שתף קטע נבחר

השר אלקין: מתנגד לבנייה לערבים בלבד בירושלים

נתניהו וליברמן אישרו בניית 800 יחידות דיור במעלה אדומים ובשכונות רמות, הרב חומה ופסגת זאב בירושלים. בנוסף, ייבנו 600 דירות לתושבי השכונה הערבית בית צפאפא. אלקין מתנגד לכך

 

 

אחרי ההודעה על מכרז ממוחזר לבניית 42 יחידות דיור בקרית ארבע, והביקורת שעורר הצעד בקרב חברי הבית היהודי, ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אביגדור ליברמן אישרו אמש (א') תוכניות לבנייה של 800 יחידות דיור במעלה אדומים ובירושלים. כמו כן, סוכם על בניית 600 דירות לתושבי השכונה הערבית בית צפאפא שבירושלים - תוכנית לה מתנגד שר ירושלים ומורשת, זאב אלקין.

 

נתניהו וליברמן אישרו תוכניות לבנייה של 560 דירות במעלה אדומים, 140 דירות בשכונת רמות ועוד כ-100 דירות בשכונת הר חומה ופסגת זאב.

בנייה במעלה אדומים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
בנייה במעלה אדומים(צילום: רויטרס)

ההודעה על בנייה נוספת בירושלים ובמעלה אדומים אמורה להיות בין היתר תשובה לגל הטרור שגבר בשבוע שעבר. ההחלטה על בניית 42 היחידות בקריית ארבע, שעליה הודיעו נתניהו וליברמן במוצאי שבת אחרי ביקור תנחומים בביתה של הילדה הלל יפה בת ה-13 שנרצחה בקריית ארבע, היא תוכנית ישנה. מדובר במכרז שיצא לפני כשנה וחצי והוקפא.

 

"הפעולות כרגע הן מעטות מדי ומאוחרות מדי, ולא יעצרו את הטרור הוויראלי", אמרו אתמול בסביבתו של נפתלי בנט, זמן לא רב לפני כינוס ישיבת הקבינט. "מדובר במיחזור החלטות ישנות מלפני שנה וחצי".

 

כמו כן, בסביבתו של יו"ר הבית היהודי טענו למדיניות רופסת מצד הממשלה כנגד גל הטרור: "ניכר שהמחבלים אינם מורתעים ואינם פוחדים מאיתנו. בעוד אנו אבלים, משפחות הרוצחים חוגגות ועתידות לקבל משכורת חודשית גדולה.  יש כאן טרור ויראלי מסוג חדש, הדורש פעולות חדשות. המשך בפעולות המיושנות לא יבלום את הטרור".  

אלקין עם נתניהו: "לא יכול לקדם בנייה לאוכלוסייה הערבית בלבד" (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
אלקין עם נתניהו: "לא יכול לקדם בנייה לאוכלוסייה הערבית בלבד"(צילום: אלכס קולומויסקי)

בקרבת שר החינוך הוסיפו ואמרו כי "הגיע הזמן לשינוי כיוון רדיקלי. השר בנט לא יסתפק בתגובה רפה ומיושנת והוא יציג בקבינט את תכניתו המקיפה לבלימת גל הטרור הויראלי". גם בקרב חברי הכנסת של הבית היהודי נשמעה ביקורת דומה. "לעג לרש",

כתב ח"כ בצלאל סמוטריץ' על המכרז. "אסור בשום אופן להסתפק בזה".

 

שר ירושלים ומורשת, זאב אלקין, התראיין לאולפן ynet ואמר בתגובה להודעת ראש הממשלה על אישור 600 יחידות דיור בבית צפאפא כי "מי שרוצה לדאוג לרוב יהודי בבירת ישראל, לא יכול לקדם בה בנייה לאוכלוסייה הערבית בלבד. 600 יחידות הדיור עבור האוכלוסייה הערבית בבית צפאפא הן בפועל החלק הערבי של שכונת גבעת המטוס העתידית. אי אפשר לאשר את הבנייה בגבעת המטוס לאוכולוסייה הערבית מבלי לקדם במקביל את הבנייה ליהודים באותה שכונה עתידית, גבעת המטוס.

 

"אני קורא לראש הממשלה לאשר גם את הבנייה בשכונת גבעת המטוס ליהודים. ירושלים זקוקה לשכונה הזו וליותר מ-2,000 יחידות דיור באופן דחוף. שכונת גבעת המטוס היא בעלת חשיבות אסטרטגית לפיתוחה של ירושלים, בדומה לשכונת הר חומה בזמנו. כמו שבקדנציה הראשונה שלו כראש ממשלה, בנימין נתניהו עשה היסטוריה בהקמת שכונת הר חומה בירושלים, אני קורא לו לעשות היסטוריה פעם נוספת בקדנציה הזו ולפעול באופן מיידי לקידום שכונת גבעת המטוס.

 

- קיבלת תשובה מראש הממשלה?

"לא. אני מניח שהתשובה נעוצה ברצון לאזן ובבניה שקודמה. אמנם זה בשלב תכנון ולא בנייה של ממש במעלה אדומים, כמאתיים יחידות דיור במקומות אחרים בירושלים, אבל בעיניי זה רחוק מאוד מלייצר איזון. צריך לבנות במעלה אדומים בלי שום קשר לסוגיה של האיזונים בירושלים, ובירושלים יש מחסור של אלפי יחידות דיור למגזר היהודי. אם אנחנו רוצים לעצור את ההגירה השלילית מהעיר ולעצור את השחיקה של הרוב היהודי בבירה".

 

"בגבעת המטוס תוכרע שלמות ירושלים". בנט, הבוקר בכנס יש"ע (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
"בגבעת המטוס תוכרע שלמות ירושלים". בנט, הבוקר בכנס יש"ע(צילום: אלי מנדלבאום)

בנט: "קורא לנתניהו לאשר גם ליהודים לבנות בירושלים"

שר החינוך נפתלי בנט התייחס הבוקר לנושא הבנייה בירושלים במהלך כנס יש"ע להסברה ותקשורת. "בנייה ערבית ללא בנייה יהודית תייצר רצף פלסטיני מבית לחם עד מלחה. היא תחלק את ירושלים ותפריד בין חלקיה", אמר והוסיף: "גבעת המטוס זו נקודה אסטרטגית לעתיד של ירושלים, בגבעת המטוס תוכרע שלמות ירושלים. המטרה של העולם זה לייצר רצף פלסטיני מבית לחם, דרך בית ג'אלה דרך גבעת המטוס, בית צפאפא ועד קניון מלחה.

אנחנו לעומת זאת רוצים בדיוק הפוך: אנחנו רוצים לייצר רצף בין תלפיות לגילה כדי לשמור על אחדות ירושלים".

 

"אני קורא לראש הממשלה: תאשר גם ליהודים לבנות בירושלים, תמנע את חלוקת ירושלים. אני משוכנע שראש הממשלה יאשר את זה ולא יתן יד להקמת חיץ פלסטיני בלב ירושלים"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון ליברמן
צילום: רויטרס
מומלצים