שתף קטע נבחר

זועבי: "חיילי שייטת 13 רצחו תשעה אזרחים טורקים"

אחרי שהורדה בכוח מהדוכן במליאה במהלך דיון סוער, ממשיכה חברת הכנסת מהרשימה המשותפת בהאשמות כלפי החיילים שהשתתפו בהשתלטות על המרמרה: "ההסכם עם טורקיה מהווה הודאה: חיילי שייטת 13 רצחו, ומי ששלח אותם ישלם מחיר על זה עכשיו. אני רוצה התנצלות ופיצויים"

 

 

לא חוזרת בה: כשעה אחרי שהורחקה ממליאת הכנסת לאחר שכינתה את חיילי צה"ל "רוצחים", פרסמה ח"כ חנין זועבי (הרשימה המשותפת) הודעה לתקשורת עם חזרה על האשמותיה: "ההסכם עם טורקיה מהווה הודאה בעובדה אחת יבשה: חיילי שייטת 13 רצחו תשעה אזרחים טורקים על סיפון המאווי מרמרה, ומי ששלח את אותם חיילים וחתם עכשיו על ההסכם - ישלם מחיר על כך". ראש הממשלה בנימין נתניהו פנה הערב ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט וביקש לבחון את הדחתה של זועבי מהכנסת - מהלך שייתכן שידרוש שינויי חקיקה.

 

נתניהו אמר: "שוחחתי הערב שוב עם היועץ המשפטי לממשלה כדי לבחון את קידום הליך הדחתה של חנין זועבי מהכנסת. במעשיה ובשקריה היא עברה כל גבול ואין לה מקום בכנסת". 

זועבי במהלך המהומה בכנסת (צילום: ערוץ הכנסת) (צילום: ערוץ הכנסת)
זועבי במהלך המהומה בכנסת(צילום: ערוץ הכנסת)

 

זועבי כתבה עוד בהודעתה כי "תשעה אנשים נרצחו, רבבות נפצעו ופצוע אחד נפטר אחרי זמן רב, ואיך נקרא לאדם שרוצח אדם אחר? רוצח. אין מונח אחר. קשה לחברי הכנסת להפסיק את ההסתה נגדי, גם כאשר אני מציינת מה שראש הממשלה חתם".


 (צילום: ערוץ הכנסת) (צילום: ערוץ הכנסת)
(צילום: ערוץ הכנסת)

 (צילום: ערוץ הכנסת) (צילום: ערוץ הכנסת)
(צילום: ערוץ הכנסת)

היא הוסיפה כי "על ספינת המאווי מרמרה לא היו מחבלים, ספינת המאווי מרמרה הותקפה בלב ים מחוץ למים הטריטוריאליים של ישראל. לפי דיני הים נחשבת פעולה מסוג זה למעשה שוד ים, או במילים פשוטות: מעשה פיראטי בלתי-חוקי".

 

בפנייתה לחברי הכנסת שתקפו אותה במליאה ציינה זועבי כי "חשבתי שאעלה אחרי שש שנים להזכיר לחברי הכנסת את ההסתה הפרועה וחסרת הבסיס. התברר שגם העובדות לא מבלבלות אותם. גם חתימת הסכם הכולל פיצויים לקורבנות לא משנה דבר אצל חברי הכנסת"

 

היא כתבה עוד בהקשר זה כי "חברי הכנסת מתקשים להסתכל לאמת בעיניים. שנים האכיל אותם ראש הממשלה בשקרים שיצרו רדיפה אישית נגדי. ועכשיו קשה להם להתמודד עם האמת: לא הייתה כל הצדקה לפעולה במהלכה תשעה אזרחים טורקים איבדו את חייהם ורבים אחרים נפצעו. אני רוצה התנצלות, ואני רוצה פיצויים ואותם אתרום לילדי עזה ולמשטים הבאים".

 

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, הגיב הערב בפוסט בפייסבוק: "חיילי צה"ל ימשיכו להילחם נגד מחבלים בים, באוויר וביבשה - וזה כולל מחבלות ששטות בים והן חברות כנסת".

 

המהומה במליאה 

זועבי פרסמה כאמור את הודעתה ברקע המהומה הגדולה שפרצה מוקדם יותר במליאה לאחר שאמרה בהתייחסה להסכם הפיוס עם טורקיה כי "מי שרצח הוא זה שצריך להתנצל. אתם צריכים להתנצל". המהומה, שהייתה על סף תגרה, כללה דחיפות וצעקות של חברי כנסת מכל קצות הבית.

