שתף קטע נבחר

חסר לב משותף, לא מטבע משותף

בים המילים שנכתבו על הברקזיט, צפות ועולות שאלות כמו: מה יעשו מדינות האיחוד הנוספות, ואיך תשפיע על העולם עזיבת בריטניה את האיחוד? הרב לייטמן טוען כי יש לקרוא נכון את המפה הגלובלית של מערכת הטבע כדי לצאת מסבך היחסים האירופי אל חיים חדשים

בשיתוף קבלה לעם

 

בשנת 1992, חודשים ספורים לפני הקמת האיחוד האירופי, יצאתי לסיור מקיף בצרפת. לכל אורכה ורוחבה של הרפובליקה הצרפתית נפרסה אז תעמולה רבגונית, מלווה בחומרי הסברה, שקראה לאזרחים לתמוך במיזם החדשני של שוק כלכלי-ביטחוני משותף. כבר אז קיננה בי תחושה ברורה שהעסק אבוד מראש ועלול בסופו של תהליך להוביל לקריסת היבשת.

 

במהלך השנים השקעתי מאמצים רבים במפגשים עם נציגי השוק האירופי, כתבתי על כך וניסיתי להסביר עד כמה חיונית האחדות לשלמות אירופה, ומהי השיטה להשיגה.

כבר אז קיננה בי תחושה ברורה שהעסק אבוד מראש. בתמונה: צעירים בריטים ב הפגנות לאחר יציאת בריטניה מהאיחוד האירופי  (צילום:gettyimage) (צילום:gettyimage)
כבר אז קיננה בי תחושה ברורה שהעסק אבוד מראש. בתמונה: צעירים בריטים ב הפגנות לאחר יציאת בריטניה מהאיחוד האירופי (צילום:gettyimage)

אינני כלכלן או חוקר יחסים בינלאומיים, אך מתוך חקר ועיסוק מתמיד בביו-קיברנטיקה ובחכמת החיבור, שמלמדות את הקשר הפנימי של מערכות הטבע והחברה האנושית, דבר אחד ברור לי: כל ניסיון לחיבור אשר איננו מתחשב בעובדה שמערכת הטבע פועלת על פי חוקיות גלובלית ואינטגרלית, דינו להיכשל. כמו בריטניה, גם למדינות האחרות החברות ב"איחוד" האירופי המלאכותי מומלץ לטובתן לנטוש את הספינה השוקעת מהר ככל האפשר. התאגדות שמבוססת על אינטרסים כלכליים בלבד, מובלת על ידי בנקים ומוסדות כלכליים ותעשייתיים, וכל עניינה רווחה כלכלית דרך הסרת גבולות וכפיית מדיניות הגירה – אין לה סיכוי להצליח.

 

יתר על כן, הכישלון המהדהד עלול להתניע אפקט דומינו, שיוביל לעלייתם של מנהיגי הימין הקיצוני לשלטון במדינות שונות באירופה. המדיניות הבדלנית עלולה להקצין ולהידרדר עד כדי שפיכות דמים.

 

איך מנטרלים את הפצצה האירופית המתקתקת?

עם פרסום תוצאות משאל העם הדרמטי בבריטניה, חשפה "גוגל" נתונים מעניינים על תוצאות החיפוש ברשת - שתי השאלות הנפוצות ביותר היו: מהו האיחוד האירופי, ומה המשמעות של עזיבתו.

 

איחוד ממשי ונכון יתקיים רק כאשר יבשת אירופה תהיה מקושרת כרשת אחת - חברה אחת, מדינה אחת, עם אחד. לא עשרים ושמונה מדינות נפרדות אשר כפופות בעקיפין לגרמניה, ששולטת ביד רמה במועצת האיחוד האירופי בבריסל, אלא מאזן כוחות שווה בין כלל המדינות, חזקות וחלשות. "ואל תתמה, מה שאני מערבב יחד את שלומו של ציבור אחד, עם שלום העולם כולו, כי באמת כל העולם נחשב רק לציבור אחד ולחברה אחת" ("כתבי בעל הסולם").

איחוד ממשי ונכון יתקיים רק כאשר יבשת אירופה תהיה מקושרת כרשת אחת - חברה אחת, מדינה אחת, עם אחד. ()
איחוד ממשי ונכון יתקיים רק כאשר יבשת אירופה תהיה מקושרת כרשת אחת - חברה אחת, מדינה אחת, עם אחד.

ויתור הדדי, התקרבות אנושית ועשייה למען האחר הם היסוד לכל מערכת יחסים תקינה - כמו במשפחה - והם גם המרכיב שמזין ושומר על הקשר לאורך זמן. ערבות הדדית "כאיש אחד בלב אחד" היא המטרה שעל האירופאים לשאוף אליה. רק על גבי השכבה הראשונית הזו אפשר לבנות שכבות כלכליות, ביטחוניות, מדיניות, תרבותיות ועוד. מדינות אירופה משולות לזוג הנמצא על סף גירושין וחי בסכסוך ובלית ברירה תחת קורת גג אחת, ללא חיבור ואהבה.

 

אבולוציה של איחוד

חכמת הקבלה היא חכמת החיבור. לפיה, מערכת הטבע היא מערכת שלמה, מקושרת ומתנהלת אינסטינקטיבית כאורגניזם אחד ברמות הקיום: דומם, צומח וחי, "וגר זאב עם כבש, ונמר עם גדי ירבץ". כאשר האדם מתערב בשלמות הזו, הוא מפר את האיזון, פוגע בו ובהכרח מחריב את הטבע.

 

חוקי האיזון במערכת הטבע קובעים שהאגואיזם שטבוע בנו מלידה, "יצר לב האדם שרע מנעוריו", ימשיך להבדיל ולהפריד בינינו. כל עוד אנחנו פועלים כל אחד לעצמו, ונוהגים באדישות ובאכזריות זה בזה, אנחנו זוכים ממערכת הטבע לתגובת שרשרת שלילית. עלינו להיצמד אל כוח האחדות שבטבע, הכוח שמייצב את המציאות. כאשר נתאים את מערכת היחסים בינינו לחוקיות שלו ונפעל מתוך התחשבות בזולת, נזכה לטוב ולשפע.

מעצם המאמץ לשמור על התקשרות נכונה בין בני האדם, מעל כל המחלוקות וההבדלים, מתעורר בקרבנו כוח החיבור - אותו כוח חיובי שטמון במעמקי מערכת הטבע, ובאמצעותו נוכל לאזן את היחסים בינינו ולהשכין שלום, כמו שכתוב "על כל פשעים תכסה אהבה". כאשר האיברים של האיחוד האירופי - מדרום ספרד ועד צפון נורבגיה, וממזרח רוסיה ועד למערב אירלנד - יתאחו לגוף אחד, חי, קיים ופועם, תוכל להיבנות באירופה חברה מתוקנת, שעל בסיסה אפשר לפתח מערכות קשר נוספות.

 

בית ספר לאחדות

כדי למנוע זעזועים נוספים בתקופה הקרובה, כמו: הפסדים כלכליים קשים, גלי הגירה עצומים, התגברות האסלאם הקיצוני, עליית הפשיזם והגזענות או חלילה מלחמת אחים, נדרשות מדינות האיחוד האירופי לסוג של חשבון נפש ובירור ביקורתי: מהו איחוד? לשם מה אנחנו זקוקים לו? איך נגיע לאיחוד הנכון בינינו? ומה עלול לקרות אם לא נצעד בכיוון הנכון?

 

בידי מוסדות השוק האירופי המשותף עוצמה רבה. אילו יחליטו חברי המטה בבריסל לקדם תהליך חינוכי לשינוי המודעות ולריכוך הלבבות, המהפך הרגשי עשוי להתרחש בתוך חודשים עד שנים ספורות. כל האמצעים לבניית קשר כזה כבר קיימים, וקצב ההתפתחות נמצא בידיהם. כשם שתעמולה מבריקה הביאה לצמיחת האיחוד האירופי, כך שיווק חכם, עקבי וממושך של חכמת החיבור יאפשר את המשך קיומו.

 

תוכניות ממשלתיות יישומיות לקירוב בין בני האדם, קורסים אקדמיים ואפשרויות ללימוד טבע האדם, לצד חשיפה נרחבת בכלי התקשורת לאותו כוח החיבור הטמון בינינו - יכולים לגלות לאירופאים רובד נוסף וחבוי של יחסים ביניהם, אשר באפשרותו לשמש תשתית לאינספור התקשרויות בריאות בכל תחומי החיים, כל שכן להצלת הספינה האירופית הטובעת במצולות.

 

לקריאת הכתבה בשפה הרוסית

 

הרב ד"ר מיכאל לייטמן עומד בראש ארגון "קבלה לעם " העולמי. מדי יום מעניק הרב ד"ר לייטמן שיעורי קבלה המשודרים בערוץ 66. לפרטים על מסלולי הלימוד של מכללת "קבלה לעם", התקשרו לטלפון 1-700-509-209. 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: GETTYIMAGES
צעירים מוחים נגד תוצאות משאל העם בבריטניה
צילום: GETTYIMAGES
צילום: טים נוקס
הרב ד"ר מיכאל לייטמן
צילום: טים נוקס
מומלצים