנסת (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
סערה בכנסת(צילום: גיל יוחנן)
 

ח"כ איתן כבל מהמחנה הציוני אמר: "ההצעה של חברי יואב קיש היא פסולה ואין לה מקום בספר החוקים. זהו אחד הכלים החשובים ובמידה רבה האחרונים שיש לאופוזיציה במאבק מול הממשלה, וגם את המעט הזה מבקשים ליטול. אין לי ספק שאילו זה היה תלוי בראש הממשלה ושליחו, במקרה הזה יואב קיש, הם היו מבטלים כלל את מוסד החקיקה, שהוא בכלל נטל עבורם, והופכים את ישראל למונרכיה בראשות ביבי. זו התנהלות אנטי-דמוקרטית ודורסנית שמועלית בכלים דמוקרטיים. אני תובע משר האוצר כחלון, מבני בגין ועוד לא רבים אחרים שיושבים בקואליציה להטיל וטו על הקשקוש הזה".

ח״כ רויטל סויד (המחנה הציוני), חברה בוועדת חוקה חוק ומשפט, תקפה בחריפות את הצעת החוק. "הצעת החוק של ח"כ קיש היא המסמר האחרון בארון הקבורה של הדמקורטיה. דיקטטורה של ממש. מדובר בעוד ניסיון של הקואליציה לסתום פיות של מתנגדיה ולמנוע מבג"ץ לבקר כל חקיקה והתנהלות שפוגעת בדמוקרטיה. ממה חוששת הממשלה? אם היא הייתה מתנהלת כסדרה לא הייתה כל כך חוששת מביקורת בג״צ. זהו המשך ישיר ושיטתי להחלשת שלטון החוק. חוק העמותות, חוק ההדחה, ועכשיו חסימת הדרך לבג"ץ - שומר הסף האחרון של הדמקורטיה. זו פוליטיקה צינית במיטבה, נקווה שנגד הצעת החוק הזו נוכל עדיין לעתור לבג"ץ".

 

יו"ר סיעת המחנה הציוני ח"כ מרב מיכאלי אמרה: "כנראה שח"כ קיש קרא את ספר האזרחות של בנט ולכן הוא מתבלבל במושג דמוקרטיה. הניסיון להגביל את חירויות חברות וחברי הכנסת היא עוד ביטוי לרוח המפקד לפיה כל ניסיון לשמור על הדמוקרטיה מתפרש כניסיון להפיכה. זכות העתירה לבג"ץ היא זכות חוקתית שיש לח"כ כמו לכל אזרחיות ואזרחי ישראל. היום מגבילים את הח"כים מלעתור לבג"ץ, מחר זה יהיה נגד כל שאר הציבור. אנחנו נאבק ביוזמה החמורה הזאת בכל הכח".

דיון בבג"ץ (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
דיון בבג"ץ(צילום: גיל יוחנן)
  

ח"כ קיש הגיב לביקורת ואמר כי "הצביעות חוגגת. חברי האופוזיציה מדברים על מותה של הדמוקרטיה בזמן שהם רומסים ברגל גסה את עקרונות הפרדת הרשויות והכרעת הרוב. פתאום 'אבירי הדמוקרטיה' מתעלמים מדברי השופט העליון גרוניס. אני נחוש לקדם את רצון העם על פי המנדט שקיבלנו מהבוחרים".

 

הבוקר פורסם לראשונה ב-ynet כי ועדת הכנסת תדון בקרוב בהצעת חוק שהגיש יו"ר הוועדה, ח"כ יואב קיש (ליכוד), המבקשת להכניס תיקון לחוק יסוד: הכנסת ולמנוע מחברי כנסת ומפלגות לעתור לבג"ץ בנוגע להחלטות הכנסת. ל-ynet נודע כי הצעת החוק, שזימון לישיבה מיוחדת בעניינה יצא הבוקר (יום ה') לח"כים, תקודם במסגרת הוועדה. המשמעות: הליך חקיקה מקוצר ביחס להצעות חוק פרטיות - בתום דיון והצבעה בוועדת הכנסת ההצעה תגיע ישירות להצבעה בקריאה ראשונה במליאה.

 

מטרת ההצעה, על פי היוזם קיש, היא לעצור את "מצעד הח"כים" לבג"ץ, לחזק את עקרון הפרדת הרשויות ולדרוש מהח"כים מיצוי הליכים בבית המחוקקים. הצעת החוק מחריגה מקרים שבהם מבקשים ח"כים לפנות לבג"ץ בעניינים אישיים שאינם קשורים לעבודת הכנסת, או בנוגע להחלטות ממשלה. אך הם לא יוכלו לעתור בנוגע להחלטות הכנסת.

 

הצעת החוק מגיעה לאחר שבשנים האחרונות חל גידול משמעותי במספר הח"כים שעותרים לבג"ץ. קיש אף צירף מכתב שבו פנה היועץ המשפטי לכנסת, עו"ד איל ינון, לח"כים וציטט דברים שאמר בנושא נשיא בית המשפט העליון, אשר גרוניס, ולפיהם "התופעה שבמסגרתה החלו חברי כנסת לפנות באופן תדיר לבית המשפט כ'עותרים ציבוריים' בהחלט מעוררת דאגה". כעת מבקש קיש, באמצעות התיקון לחוק היסוד, למנוע זאת מחברי הכנסת.

 

גורם בסביבת ראש הממשלה היגב לטענות האופוזיציה, ואמר: "ראש הממשלה שמע לראשונה על הצעת החוק דרך התקשורת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי,AFP
יו"ר האופוזיציה הרצוג וראש הממשלה נתניהו
צילום: אלכס קולומויסקי,AFP
מומלצים