שתף קטע נבחר

מגה שכונות משנות את פני הערים

תופעה: שכונות ענק של כמה אלפי יחידות דיור משנות את תדמיתן של הערים הוותיקות, מושכות אוכלוסיה חזקה ואף משפיעות על הדירות מיד שנייה

*התכנים במדור זה מוגשים בשיתוף עם החברות המצולמות במדריך הנדל"ן

 

בשנים האחרונות קמות יותר ויותר "מגה שכונות". אלפי יחידות דיור שלעתים מכפילות את כמות האוכלוסייה בעיר בה הן מוקמות. מתחמים של עשרות בניינים חדשים משנים את פני העיר בה הם קמים, בעקבות שינויים שמבצעות הרשויות המקומיות במקביל.

 

הגודל יוצא הדופן של אותן שכונות מאפשר גם מחירים אטרקטיביים לרוכשים. מדובר בתופעה ייחודית למדי לישראל, שתפסה תאוצה בעשור האחרון. שכונות ענק של כמה אלפי יחידות דיור מהוות סוג של ישות אורבנית עצמאית, שהופכת לכרטיס הביקור החדש של העיר. שכונות אלה משנות את התדמית הישנה ו"משכיחות" את המרקם הוותיק.

 

הרשויות המקומיות רואות בשכונות הענק כלי למינוף והתחדשות עירונית. הקבלנים נהנים לא פעם מקיצור חסמים בירוקרטיים, והרוכשים נהנים ממחירים סבירים ומשירותים קהילתיים שמוקמים ממש מתחת לאפם.

 

לתופעת מגה-השכונות החדשות, יש כאמור השפעה אדירה על תדמית הערים, ובכוחן להביא משפחות צעירות רבות ומשב רוח חדש לעיר. שכונות אלו מושכות אליהן אוכלוסייה חדשה וחזקה - שמעוניינת לגור בדירות חדשות. מאחר שמדובר לרוב ברוכשים ממעמד סוציו-אקונומי בינוני-גבוה, שיכולים להרשות לעצמם לקנות דירות חדשות, מחירי הנדל"ן בעיר מתאימים את עצמם למחירים בשכונה שבבנייה, מסייעים לחיזוק תדמיתה של העיר ומביאים לחיזוק החינוך והתשתיות ברחבי היישוב.

בנייה ברוטשטיין הירוקה (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
בנייה ברוטשטיין הירוקה(צילום: אבי מועלם)
 

כניסתה של שכונה חדשה בכלל, ומגה-שכונה בפרט, לעיר בעלת תדמית נמוכה יחסית, מעוררת את העיר כולה, כי היא מציעה פיתוח סביבתי, מבני ציבור, חינוך ומסחר. שכונה כזו מושכת אליה בשלב הראשון משפחות צעירות מהערים השכנות ומהעיר עצמה, המזהות הזדמנות כלכלית. הגעת אוכלוסייה חדשה לעיר, לצד פיתוח השכונה החדשה, לרוב מעלה את מחירי הדירות - גם בשוק מדירות יד שנייה. בהמשך, כאשר השכונה מתבססת, היא ממצבת את העיר בסטטוס גבוה יותר - וממשיכה להוות מוקד להתעניינות של קהלים חדשים, כמו משפרי דיור המחזקים גם את המרכז העירוני הישן.

 

אחת ממגה השכונות שנמצאות היום בתנופת בניה היא השכונה באר יעקב החדשה, שצפויה להכיל כ-3500 יחידות דיור. חברת רוטשטיין מקימה במתחם את שכונת רוטשטיין הירוקה, שתכלול כ-900 יחידות דיור (מגה שכונה בעצמה), עם 13 מגדלים ובניינים ו-64 צמודי קרקע, המאופיינים במרחבים וסטנדרט בנייה גבוה. בנוסף לכך, פארקים וגינות בין הבניינים מאפשרים לילדים לצאת ולשחק בסביבה ירוקה ובטוחה בקרבת הבית.

 

הדירות מרווחות וגדולות במיוחד, וגולת הכותרת הינה ה"גינות התלויות" - דירות מיני פנטהאוז גן. הבניינים נבנים על פי תקן הבניה הירוקה, והמפרט של הדירות הוא מפרט פרימיום עשיר ומפנק.

 

בשלב הראשון של הפרויקט נבנו 3 מגדלים יוקרתיים בני 17 קומות שאוכלסו, וכיום מוקמים עוד 4 מגדלים בני 15-23 קומות, שאכלוסם צפוי להיות תוך שנה עד שנתיים וחצי. הפרויקט ממוקם בצמוד לפארק ירוק ענק בשטח של 20 דונם ובסמוך לצירי תנועה מרכזיים ולרכבת.

 

מגה שכונה נוספת שמקימה רוטשטיין בשותפות עם חברת צפחה ממוקמת בקריית מלאכי, בשכונת כרמי הנדיב, שם מקימות החברות כ-3,200 יחידות דיור. בשל המחירים הנוחים יחסית, השכונה מיועדת לאוכלוסייה צעירה הרוכשת דירה ראשונה, כמו גם אוכלוסיה של משפרי דיור.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
פרויקט של רוטשטיין בבאר יעקב
צילום: אבי מועלם
מומלצים