שתף קטע נבחר

הרופאה ששברה שתיקה: "ראיית הזהב" נגד רוצח נשותיו

ד"ר מריה זקוטסקי, שסיפקה לשמעון קופר את החומר הקטלני שבעזרתו רצח את אשתו, ג'ני מור חיים, העידה נגדו. השופט פסק: "סבורני שהאמינה לסיפורו של הנאשם על המשימה שהוטלה עליו לחסל מחבל בחו"ל, ושלא ידעה כי הנאשם היה נשוי לג'ני. התצרף האיום התגלה, והיא פקחה את עיניה רק בחקירתה במשטרה"

 

שמעון קופר בבית המשפט  (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
שמעון קופר בבית המשפט (צילום: מוטי קמחי)

מה הביא להרשעתו של שמעון קופר ברצח שתי נשותיו לאחר שנים של דיונים משפטיים? בעת ההרשעה הגדיר היום (ג') בית המשפט כ"ראיית זהב" את עדותה של ד"ר מריה זקוטסקי, הרופאה המרדימה שסיפקה לקופר את החומר הקטלני שבו נעזר ברצח ג'ני מור חיים. 15 שנה לפני כן רצח את אורית קופרשמידט.

 

השופט מנחם פינקלשטיין הסביר בנוגע לעדותה של זקוטסקי, כי "שבירתה בחקירה המשטרתית והתוודותה, הן שהיוו את נקודת המפנה בחקירה". הד"ר הכירה את קופר ב-2006, ובין השניים התפתח קשר רומנטי. קופר כהרגלו הציג לה שקרים רבים, אחד מהם לדבריה היה "גביעים שמוכיחים את הצטיינותו באומנות לחימה שלמד לדבריו ביפן". בעיניה היה איש ביטחון רציני ומרשים. "היא התאהבה בו", קבע בית המשפט.

ג'ני מור חיים  ()
ג'ני מור חיים

ד"ר מריה זקוטסקי (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
ד"ר מריה זקוטסקי(צילום: ג'ורג' גינסברג)
 

הכרעת הדין מלמדת על הסיפור המופרך המלא שסיפר לה קופר כדי שתעביר לו את החומר הקטלני. לדבריה, הוא אמר לה שעליו לחסל מחבל ערבי "שמתגורר בארמון בארצות הברית מוקף עשרות אנשים, בן 50 ושוקל 100 ק"ג". מריה שהאמינה לו סיפקה לו את החומר. הוא סיפר לה שנסע למשימת החיסול, ולאחר מכן העידה על שיחה שקיבלה מבנו. זה אמר לה: "עכשיו התקשרו מהעבודה של אבא. הכול בסדר, הוא פצוע קל". קופר התקשר בהמשך וסיפר כי המחבל חוסל. "לא נכנסתי לפרטים. מה שהיה חשוב באותו רגע - שהוא חי, בריא ושלם, שהוא מסיים את השלב החשוב שלו ושאנחנו מתחילים לחיות כמו אנשים נורמליים", העידה.

 

לאחר מותה של מור חיים הודתה זקוטסקי שעלתה בה המחשבה שמא קופר גרם למותה. היא שאלה אותו, "עשית משהו?", אבל לדבריה הוא הפיג את כל חששותיה. "אמרתי לך שלג'ני לא עשיתי שום דבר, ואת לא נתת לי שום דבר", כך העידה שאמר לה. בעימות המשטרתי ביניהם אמרה: "הערתי אותך באמצע הלילה ואני אומרת, 'שמעון, אני יודעת שאתה כועס עלי שאני כל הזמן שואלת אותה שאלה. אבל אני לא יכולה להיות שלמה עם עצמי'". ואולם קופר פייס אותה.

 

בעדותה הוסיפה: "הוא מסתכל בעיניים שלי, הוא לא מזיע, לא אדום, לא מתרגש יותר מדי. קול. שלו ורגוע. הוא אמר, 'על מה את מדברת?'. שלוש שנים היה איתי". אף שהורשעה בעבירות מינוריות ונידונה לעבודות שירות, נקבע כי לא ידעה על כוונתו לרצוח את ג'ני.

 

השופט מתח ביקורת על עבודת המשטרה, שסגרה את התיק עד לתחקיר "עובדה". לדבריו, "התחקיר והתוכניות ששודרו היו אחד הנושאים הבלתי שגרתיים שניצבו לפנינו בהליך זה. התחקיר 'עלה' על נקודות חשובות שלא נבחנו כנראה, ובוודאי שלא לעומק, בחקירה הראשונה, הלא יסודית של המשטרה". הוא הוסיף: "גילויי התחקיר שימשו פלטפורמה לחקירתה המתחדשת של המשטרה, שהופקדה הפעם בידי קצינה יסודית בדמות פקד טל בן אבן, ולאחר מכן הועברה לצח"ם מיומן".

 

השופט פסק לגבי זקוטסקי: "יש לתת אמון בעדה שלא הייתה עצימת עיניים מצדה. סבורני שמריה האמינה לסיפורו של הנאשם על המשימה שהוטלה עליו לחסל מחבל בחו"ל, וכן שלא ידעה כי הנאשם היה נשוי לג'ני. התצרף האיום התגלה, והיא פקחה את עיניה רק בחקירתה במשטרה.

 

"אעיר כי עמדתי זו אינה נוגעת כלל למשפטה הפלילי של העדה ולהסדר הטיעון שנערך בעניינה, שלפיו הורשעה בעבירות של גניבה ושימוש רשלני בתרופה מסוכנת ונדונה לעונש מאסר בעבודות שירות". 

 

הוא הוסיף: "מהימנות גרסתה נתמכת בראיות משמעותיות. ראשונה להן היא עדותה של הרופאה המרדימה פאולינה, שעמה התייעצה מריה בשאלת דרך הריגתו של אדם באמצעות תרופה שאינה מותירה סימנים, לפני מותה של ג'ני. סבטלנה מחזקת אף היא נקודות חשובות שביסוד גרסתה של מריה. מדובר בשתי עדות מהימנות. בעדותו הלא פשוטה של בנו של הנאשם, יש חיזוק חשוב לגרסתה של מריה על אודות 'המשימה המסוכנת' של הנאשם בחו"ל וביצועה".

 

קופר הורשע ברצח שתי נשותיו בבית המשפט המחוזי בלוד. הרצח הראשון, של מור חיים, נכלל בכתב אישום שהוגש נגדו ב-2012. שנה לאחר מכן תוקן כתב האישום והתווסף לו סעיף בגין רצח אשתו הראשונה, קופרשמידט. כתב האישום הוגש בעקבות תחקיר התוכנית "עובדה" בערוץ 2.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
שמעון קופר
צילום: מוטי קמחי
מומלצים