שתף קטע נבחר

בנק ישראל: ירידה של 24% משכנתאות במאי

הירידה בכמות ההלוואות בהשוואה לשנה שעברה מיוחסת להעלאת מס הרכישה בחודש יוני האחרון, בהם משקיעים רבים מיהרו ליטול משכנתאות בטרם יחוייבו בשיעור מס גבוה יותר. היקף המשכנתאות החדשות שנטל הציבור עמד על 5.35 מיליארד, ירידה של 7% בהשוואה לאשתקד

היקף המשכנתאות החדשות שנטל הציבור בחודש מאי עמד על 5.35 מיליארד - ירידה של 7% בהשוואה לנתון המקביל אשתקד. כך עולה מנתונים שמפרסם היום (א') בנק ישראל. בסך הכל נטל הציבור 7,775 הלוואות חדשות למטרות מגורים לעומת 10,303 בחודש מאי בשנה שעברה, מה שמהווה ירידה של כ-24% במספר ההלוואות.

 

כתבות נוספות בערוץ הנדל"ן

 

נציין כי הירידה בכמות ההלוואות בהשוואה לשנה שעברה מיוחסת להעלאת מס הרכישה בחודש יוני האחרון, בהם משקיעים רבים מיהרו ליטול משכנתאות בטרם יחוייבו בשיעור מס גבוה יותר.

 

עם זאת קצב נטילת ההלוואות עדיין גבוה ועל פי ההערכות בענף הבנקאות עד סוף השנה הבנקים יעמידו משכנתאות לרוכשים בגובה של כ-60 מיליארד שקל, 5 מיליארד שקל פחות משנת 2015, שהיוותה שנת השיא בכל הזמנים בהיקף נטילת משכנתאות חדשות מהבנקים (65 מיליארד שקל).

 

גובה ההלוואה הממוצעת ממשיך להיות גבוה, נתון המחזק את דבריה של המשנה לנגידת בנק ישראל ד"ר נדין בודו-טרכטנברג בשבוע שעבר. בחודש מאי ההלוואה הממוצעת עמדה 688 אלף שקל השנה לעומת 559 אלף שקל בשנה שעברה. היקף ההלוואות שנטלו משקיעים בחודש מאי השנה נמוך בכ-7% בהשוואה לחודש המקביל בשנה שעברה. מה שיכול היה להצביע על הסיבה בגינה גובה ההלוואה הממוצעת גבוה באופן ניכר הוא שיעור ההלוואות שנטלו המשקיעים מסך ההלוואות הכללי, זאת משום שמשקיעים אינם יכולים ליטול הלוואה שסכומה עולה על 50% מערך הנכס, ולכן הם נאלצים למצוא מקורות מימון אחרים על מנת לממן את הרכישה.

 

אולם מה שמפתיע כי שיעורם ביחס למספר ההלוואות נותר דומה השנה גבוה יותר מהנתון המקביל בשנה שעברה, כ-16% מסך ההלוואות השנה נטלו משקיעים לעומת כ-13% בשנה שעברה, מה שמצביע על כך שייתכן ואפקט העלאת מס הרכישה התפוגג וכמות המשקיעים שרוכשים את דירותיהם באמצעות הלוואות מהבנקים לא השתנתה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים