שתף קטע נבחר

המפלגות החרדיות לנתניהו: בטל את מתווה הכותל

ראשי ש"ס ויהדות התורה, יחד עם הרבנים הראשיים, נפגשו עם ראש הממשלה ודרשו ממנו שלא להקצות בכותל רחבה לנשים, רפורמים וקונסרבטיבים. ליצמן: "על נתניהו להחליט מה הוא מעדיף - את הרפורמים בחו"ל או את הקואליציה בארץ"

 

 (צילום: דניאל שטרית) (צילום: דניאל שטרית)
(צילום: דניאל שטרית)

 

גובר הלחץ החרדי על ראש הממשלה בנימין נתניהו לבטל את מתווה הכותל : הרבנים הראשיים וראשי ש"ס ויהדות התורה נפגשו אתמול אחר הצהריים (יום ד') עם ראש הממשלה, ודרשו ממנו לסגת מההחלטה להקצות רחבת תפילה לזרמים הליברלים. הם הודיעו כי יתנגדו לכל פשרה שתכיר ברפורמים ובקונסרבטיבים, וכי הם עומדים על דעתם "שלא לאפשר להורסי הדת גיבוי והכרה כלשהי".

 

על רקע אזהרות התנועות הלא-אורתודוכסיות כי צעד כזה יוביל למשבר חסר-תקדים בין ישראל ליהדות העולם, מאיימים כעת החרדים כי ילכו עד הסוף במאבק על קדושת הכותל המערבי. "על נתניהו להחליט מה הוא מעדיף - את הרפורמים בחו"ל או את הקואליציה בארץ", הכריז יו"ר יהדות התורה, השר יעקב ליצמן, ורמז כי מפלגתו רואה בפרשה עילה להפלת הממשלה.

 

היום אמורה המדינה להגיש לבג"ץ דין וחשבון על ההתקדמות ביישום המהלך לחלוקת הכותל, שאושר בממשלה כבר לפני חמישה חודשים אך עדיין תקוע. בשל כך השתתף בפגישה גם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, שבתפקידו הקודם כמזכיר הממשלה היה אדריכל המתווה וכעת נאלץ להגן בבג"ץ על הסחבת הארוכה.

רפורמים ונשים מתפללים ליד הכותל (צילום: Y.R) (צילום: Y.R)
רפורמים ונשים מתפללים ליד הכותל(צילום: Y.R)
 

השר ליצמן. יגרום למשבר קואליציוני? (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
השר ליצמן. יגרום למשבר קואליציוני?(צילום: מוטי קמחי)
 

תשובת המדינה באה בעקבות עתירת הארגונים "תפילת נשים בכותל" ו"מרכז צדק לנשים", הדורשים הכנסת ספרי תורה לרחבת התפילה המרכזית בכותל לשם קריאת נשים. בית המשפט המחוזי כבר קבע כי מעשה הקריאה עצמו מותר באופן עקרוני, אולם תקנון האתר מונע זאת טכנית: הספרים מוצבים רק בעזרת הגברים ואסור להכניס אחרים מבחוץ. קבוצת נשים, פורשות מ"נשות הכותל", עתרו נגד ההגבלה והמדינה השיבה כי הנושא ייפתר בכל מקרה במסגרת מתווה הכותל הרחב, המסדיר את כלל ההיבטים הנוגעים לקיומן של תפילות "מתקדמות" באתר.

 

אלא שמאז אותה הודעה המתווה תקוע, בלחץ החרדים, ובינתיים בג"ץ נדרש לדון בעתירה המצומצמת יותר. כבר שלוש פעמים ביקשה המדינה אורכה לקידום המהלך הרחב – אך בית המשפט איבד את סבלנותו והבהיר כי הדחייה שנקבעה עד למחר היא האחרונה.

 

בהודעה חריגה שפרסמו המפלגות החרדיות, משותפת ליהדות התורה האשכנזית ולש"ס הספרדית, הן הודיעו כי יתנגדו לכל פשרה שתכיר ברפורמים וכי הם עומדים על דעתם "שלא לאפשר להורסי הדת גיבוי והכרה כלשהי". הח"כים הקריאו בפני ראש הממשלה את החלטות מועצות חכמי וגדולי התורה בנושא, לפיה "היהדות החרדית לא תאפשר לתנועות רפורמיות וקונסרבטיביות לנגוס בקדשי האומה בכל דרך". הרבנים הראשיים הוסיפו כי יתנגדו לכל דריסת רגל לרפורמים – "בפרט בכותל המערבי כמקום המקודש לעם היהודי לדורותיו".

 

מן העבר השני, כאמור, מפעילים גם הארגונים הליברלים מכבש לחצים אדיר על ראש הממשלה - בעיקר באמצעות תנועות הרפורמים והקונסרבטיבים בחו"ל המאיימות כי יפסיקו את תמיכתן בישראל. בזרמים הלא-אורתודוכסים חשים עלבון גדול מצד המדינה, המצפה מהם כיהודים לפעול עבורה בעולם, בעיקר מול הממשל בארה"ב, אך בארץ היא מחזקת את מונופול הרבנות בשרותי הדת ואינה מאפשרת לליברלים חופש דת ושוויון. נציגיהם בישראל כבר הודיעו באחרונה כי אם מתווה הכותל לא יקודם משמעותית בתוך שלושה חודשים, עד תקופת החגים, הם יעתרו לבג"ץ על אי יישומה של החלטת הממשלה בעניין.

 

עו"ד יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית: "להפרת ההסכם הזה יש משמעות אסטרטגית. אני קורא לראש הממשלה לגלות מנהיגות. העולם היהודי כולו נושא אליו עיניים. זו העת להעמיד את ההנהגה החרדית ואת הרבנים הראשיים בפני עובדה".

 

הרב גלעד קריב מהתנועה הרפורמית: "הגיע הזמן שהרוב השפוי במדינת ישראל ובעם היהודי יאותת לעסקנים החרדים: יש גבול לכל תעלול ויש מחיר לשנאת החינם, להסתה ולפלגנות. ממשלת ישראל התחייבה בפני העם היהודי ליישם את מתווה הפשרה בכותל ואנו לא נוותר ונעמוד על יישומו המלא".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


פורסם לראשונה 29/06/2016 23:25

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
נשות הכותל. יורשו להתפלל?
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים