שתף קטע נבחר

אבו מאזן בפרלמנט האירופי: "סייעו לנו לסיים את הכיבוש"

יו"ר הרשות הפלסטינית מתח ביקורת חריפה על ישראל והאשים אותה בהרג פלסטינים ובהתנהגות פשיסטית. עם זאת, הוא הדגיש כי ידו מושטת לשלום. "הקיצוניות בישראל הביאה פוליטיקאים כמו הרצוג, יעלון וברק ועוד אנשי תקשורת למתוח ביקורת על הממשלה". נתניהו: אבו מאזן הראה את פרצופו האמיתי

 

אבו מאזן בפרלמנט האירופי, היום (צילום: EPA) (צילום: EPA)
אבו מאזן בפרלמנט האירופי, היום(צילום: EPA)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן נאם בצהריים (יום ה') בפני הפרלמנט האירופי בבלגיה, מתח ביקורת חריפה על ישראל, אך הדגיש כי ידיו מושטות לשלום. לדבריו, ישראל עדה בימים אלה לקיצוניות הולכת וגוברת הן מצד המתנחלים והן מצד צה"ל, שלדבריו מבצע "הרג לא חוקי". עוד אמר אבו מאזן כי "הקיצוניות הזו הביאה פוליטיקאים בישראל כמו הרצוג, יעלון וברק ועוד אנשי תקשורת למתוח ביקורת על הממשלה". הוא ציטט דברים שהם אמרו, לפיהם ישראל מתנהגת באופן פשיסטי.

 

על כך הגיב ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אבו מאזן הראה בבריסל את פרצופו האמיתי. מי שמסרב לפגוש את נשיא המדינה ואת ראש הממשלה למשא ומתן ישיר, ומי שמפיץ עלילת דם מול הפרלמנט האירופי, טוען בשקר כי ידו מושטת לשלום. ישראל מחכה ליום שאבו מאזן יפסיק להפיץ שקרים ולעסוק בהסתה.

עד אז, תמשיך ישראל להגן על עצמה מפני ההסתה הפלסטינית, שמניעה מעשי טרור".

 

אבו מאזן, שזכה בסיום דבריו לתשואות, אמר כי "אי-קיומה של מדינה פלסטינית ואי-יישומו של פתרון שתי המדינות מאריכים את הסכסוך ומפיצים קיצוניות. אנחנו נגד הטרור הבינלאומי, וכדי שהטרור נגדכם יבוא לקצו עליכם להביא לסיום את הכיבוש הישראלי".

 

הוא פנה לעם הישראלי, לממשלה ולמפלגות בישראל ואמר: "הידיים שלנו מושטות לשלום ויש לנו רצון ונחישות עזה להגיע לשלום. אבל האם הידיים שלכם מושטות לשלום? האם אתם מוכנים להכיר בעוול ההיסטורי?"

 

ריבלין ואבו מאזן. יו"ר הרשות לא הסכים להיפגש (צילום: אלכס קולומויסקי, EPA) (צילום: אלכס קולומויסקי, EPA)
ריבלין ואבו מאזן. יו"ר הרשות לא הסכים להיפגש(צילום: אלכס קולומויסקי, EPA)
בנושא ההתנחלות אמר יו"ר הרשות כי ישראל ממשיכה את הבנייה בהן ודרש להפסיקה "כדי להתחיל במשא ומתן". הוא קרא למדינות האיחוד האירופי: "סייעו לנו לסיים את הכיבוש הזה". לדבריו, "ישראל הפכה את פלסטין לכלא גדול".

 

אבו מאזן אמר עוד: "המשך ההתכחשות לזכויות שלנו מוליד טרור ואלימות. אנחנו דוגלים בפתרון שתי המדינות והקמת מדינה פלסטינית על כל שטח הגדה המערבית שמזרח ירושלים בירתה. אנחנו לא מתנגדים לחילופי שטחים באופן מינורי".

 

המנהיג הפלסטיני הוסיף: "אנחנו רוצים שהיוזמה הערבית תיושם כמו שהיא אושרה בלי תיקונים". אבו מאזן הביע גם הערכה למאמצים הבינלאומיים וליוזמה הצרפתית בפרט: "אנחנו מצפים לוועידה בינלאומית לשלום שבה ייקבע לוח זמנים מוגדר למשא ומתן".

 

בנוסף, הוא טען כי צריך להיות מנגנון מעקב בינלאומי במתכונת של הסכם הגרעין עם איראן שיעקוב אחר יישום ההחלטות של אותה ועידה.

 

אבו מאזן גם האשים את הרבנות בישראל בטענה שהרבנים קראו להרעיל את המים כדי להרוג פלסטינים. הרב הראשי לישראל דוד לאו הגיב לדברים: "רבני ישראל רואים ערך עליון בחיי אדם, אנו אמונים על המימרא כי 'חביב כל אדם שנברא בצלם'. אני פונה בקריאה למנהיגים הדתיים ברשות הפלסטינית להסתייג בהקדם מדברי ההסתה הקשים שהושמעו. על המנהיגים הרוחניים מכל הצדדים מחויבות עליונה לפעול להרגעת הרוחות ולהרבות שלום בעולם".

הפגישה שלא הייתה

למרות מאמציו של נשיא הפרלמנט האירופי מרטין שולץ להפגיש בין אבו מאזן לנשיא המדינה ראובן ריבלין, שגם הוא הגיע לבריסל ונאם בפני הפרלמנט, אבו מאזן סירב לפגישה.

 

 

בנאומו בפרלמנט התייחס ריבלין להנהגה הפלסטינית ואמר: "כדי להגיע להסדר קבע מלא נדרשת מנהיגות אפקטיבית. ההנהגה הפלסטינית מפוצלת היום, (לפחות) לשניים. הרשות הפלסטינית, השולטת ביהודה ושומרון ומנגד, חמאס, השולטת בעזה, מחויבת אידיאולוגית להשמדת ישראל, בדרג המדיני והצבאי שלה". ריבלין התייחס גם למצוקה כלכלית קשה אשר מערערת את היציבות ומזינה את האלימות. הנשיא הוסיף שיש כמה תנאים הכרחיים לבניית אמון בין הצדדים. "פיתוח הכלכלה הפלסטינית, תשתיות בעזה וביהודה ושומרון. יש לשקם את עזה ולפתור את הטרגדיה האנושית שבמסגרתה מוחזקים כמיליון וחצי פלסטינים כבני ערובה בידי ארגון טרור. השקעה במיזמים משותפים שמהותם יצירת אינטרס משותף. ולבסוף - חינוך. הכשרת הלבבות בשני הצדדים לאפשרות של חיים בכבוד הדדי", אמר ריבלין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
אבו מאזן בבריסל, היום
צילום: AFP
מומלצים