שתף קטע נבחר
צילום: דובר צה"ל

הפיגועים בקריית ארבע ונתניה: גל הטרור עדיין כאן

תשעה חודשים חלפו מאז החל גל הטרור. המחבל מקריית ארבע יצא עם משאלת מוות. השיטה אותה שיטה, הקלות הבלתי נסבלת של קפיצה מעל הגדר ו"פריצה" לבית שדלתו אינה נעולה. בנתניה זה שוב כנראה שוהה בלתי חוקי. גל הטרור לא הולך לשום מקום

 

מה שחמור בפיגוע הרצחני היום (ה') בקריית ארבע היא העובדה שאין במאפייניו שום דבר חדש. כמעט תשעה חודשים אחרי שהחל גל הטרור הנוכחי, מדובר בצעיר פלסטיני שואב את השראתו הרצחנית, מפייסבוק ומבני משפחתו שלפחות שניים מהם כבר ביצעו פיגועים ונפגעו לפניו ומחקה מחבלת בת כפרו שניסתה לבצע פיגוע דריסה בשבוע שעבר וחוסלה.

 

הבחור אינו דתי במיוחד אבל הוא כמו כמעט כל קודמיו בגל הטרור הנוכחי, יש לו משאלת מוות. הוא רוצה להיות שהיד ואף כותב על כך בפוסט שלו בפייסבוק. גל הטרור, אפילו אם האינסטנסיביות שלו פחתה ,הוא עדיין כאן ודי בניצוץ קטן או טירוף של גיצים קטנים כדי לשגר את המחבל הבא אל משימתו הרצחנית. גם השיטה היא אותה שיטה, שכבר ראינו כמה פעמים בגל הטרור הנוכחי וגם לפניו. הקלות הבלתי נסבלת של קפיצה מעל הגדר, פריצה לבית הסמוך שדלתו אינה נעולה, וביצוע רצח של ילדה שחשבה בטעות שביתה הוא מבצרה.

החדר שבו הלל נרצחה (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
החדר שבו הלל נרצחה(צילום: דובר צה"ל)

הלל אריאל ()
הלל אריאל

הכול כבר היה. גם מצלמות האבטחה התריעו על הקפיצה מעל הגדר של המחבל, אבל זה לא מנע את הרצח. זה רק איפשר לכיתת הכוננות להגיע מהר למקום ולחסל את הרוצח. נחמה קטנה אחרי שהוא הצליח לבצע את זממו.

 

מה כל זה אומר לנו? זה אומר שהגדר סביב קריית ארבע חייבת להיות מכשול של ממש ולא משהו שאפשר לעבור מעליו בקפיצה ולהגיע תוך פחות מדקה אל הבית הסמוך. זה אומר שהבתים צריכים להיות נעולים והחלונות מסורגים ביישובים ביהודה ושומרון בכלל ועל אחת כמה וכמה הפרמטר החיצוני של היישובים.

 

אבל זה גם אומר שהערכת צה"ל היא מה שקורה בגל הטרור הנוכחי זו לא דעיכה של גל הטרור אלא "הפוגה לא יציבה", בדיוק כפי שהגדירו את זה בכירי פיקוד מרכז ובראשם האלוף רוני נומה. הפוגה בלתי יציבה פירושה שגל הטרור לא יסתיים והוא יכול אפילו במהירות להידרדר למשהו חמור יותר. בכל מקרה, הוא יימשך.

 

הכפר בני נעים נחסם בתילי עפר ()
הכפר בני נעים נחסם בתילי עפר

לכאורה, אין חידוש רב במה שעושה צה"ל בתגובה. הוטל סגר מלא על הכפר בני נעים. התושבים מתוחקרים, אמנם זהותו של המחבל ידועה ואת שאר האינפורמציה גם לא קשה להשיג, אבל העובדה ששני פיגועים בשבוע שעבר והיום יצאו מהכפר בני נעים גורמים לצה"ל ולשב"כ לפעול נגד כל הכפר, בדיוק כמו שעשו בעיירה יטא אחרי הפיגוע הרצחני במרכז שרונה בתל אביב. המטרה היא להמחיש לתושבים שחייהם לא יימשכו כפי שהיה עד כה אם ימשיכו לצאת מחבלים מכפרם.

 

צה"ל אמנם ממשיך במדיניות המנסה להפריד בין הטרוריסטים לבין האוכלוסיה שאינה מעורבת, אבל הסגר על הכפר נועד לאפשר לצה"ל לבצע מה שאפשר לכנות "פעולות הסברה ושכנוע", כפי שעשו לפני כמה חודשים בכפר שעיר, גם הוא בקרבת חברון שממנו יצאו בזה אחר זה כמה פיגועים. יש פה אלמנט של ענישה סביבתית, אבל במקרה זה ההכרח לא יגונה.

 

נקודה אחרונה שראויה לתשומת לב: דובר הרבה בעת האחרונה שצה"ל והשב"כ לומדים במהירות לנטר את הרשתות החברתיות ולדלות מהן התרעות על צעירים שמתכוונים לבצע פיגועי טרור ולסכל אותם מבעוד מועד. במקרה הזה, לפחות הנורה האדומה הייתה בוהקת ומהבהבת על דף הפייסבוק של המחבל מבני נעים, אבל זה חמק מתחת לרדאר. העובדה שמספר הפיגועים פחת לאחרונה מוכיחה על ירידה במוטיבציה של המחבלים יותר מאשר על יעילות מכלול האמצעים הננקטים כדי לעצור אותם. הרמדאן הוא גורם מרכזי שמעלה זמנית את המוטיבציה בתקופה הנוכחית, כפי שמעיד בעצמו המחבל מוחמד טראיירה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים