שתף קטע נבחר

צילום: EPA, רויטרס

החשש התממש: לבריטניה כבר אין דירוג אשראי מושלם

סוכנות הדירוג S&P הורידה את דירוג האשראי של בריטניה בשתי דרגות לאחר ההחלטה במשאל העם לפרוש מהאיחוד. גם סוכנות פיץ' הורידה את הדירוג הבריטי. הערב הבהיר ראש הממשלה המתפטר קמרון כי לא יהיה משאל עם חוזר וקרא ליישם את הפרישה. צפו בחברי הלייבור מקניטים את קורבין בפרלמנט

הסנונית הראשונה להחלטת הפרישה: סוכנות הדירוג S&P הורידה הערב (ב') את דירוג האשראי המושלם של בריטניה AAA בשתי דרגות ל-AA בעקבות תוצאות משאל העם וההחלטה לפרוש מהאיחוד האירופי. לאחר ההחלטה אמרו בסוכנות כי לא יהיה מנוס מהורדת הדירוג. אליה הצטרפה גם סוכנות פיץ' שהורידה לבריטניה את הדירוג מ-AA+ ל-AA.

 

עוד לפני ההחלטה של סוכנות הדירוג, בסוכנות הדירוג מודי'ס הורידו בשבת את תחזית דירוג האשראי של בריטניה מ"יציב" ל"שלילי". בהחלטה נאמר כי "בשנים הקרובות שבהן בריטניה תצטרך לדון מחדש ביחסי הסחר עם האיחוד האירופי, מומחי מודי'ס מדגישים את חוסר הוודאות, את צמצום האמון ואת הירידה בהוצאות ובהשקעות שיובילו לצמיחה איטית יותר". במודי'ס מעריכים שנטישת האיחוד האירופי תשאיר את בריטניה - הכלכלה החמישית בגודלה בעולם - עם פחות תקציב להשקעה בשירותים הציבוריים.

 

בינתיים, מפלגת השלטון השמרנית בבריטניה מסרה היום כי לממלכה עשוי להיות ראש ממשלה חדש עד תחילת ספטמבר, אחרי שדיוויד קמרון הודיע כי יתפטר מתפקידו בעקבות הכישלון במשאל העם על ההישארות באיחוד האירופי. בינתיים מתחיל קמרון להניח את היסודות למחליפו לצאת מהאיחוד.

 

בשישי, אחרי ההצבעה הדרמטית במשאל העם שקבעה כי בריטניה תפרוש מהאיחוד האירופי, הודיע קמרון כי יעזוב את התפקיד עד אוקטובר. אחרי הודעתו החל בצמרת המפלגה והממשלה קרב ירושה על ההנהגה. היום קרא קמרון לשריו לאחד כוחות במשימות החשובות שעל הפרק, ובמקביל החל לגבש קבוצה שתייעץ לראש הממשלה הבא על היציאה מהאיחוד ועל האפשרויות שמחכות לבריטניה מחוץ לאיחוד האירופי.

דיוויד קמרון, היום בפרלמנט (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
דיוויד קמרון, היום בפרלמנט(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

"למרות שלעזוב את האיחוד לא הייתה הדרך שהמלצתי עליה אני הראשון להלל את החוזק יוצא הדופן שלנו כמדינה", אמר קמרון לפרלמנט. "בזמן שאנחנו ממשיכים ביישום ההחלטה הזאת ומתמודדים מול האתגרים שהיא ללא ספק תביא, אני מאמין שאנחנו צריכים לאחוז בחזון של בריטניה שרוצה שיכבדו אותה מעבר לים, שסובלנית בביתה ומנהלת יחסים עם העולם".

 

כשנשאל על האפשרות לקיים משאל עם נוסף, על רקע מספר גדול של בריטים שחתמו על עצומה ברשת, אמר קמרון כי חייבים לכבד התוצאות של יום חמישי וליישם אותן "בצורה הטובה ביותר" למרות שהן "לא התוצאות שלדעתי הכי טובות לבריטניה". קמרון הדגיש כי כרגע בריטניה לא תקיים שיחות רשמיות עם האיחוד האירופי על תהליך היציאה, ובמקביל קרא בפרלמנט לא לנסות לסכל את ה"ברקסיט".

הדוברת של קמרון אמרה שקבוצת היועצים שהקים "תוודא שעבודת השטח נעשתה ושאנחנו מוכנים לראש ממשלה חדש. זה קשור לעצות על מגוון הנושאים שאנחנו נצטרך לבדוק אותם, שקשורים למעבר". הדוברת הוסיפה שבפגישה עם הקבינט קמרון קרא לשריו הבכירים לשתף פעולה בענייניה השוטפים של הממשלה, שלטענת המבקרים נזנחו במהלך חודשי הקמפיין של משאל העם.

 

מאז הודעת ההתפטרות של קמרון מסומן בוריס ג'ונסון, ראש העיר לונדון לעבר, כפייבוריט להחליפו. גרהאם בריידי, ראש "ועדת 1922" שקובעת את מדיניות המפלגה, אמר שלפי המלצות הוועדה המרוץ על ההנהגה יחל בשבוע הבא ולא יימשך מעבר לשני בספטמבר. המצב מתוח גם במפלגת הלייבור, שם מעמדו של היו"ר ג'רמי קורבין רעוע. במהלך נאום בבית הנבחרים תקף את חברי מפלגתו וספג קריאות בוז.


פורסם לראשונה 27/06/2016 20:28

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
דיוויד קמרון
צילום: רויטרס
מומלצים