שתף קטע נבחר

17 מפגינים יוצאי אתיופיה נעצרו בתל אביב

עשרות מפגינים עקפו את השוטרים וירדו לנתיבי איילון סמוך למחלף השלום. הנתיבים לכיוון דרום נחסמו לכמה דקות והמפגינים פונו לכיוון השוליים. במשטרה ביצעו מעצרים בשל הפרות סדר

 

 

 

 

עשרות מפגינים יוצאי אתיופיה חסמו אתמול בערב (יום א') את נתיבי איילון לכיוון דרום סמוך למחלף השלום. הם פונו לאחר זמן קצר על ידי השוטרים לכיוון השוליים ופרשים רכובים על סוסים השליטו סדר. מחלף השלום לדרום נסגר ונפתח אחרי זמן קצר. 17 מהמפגינים נעצרו על ידי המשטרה לאחר שהפרו את הסדר. במהלך הלילה הם שוחררו לביתם.

 

"במהלך המחאה בחרו מספר מפגינים להתעלם מהוראות השוטרים והחלו להפר את הסדר הציבורי ולחסום צירי תנועה", הסבירו במשטרה. "בעקבות הפרות הסדר וחסימת התנועה נעצרו 12 מפגינים. כעת השוטרים פרוסים בשטח על מנת לאפשר תנועה חופשית ובטוחה למשתמשי הדרך". לאחר מכן נעצרו עוד חמישה מפגינים, וכולם שוחררו תוך שעות ספורות.

 


 

קודם לכן צעדו מאות מצומת הרחובות קפלן ומנחם בגין בתל אביב לכיכר רבין. במהלך הצעדה נחסם לתנועה רחוב קפלן. הם מוחים על קיפוח שנמשך שנים מצד הרשויות. "די נמאס, אנחנו דור חדש", קראו המפגינים.

 


 

בין היתר צעדו המפגינים עם דגם של ארון קבורה שעליו כתבו "מדיניות גזענית". "אלימות משטרתית, שיטור יתר, גזענות בחינוך, במשרד הבריאות ושירותי הדם, דילול ילודה, אפליה דתית, גיור לחומרה". חלקם הגיעו עם חולצה שעליה מתנוססת תמונתו של בן העדה יוסף סלמסה ז"ל שלטענת משפחתו התאבד בשנת 2014 בגלל אלימות משטרתית שחווה ועליה לא התגבר. "כולנו יוסף סלמסה. כולנו קורבנות של משטרה עבריינית", צעקו המפגינים. "שוטר אלים צריך להיות בפנים".

 

ענבר בוגלה, ממובילות המאבק, הסבירה: "במשך שנים מקפחים אותנו ולא נותנים לנו שוויון זכויות. אנחנו מתגייסים לצבא - וזוכים לאלימות משטרתית ואפליה בכל תחומי החיים. האלימות המשטרתית חייבת להיפסק. כל הזמן מתווספים עוד קורבנות מהעדה לאלימות של שוטרים". המפגינים הפנו אצבע מאשימה לכוחות המשטרה שאבטחו את הצעדה וקראו "מדינת משטרה" ו"מי שלא קופץ - שוטר".

 

דובר המשטרה מסר בתגובה לאירועים כי במהלך השבוע שעבר הגישו המארגנים בקשה מסודרת לקיום מחאה ברישיון. "הבקשה אושרה

 על ידי המשטרה שסייעה למארגנים על פי החוק והכללים לאחר שאלה התחייבו כי לאורך המחאה יישמר הסדר הציבורי ולא ייחסמו צירי תנועה, מלבד אלו שיחסמו על ידי המשטרה על מנת לשמור על שלומם וביטחונם של המשתתפים במחאה", נמסר. "במהלך המחאה בחרו מספר מפגינים להפר את הסדר הציבורי וחסמו צירי תנועה למעבר כלי רכב בניגוד לחוק. מאחר ולא נשמעו לפניות השוטרים לפנות את הדרך החלה המשטרה לבצע מעצרים. מדיניות המשטרה הנה לאפשר את חופש הביטוי והמחאה, אך יחד עם זאת לאכוף את החוק באופן נחוש וללא פשרות כנגד כל מי שייבחר להפר את החוק והסדר".

 

בחודש מאי 2015 התרחשה הפגנה גדולה של בני העדה בכיר רבין בתל אביב. מדובר היה בהתפרצות זעם שבמהלכה נזרקו אבנים ובקבוקים אל השוטרים, ואלה הגיבו בירי רימוני הלם ובזרנוקי מים. בעימותים בין המפגינים לבין מאות השוטרים נפצעו 56 שוטרים, בהם אחד באורח בינוני והיתר קל, ולפחות 12 מפגינים. 43 מפגינים נעצרו, בהם מפגין שניסה להתפרץ לבניין עיריית תל אביב.


פורסם לראשונה 03/07/2016 19:12

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים