שתף קטע נבחר

שטייניץ יצביע בעד: "יעלון תמך בהסכם עם טורקיה"

שר הביטחון הנוכחי ליברמן מתנגד להסכם הפיוס, אבל השר שטייניץ בטוח כי "מדובר בהסכם טוב מאוד למדינת ישראל" - ונתלה בתמיכתו של שר הביטחון הקודם, שהודח מתפקידו. "לא לחתום זה חוסר אחריות"

 

על רקע התנגדותו של שר הביטחון אביגדור ליברמן להסכם הפיוס מול טורקיה, טוען הבוקר (ג') שר האנרגיה יובל שטייניץ כי שר הביטחון הקודם משה יעלון, שהודח מתפקידו, דווקא תמך במתווה בכל הדיונים שעסקו בכך. בראיון לאולפן ynet הוסיף השר שטייניץ: "מנגנון הפיצויים נבע מהדרישה הישראלית שכל הסכם יכלול הגנה על חיילי וקציני צה"ל כדי שלא ימשיכו להיתבע על מיליוני שקלים בבתי המשפט בטורקיה". הבוקר נחתם ההסכם - עוד לפני שאושר בקבינט.

 

אישור הסכם הפיוס עם טורקיה יובא לקבינט, שם מלבד ליברמן הודיעו גם שרי הבית היהודי נפתלי בנט ואיילת שקד שיתנגדו. אבל שטייניץ טוען: "מדובר בהסכם טוב מאוד למדינת ישראל".

 

- ישראל משלמת לטרוריסטים, משאירה את גופות החיילים בעזה. למה זה כל כך טוב?

"אני מסתכל על ההסכם כמכלול. זה הסכם טוב מאוד כי בשש שנים האחרונות של נתק וקרע עם מעצמה אזורית חשובה מאוד, האינטרסים של ישראל נפגעו. חידוש היחסים עם טורקיה הוא בעל חשיבות עליונה גם לבלימת איראן וההתפשטות של איראן לסוריה והפיכתה לבסיס צבאי של איראן.

שטייניץ. "לא לחתום על ההסכם זה חוסר אחריות" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
שטייניץ. "לא לחתום על ההסכם זה חוסר אחריות"(צילום: גיל יוחנן)

"יש לנו כאן גם אינטרס משותף עם טורקיה מבחינה כלכלית. לא רק האפשרות לפתח שדות גז עתידיים, אלא גם הייצוא בכלל לטורקיה שנפגע ואנחנו מקווים שיחזור לקדמותו".

 

- ואת זה לא מבינים ליברמן ובנט?

"ישראל צריכה להיות חסרת אחריות מבחינת הביטחון הלאומי שלה לא לחתום על ההסכם הזה".

 

- למה ליברמן ובנט נגד?

"תצטרך לשאול אותם".

 

- שר הביטחון אומר שזה הסכם רע.

"תצטרך לשאול אותו. אני יכול לומר לך ששר הביטחון הקודם, בכל הדיונים שהיו - תמך בהסכם".

 

- כרגע חמאס לא משלם שום מחיר. החיילים שלנו אצלו והטורקים הולכים לשקם את רצועת עזה. הם יקבלו רק בונוסים וצ'ופרים וממתקים מההסכם הזה.

"מה שאמרת פשוט לא נכון. קודם כול אין לי ספק שחמאס מעדיף שלא יהיה הסכם. הם מעדיפים להגדיל את הבידוד של ישראל ושלא יהיה שיתוף פעולה בין ישראל למצרים ובוודאי לא בין ישראל לטורקיה. שנית, אין בהסכם הזה השום חידוש מהבחינה הזאת. גם בעבר אפשרנו הכנסת ציוד הומניטרי או בניית בתי חולים או מתקנים לטיפול בביוב בעזה. הטורקים כבר שנתיים-שלוש מקימים בית חולים בעזה. הקוורטט הקים שם מפעל לטיהור שפכים. תמיד אמרנו שאנחנו לא רוצים להרעיב את האוכלוסייה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר שטייניץ ונשיא טורקיה ארדואן
מומלצים