שתף קטע נבחר

סגן המפכ"ל לשעבר נאשם בהטרדה מינית: "איזו סקסית את"

ניצב בדימוס ניסים מור הואשם על ידי מח"ש במרמה והפרת אמונים והטרדה מינית של שוטרות. לאחת המתלוננות הציע לאחר הלוויה להיכנס לרכבו. הוא אמר לה: "איזה גוף יש לך", ובהמשך נישק אותה בשפתיה. במסגרת הסדר הטיעון שנחתם בין הצדדים צפוי מור להישלח לעבודות שירות

המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) בפרקליטות המדינה הגישה היום (ג') לבית משפט השלום בבאר שבע כתב אישום נגד סגן המפכ"ל לשעבר במשטרה, ניצב בדימוס ניסים מור, בגין מרמה והפרת אמונים והטרדה מינית. כתב האישום הוגש במסגרת הסדר טיעון. מח"ש צפויה לדרוש לגזור על מור עבודות שירות, ואילו סנגורו, עו"ד מיכה גבאי, דורש לקבוע אי הרשעה.

 

כתב האישום מייחס למור את העבירות בשלוש פרשות שונות. לפי האישום, מור החל במסכת הצעות מיניות והתכתבויות בעלות אופי בוטה. בין היתר הוא כתב לה: "הייתי משלם עכשיו להיות לידך וללטף אותך", ו"בא לי עלייך". עוד צוין כי לאחר שמור לא שמע מהמתלוננת תגובה להצעותיו המיניות, הוא כתב לה: "נרדמת?"

ניצב מור. הצדדים חתמו על הסדר טיעון (צילום: יאיר שגיא "ידיעות אחרונות") (צילום: יאיר שגיא
ניצב מור. הצדדים חתמו על הסדר טיעון(צילום: יאיר שגיא "ידיעות אחרונות")

על מקרה זה נכתב באישום כי "נוכח דרגתו הבכירה של הנאשם במשטרת ישראל, ומאחר שהמתלוננת ראתה בנאשם 'כול יכול' ותלתה יהבה ביכולתו לחלץ אותוה מהמצר שאליו נקלעה אגב שירותה, חששה המתלוננת כי אם לא תשתף פעולה עמו ולא תגיב למסרונים ששלח לה, אזי יבולע לה. נוכח התנהלותו המתוארת של הנאשם, הייתה המתלוננת נתונה במלכוד וחששה לסרב לו באופן נחרץ בשל תלותה בו ובעזרתו בעניין תנאי שירותה".

 

בכתב האישום מתואר גם מפגש של השניים בסמוך לקיבוץ יד מרדכי לאחר הלוויה. מור קרא לשוטרת להיכנס איתו לרכב המשטרתי, ועם כניסתם לרכב הבהיר כי אף אחד לא רואה אותם, וכי הוא מעוניין לשוחח איתה בעניין בעיה שבגינה פנתה אליו. לאחר מכן אמר מור לשוטרת: "איזה סקסית, איזה גוף יש לך". בהמשך הוא נישק אותה בשפתיה, אך המתלוננת אמרה כי זה לא נעים לה. בתגובה הוא אמר לה: "יש לך שפתיים נעימות ומתוקות".

 

הפרשה השנייה שצוינה בכתב האישום מתייחסת לניסיונותיו לחזר אחר שוטרת אחרת, שפנתה אליו לנוכח בעיה אישית וזומנה לפגישה עמו. לפי האישום, בהמשך לבקשה זו ניסה מור להפוך את הקשר לכזה בעל אופי מיני. בין היתר הוא כתב לה בהודעות סמס: "דברי איתי, מתגעגע לקול שלך, למבט שלך". בתגובה, המתלוננת השיבה כי תתקשר מאוחר יותר.