 

חברי הכנסת מיקי לוי מיש עתיד, מיקי רוזנטל מהמחנה הציוני, באסל גטאס מהרשימה המשותפת וזהבה גלאון ממרצ הוצאו מהמליאה. ח"כ לוי הטיח בח"כ זועבי: "טינופת".המהומה התרחשה בעת שביציע ישבו קצינים וחיילים.

 

המהומה התגברה לאחר שזועבי סיימה לנאום. היא ביקשה לעלות לדוכן כדי להתנצל אלא שאז חזרה שוב על אותם דברים. זועבי אמרה מעל הדוכן: "כל עוד יש מצור אני אתנגד מול המצור וצריך לארגן עוד משטים".

 

ח"כ אורן חזן (הליכוד) התעמת איתה: "חברים שלך רוצחים, את שותפה לטרור. את חצופה, נגמר הזמן. לא ישתמשו בדוכן הזה כדי לדבר נגד חיילי צה"ל". זועבי הגיבה: "רצחתם! רצחתם! תשתקו". ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) דרשה מזועבי להפסיק ובתגובה לכך אמרה לה זועבי: "בואי תרביצי לי עליזה, בואי תרביצי לי".

 

בשלב זה הגיע ח"כ מיקי לוי פיזית לדוכן וניסה להפסיק את הנאום של זועבי. חלק מחברי הכנסת צעקו לעברה: "שקרנית, טינופת, מקומך בעזה".

 

ח"כ חזן צעק לעברה של זועבי: "תומכת טרור, מעודדת טרור, יש לך דם על הידיים". יו"ר הישיבה, ח"כ חמד עמאר (ישראל ביתנו) דרש מח"כ זועבי לחזור בה מדבריה: "אם את לא מתנצלת אני מוריד אותך". זועבי המשיכה בשלה: "מי שרצח הוא זה שצריך להתנצל. נרצחו תשעה פעילים, אתם צריכים להתנצל ולסיים את המצור על עזה".

 

ח"כ לוי זעק לעבר זועבי: "חלאת אדם!". היו"ר עמאר דרש מסדרניות הכנסת להוציא את זועבי מהמליאה ובשל סירובה נאלצו הסדרניות להשתמש בכוח. "להוציא את חברת הכנסת זועבי החוצה! להוציא אותה החוצה!", קרא היו"ר עמאר. ח"כ לוי התקרב כמה מטרים מזועבי וצעק לעברה: "חלאה החוצה! חלאת אדם!".

 

עוד דיון בוועדת האתיקה 

זמן קצר לאחר שהדיון הסוער הסתיים הגישו חברי הכנסת נחמן שי (המחנה הציוני) ואמיר אוחנה (הליכוד) קובלנות נגד זועבי לוועדת האתיקה של הכנסת. בקובלנות פירטו השניים כי אין זו הפעם הראשונה שזועבי נוקטת התנהגות בלתי-הולמת ומבזה את כבודו של המשכן. בעקבות כך, ועדת האתיקה צפויה להתכנס ולדון בפרטי האירוע.

 

לפי תקנון הוועדה, העונש המקסימלי שניתן להטיל על חבר כנסת שחרג באופן קיצוני מכללי ההתנהגות המקובלים הוא הרחקה לשישה חודשים מהמליאה ומוועדות הכנסת. הוועדה יכולה במקרים חמורים גם לשלול שכר מחבר כנסת למשך חודש אחד.

 

העונשים שמטילה הוועדה מוכרים לזועבי היטב. אחרי השתתפותה במשט המרמרה, ועדת האתיקה הטילה עליה את העונש המקסימלי והרחיקה אותה למשך שישה חודשים מהמליאה ומוועדות הכנסת. בנוסף הורחקה זועבי שוב למשך ארבעה חודשים נוספים יחד עם חברי סיעתה באסל גטאס וג'מאל זאחלקה לאחר שהשתתפו במפגש עם משפחות מחבלים ועמדו דקה דומייה לזכרם. ההרחקה האחרונה של זועבי הסתיימה בתשעה ביוני, וכבר בקרוב תתכנס ועדת האתיקה שוב לדיון נוסף בעניינה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ הכנסת
זועבי במליאה
צילום: ערוץ הכנסת
מומלצים