שתף קטע נבחר

צילום: AP

ממנהיג העזיבה לר"מ? זה המועמד להחלפת קמרון

ראש הממשלה הבריטי קמרון התפטר אחרי משאל העם, ראש העיר לונדון לשעבר בוריס ג'ונסון הוא הפייבוריט להחליפו. לצד "בוריס הליצן" שהשווה בין האיחוד לגרמניה הנאצית, מועמדים גם שר המשפטים "הציוני" ושרת הפנים ש"תמיד תתמוך בישראל"

הקפטן המפסיד עזב, וכעת בריטניה מחפשת רב חובל חדש: לאחר התפטרותו של ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון בעקבות המפלה במשאל העם וההחלטה לעזוב את האיחוד האירופי, ראש העיר לונדון לשעבר בוריס ג'ונסון הוא המועמד הבולט להחליפו בתפקיד.

 

אחרי שכמעט 52% מאזרחי בריטניה תמכו בעזיבת האיחוד, הודיע קמרון בנאום דרמטי כי יתפטר מהתפקיד באוקטובר. לפי סוכנות ההימורים לדברוקס, ג'ונסון הוא הפייבוריט להחליפו. ברשימת המועמדים נמצאים גם שרת הפנים תרזה מאי ושר המשפטים מייקל גוב, שכמו ג'ונסון הוביל את הקמפיין לעזיבת בריטניה את הגוש האירופי. גם שרי קבינט נוספים עשויים להתמודד על המשרה המתפנה. 

 

 

ג'ונסון. המועמד המוביל לרשת את קמרון (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
ג'ונסון. המועמד המוביל לרשת את קמרון(צילום: gettyimages)
האופניים של בוריס (צילום: AFP) (צילום: AFP)
האופניים של בוריס(צילום: AFP)

עם אסף גרניט ב"מחניודה" (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
עם אסף גרניט ב"מחניודה"(צילום: gettyimages)

לצד הנשיא ריבלין (צילום: AFP) (צילום: AFP)
לצד הנשיא ריבלין(צילום: AFP)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)
קמרון ורעייתו סמנתה. סוף הדרך כראש ממשלה (צילום: AP) (צילום: AP)
קמרון ורעייתו סמנתה. סוף הדרך כראש ממשלה(צילום: AP)

קמרון היה צפוי להישאר עוד שנים בראשות ממשלת בריטניה, לאחר שנבחר אשתקד לכהונה שנייה. אבל כשרעייתו סמנתה לצדו הוא אמר מחוץ לדאונינג 10 כי אינו "רב החובל" הנכון לנווט את בריטניה במשא ומתן הקרוב עם האיחוד - לאחר שעמד בראש מחנה התומכים בהישארות באיחוד. "יש לכבד את רצון העם הבריטי. אנחנו צריכים להתכונן למשא ומתן עם האיחוד, וזה ידרוש מנהיגות חזקה", הוסיף קמרון.

 

שר ההגנה מייקל פאלון אמר עם זאת כי מוקדם מדי להעריך מי יחליף את קמרון. "עכשיו צריך לייצב את הכלכלה, להרגיע את בנות בריתנו ולהמשיך את התוכנית שלמענה כולנו נבחרנו בשנה שעברה", הבהיר פאלון, שכינה את התפטרותו של קמרון אצילית.

 

 

תרזה מיי. שרת הפנים מ-2010 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
תרזה מיי. שרת הפנים מ-2010(צילום: AFP)

מייקל גוב: "חבר של ישראל" (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
מייקל גוב: "חבר של ישראל"(צילום: gettyimages)
 


אבל למרות זאת מסומן ג'ונסון, שכונה "בוריס הליצן" כמועמד הראשי להחלפת קמרון. ג'ונסון, בן 51, הגיע לפוליטיקה מעולם התקשורת והצליח לסחוף אחריו תומכים רבים בעיקר בשל הופעתו הכריזמטית. בין הישגיו הגדולים של ג'ונסון בכהונתו כראש העיר לונדון אפשר לציין את הכנסת שירות השכרת האופניים למרכז לונדון - שירות שזכה לשם "האופניים של בוריס". הוא שימש כראש העיר בעת אולימפיאדת לונדון 2012.
 
ג'ונסון, שביקר בישראל לאחרונה והתייצב נגד תנועת ה-BDS, אמר בנאום הניצחון שלו כי "חשוב לציין כי אין צורך להזדרז וכמו שראש הממשלה אמר, דבר לא ישתנה בטווח הזמן הקרוב". לדבריו, בריטניה תרוויח בעתיד מהצבעתה לעזוב את האיחוד: "נוכל למצוא שוב את הקול שלנו בעולם, כמדינה עם הכלכלית החמישית בגודלה בעולם. אני חושב שיש לנו הזדמנות נפלאה - אנחנו יכולים להעביר את החוקים ולקבוע את רמת המסים בדיוק על פי צרכי הכלכלה הבריטית". 
 

בלונדון רוב גדול דווקא תמך בהישארות באיחוד - כ-60% מהמצביעים בבירה - וג'ונסון שמע הבוקר בוז וקריאות גנאי בעת שעזב את ביתו. "חלאה", צעקו לעברו מפגינים, והוא לא אמר מילה לעיתונאים ביומו הגדול בקריירה. במהלך הקמפיין שאותו הוביל טען ג'ונסון כי האיחוד האירופי הולך בדרכה של גרמניה הנאצית.

 

ג'ונסון השווה בין האיחוד לבין הצורר הנאצי אדולף היטלר, וטען שמטרת הגוש בן 28 המדינות ליצור מדינת-על דומה בדיוק לניסיון של המנהיג הגרמני ושל הקיסר הצרפתי נפוליאון בונפרטה לשלוט ביבשת האירופית. "ההיסטוריה אופיינה בניסיונות חוזרים של אנשים לגלות מחדש את הילדות האבודה של אירופה על ידי הניסיון לאחד אותה. נפוליאון, היטלר, אנשים שונים ניסו לעשות את זה - וזה הסתיים בצורה טרגית. האיחוד האירופי הוא ניסיון לעשות זאת בשיטות שונות".

ג'ונסון נשוי לעורכת הדין רינה ווילר, שאיתה החל במערכת היחסים עוד כשהיה נשוי לאשתו הראשונה. שמו נקשר גם בשמה של האמנית הלן מקינטייר, שנפרדה מבעלה לאחר שבבדיקת דם התברר כי הוא אינו אביה של בתה. בקרב הקהילה היהודית בלונדון הייתה בעבר תמיכה רבה בג'ונסון, בין היתר עקב שורשיו היהודיים (אבי סבו היה יהודי שחי ברוסיה) והתבטאויותיו נגד החרם האקדמי על ישראל.

 

תרזה מיי, בת 49,  משמשת כשרת הפנים מאז 2010. במהלך מבצע צוק איתן היא ניצבה לצד ישראל. "אף ממשלה דמוקרטית לא יכולה, מול איום כזה, לא לעשות דבר אלא לשמר הגנה חזקה ויכולות ביטחון ולהשתמש בהם לפי הצורך. לכן אני - וכל הממשלה הבריטית - תמיד נתמוך בזכותה של ישראל להגן על עצמה", אמרה לצד שגריר ישראל בלונדון.

 

גוב, בן 38, הוא סופר ועיתונאי מוערך שהפך לכוכב של המפלגה השמרנית. ב-2010 הוא נבחר לתפקיד שר החינוך בממשלת דיוויד קמרון, ובשנה שעברה מונה לתפקיד שר המשפטים. הוא אוהד קבוצת קווינס פארק ריינג'רס והונו מוערך במיליון ליש"ט. בעבר כינה עצמו "ציוני גאה" וסייע בגיוס כספים לישראל. "אני גאה להיות חבר של ישראל", אמר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: gettyimages
בוריס ג'ונסון. היורש?
צילום: gettyimages
מומלצים