 

"עף עלייך" 

בהמשך כתב מור למתלוננת: "תגידי משהו טוב". משהמתלוננת לא הגיבה להודעות האלה, כתב לה הנאשם: "מחפשת את המילון?". בתגובה כתבה המתלוננת: "מה זה משהו טוב", ומור השיב: "משהו שממנו אני אבין שאת באמת מתגעגעת". לאחר שהמתלוננת כתבה למור כי אם יאכל ממטעמי אמה "אתה עף", השיב לה מור: "עף עלייך".

 

לפי האישום, המתלוננת, שלא הייתה מעוניינת בזליגת הקשר המקצועי בינה ובין הנאשם לקשר בעל אופי מיני, נקלעה למלכוד וחששה לדרוש ממנו בבוטות כי יחדל מאמירותיו בעלות הגוון המיני, פן תאבד לה חסותו המקצועית והיא תימצא מול שוקת שבורה אם תיקרה בהמשך דרכה בעיה מקצועית".

 

אישום נוסף מתייחס לחתירה של מור לקיים קשר אינטימי זוגי עם שוטרת נוספת. בין היתר מתואר כי במהלך התכתבות בין השניים שלח מור למתלוננת באמצעות הוואטסאפ תמונה שבה נראית בחורה לבושה ישובה על מיטה ומפיה יוצאת "בועה" שבה כתוב בין היתר "אהובי לילה טוב", ולידה גבר עירום. לפי האישום, "תמונה זו עוררה תחושת גועל בקרב המתלוננת, אשר עד אז עוד רחשה כבוד ואמון לנאשם, ובתגובה היא מחקה את התמונה הנ"ל".

 

בסוף כתב האישום מצוין: "בנוסף להפרת האמונים ולפגיעה בציבור הכרוכה בהתנהלותו של הנאשם בשלוש הפרשיות שנמנו לעיל, במעשיו המתוארים בפרשה הראשונה הטריד הנאשם מינית את המתלוננת בכך שהציע לה הצעות חוזרות בעלות אופי מיני, התייחס התייחסויות חוזרות המופנות כלפיה והתמקד במיניותה, וזאת תוך ניצול מרות ביחסי עבודה או בשירות, וכן תוך ניצול מצוקתה ותלותה בו".

 

במחלקה לחקירות שוטרים הבהירו כי "הסמפכ"ל לשעבר ניסים מור קיבל עוד בשלב החקירה אחריות על מעשיו והביע עליהם חרטה. ביסוד ההסדר, בין היתר, הרצון לחסוך מהשוטרות שנפגעו עקב התנהלותו של מור את הפגיעה המשנית הקשה, הכרוכה בזימונן ועלייתן לדוכן העדים בבית המשפט. לפי הסדר הטיעון שעליו הסכימו הצדדים, הנאשם יודה בכתב האישום המתוקן, המחלקה לחקירות שוטרים תעתור לעונש של כמה חודשי מאסר בפועל (לריצוי בעבודות שירות), והנאשם יוכל לעתור לכל עונש אחר ובית המשפט יכריע".

 

עו"ד גבאי המייצג את מור מסר בתגובה: "לאחר חודשים רבים של מו"מ מול מח"ש, ולאחר שנערך שימוע, הגענו להסכמה בדבר כתב אישום מוסכם שצמצם בצורה ניכרת את החשדות נגדו, שלפיהם היו נגד מספר רב של שוטרות, וכלל גם חשדות למעשים מגונים שכאמור אינם בכתב אישום שהוגש. למרות זאת, זה לא יום ניצחון לאף אחד מהצדדים. זה בעיקר יום עצוב. עצוב למשטרה, עצוב לשוטרות, ועצוב למור ומשפחתו. הנפילה ממרום מעמדו כאבה וכואבת. יחד עם זאת הוא לוקח אחריות ומצטער על מעשיו. אנחנו מקווים שבית משפט יקבל את עתירתנו לא להרשיעו ויאפשר לו לפתוח פרק חדש". בינואר 2015 החליט המפכ"ל לשעבר, רב-ניצב בדימוס יוחנן דנינו, לפטר את מור בכפוף לשימוע, אולם מור החליט לפרוש בעצמו מהמשטרה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
ניצב מור
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים