שתף קטע נבחר

נושים לא הגיעו - אלמנה קיבלה פטור בהוצל"פ

בת 50, אם ל-3, הסתבכה בשל צ'קים שנתנה לכיסוי חובות של בעלה המנוח. רשם ההוצאה לפועל התחשב בה וציין: "אני מתרשם שהנושים אדישים להליך"

לשכת ההוצאה לפועל בנצרת העניק לאחרונה הפטר מחובות שצברה אלמנה קשת יום בגין צ'קים שמסרה לנושים של בעלה המנוח. רשם ההוצאה עופר שורק זימן לדיון את הנושים של האישה, אך אלו בחרו שלא להגיע – ולכן התקבלה בקשתה ללא התנגדות.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

מי שנקלע לחובות כבדים יכול להגיש בקשה לקבלת צו הפטר. דרך המלך למתן הפטר היא פנייה להליך פשיטת רגל, המתנהל בבית המשפט, ולו שלבים שונים - החל מהכרזה על חייב כפושט רגל, דרך בדיקות של תום לבו ויכולתו לפרוע את חובותיו, ועד להחלטה בדבר הענקת או אי הענקת צו הפטר.

 

אלא שיש גם מסלול קצר, מהיר ועוקף, שבו ניתן הפטר כבר בלשכת ההוצאה לפועל. בספטמבר שעבר הגישה אלמנה בת 50, אם לשלושה ילדים, בקשה למתן צו הפטר, לאחר שהוכרזה כחייבת מוגבלת באמצעים. היא סיפרה שחובותיה נוצרו בשל רצונה לעזור לבעלה, שהלך לעולמו לפני כשנתיים, והותיר אחיו חובות, כולל תיקים רבים המתנהלים נגדו בהוצאה לפועל, ללא נכסים. חובותיה נוצרו בעקבות צ'קים שמסרה לנושים של בעלה.

 

היא סיפרה שאין לה נכסים, היא לא עובדת, סובלת מבעיות רפואיות ומתקיימת מקצבת שארים – פחות מ-3,000 שקל בחודש – ומעזרה ממשרד השיכון בשכר דירה. במסגרת התיק בהוצאה לפועל ניתן צו תשלומים שלפיו היא חייבת לשלם 200 שקל כל חודש – תשלום שבו היא עומדת.

 

הרשם עופר שורק החליט על פתיחת תיק במסלול הפטר, וכל הנושים הוזמנו לדיון. אלא שלבסוף הגיעו הגיעו רק החייבת ועורכת דין מטעמה. אף נושה לא הגיע, ואף אחד לא הגיש התנגדות בכתב.

 

"מטרתו של הליך ההפטר בהוצאה לפועל לאפשר לחייבים לקבל במסגרת הליך בהוצאה לפועל את ההפטר שהיו זכאים לקבל לו פנו להליך של פשיטת רגל", הבהיר הרשם שורק בהחלטה.

 

הוא ציטט את בית המשפט העליון, שכתב בעבר שחברה מתוקנת רואה ערך חשוב "בהושטת קרש הצלה לחייבים, ובגאולתם מהשתעבדות מתמשכת לחובות אין קץ".

 

הרשם תיאר בקצרה את מצבה הנוכחי של החייבת ומקורם של החובות. לאחר מכן ציין: "אף נושה לא התייצב לדיון ומשכך אני מסיק כי לנושי החייבת אין עניין בהליך זה והם אדישים לתוצאותיו".

 

לפיכך, בסופו של דבר, הרשם השתכנע שהחייבת עומדת בתנאים לקבלת הפטר וקיבל את הבקשה. התוצאה הייתה שהאישה פטורה מכל חובותיה והתיקים בהוצאה לפועל ייסגרו. במידה שקיימים כספים המעוכבים בתיק, הם ישוחררו ויוחזרו אליה.

 

  • לקריאת ההחלטה – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המבקשת: לא צוין
  • עו"ד מאיה לביא עוסקת בדיני הוצאה לפועל
  • הכותבת לא ייצגה בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים