שתף קטע נבחר

"בבל"ד לא רוצים את זועבי, שמחפשת תשומת לב"

הסערה שעוררה חברת הכנסת מהרשימה המשותפת לאחר שכינתה את חיילי שייטת 13 "רוצחים", באה על רקע הידרדרותה בבחירות הפנימיות במפלגתה. בציבור הערבי טוענים ש"היא מזיקה לנו"

 

יום לאחר שח"כ חנין זועבי (הרשימה המשותפת) כינתה במליאת הכנסת את חיילי שייטת 13 שהשתתפו בהשתלטות על משט המרמרה "רוצחים", נשמעו אתמול (ה') במגזר הערבי קולות של סלידה מדבריה והתנהלותה. אזרחים ופעילים פוליטיים מביעים תרעומת על דרכה של זועבי ותוהים כיצד מאבקה מסייע לאוכלוסייה הערבית בישראל.

 

מחמד תאבת מטייבה אמר כי "לצערי, זועבי לפעמים מגזימה בהתנהגותה. אנחנו לא רוצים מנהיגים בכנסת רק כדי שיצעקו במקום לקדם דברים אחרים, נמאס לנו מההתנהלות הזאת. התחלתי להרגיש שכל מה שהיא עושה זה הצגות. בסוף האזרחים הערבים הם אלה שמשלמים את המחיר. אני בעד שהיא תהיה מעורבת פוליטית אבל לא על חשבון המצוקה שבה חיה החברה הערבית".

זועבי במליאת הכנסת, אתמול (צילום: ערוץ הכנסת) (צילום: ערוץ הכנסת)
זועבי במליאת הכנסת, אתמול(צילום: ערוץ הכנסת)

"היא לפעמים מגזימה בהתנהגותה". תאבת ()
"היא לפעמים מגזימה בהתנהגותה". תאבת

פאדי מנסור מטירה, פעיל חברתי ברשימה המשותפת, אמר: "אני לא מרוצה בכלל מדרכה של זועבי. לפעמים היא מתנהגת בצורה שמאכזבת רבים בציבור הערבי. אם הייתי במקומה לא הייתי מגיב בצורה כזאת, כי יש אנשים בממשלה שרק מחכים לרקוד על התנהגות כזאת. כל הצעקות של חברי הכנסת הערבים לא יעזרו לנו בכלום, זה רק מזיק לנו".

 

מנסור אמר עוד כי "אם עורכים סקר בחברה הערבית בנוגע לחברי הכנסת הערבים, נראה לי שזועבי לא תקבל תמיכה כמו שקיבלה בעבר. היום האזרחים הערבים מחפשים יותר איך לקדם את החיים שלהם ולשפר את החברה. לצערי אין מי שהולך בדרך הזאת. זועבי מחפשת תשומת לב, במיוחד לאחר שהתברגה במקום לא טוב בוועידה הפנימית של מפלגת בל"ד שנחברה לפני כחודש".

"הערבים מחפשים איך לקדם את החיים שלהם". מנסור ()
"הערבים מחפשים איך לקדם את החיים שלהם". מנסור

תושבת נצרת, עירה של זועבי, מתחה אף היא ביקורת על חברת הכנסת. לדבריה, "לדעתי, זועבי והרבה מחברי הכנסת הערבים צריכים לסיים את תפקידם. רוב הזמן שומעים אותם מדברים פוליטיקה כאילו האזרחים הערבים לא קיימים בכלל. הצעקות והוויכוחים הפוליטיים עם הגזענים רק 'שורפים' לנו את הזמן. אנחנו דורשים לגייס תקציבים כדי לקדם פרויקטים. זכותנו גם ליהנות מתקציבים ולא לאבד אותם בגלל צעקות וקללות".

 

מהצד השני: "גאים בזועבי" 

לעומתם, אחרים במגזר הערבי הביעו דווקא תמיכה בזועבי. פעיל פוליטי אמר כי "אנחנו גאים שזועבי מייצגת אותנו בכנסת. מה שהיא עושה להרבה פוליטיקאים אין את האומץ לעשות. זאת אישה שנמצאת במקום הנכון, ואין זכות לממשלה לפגוע בפעילה שנבחרה על ידי הציבור".

 

בבחירות שנערכו בחודש שעבר בוועידת בל"ד זועבי הגיעה רק למקום התשיעי. ח"כ ג'מאל זחאלקה סיים במקום החמישי ואילו ח"כ באסל גטאס התברג רק במקום ה-23. היבא יזבק, המתחרה של זועבי לקראת הבחירות לכנסת ה-20, דורגה במקום הרביעי.

 

גורמים בבל"ד ציינו כי "התוצאות האלו מראות שהרבה פעילים של המפלגה רוצים שינוי במנהיגים. התוצאות שיקפו דרישה זו. תוצאות הבחירות יכולות להצביע על שינוי מגמה במפלגה ודמויות המפתח עשויות להתחלף לקראת הבחירות לכנסת ה-21".

 

ח"כ זועבי עמדה אתמול במוקד מהומה שהתפתחה במליאת הכנסת והייתה קרובה לתגרה. לאחר שסיימה לנאום, ביקשה זועבי לעלות לדוכן כדי להתנצל אלא שאז חזרה שוב על אותן האשמות כלפי חיילי צה"ל. כמה חברי כנסת התעמתו איתה ודרשו ממנה לרדת מהדוכן. בסופו של דבר הורה יו"ר הישיבה, ח"כ חמד עמאר (ישראל ביתנו), לסדרנים להוציא את זועבי מהמליאה.


פורסם לראשונה 30/06/2016 23:26

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ הכנסת
זועבי במליאת הכנסת
צילום: ערוץ הכנסת
מומלצים